askerlik süresinin sgk'ya aktarımı

Asteğmen Olarak Geçen Sürenin SGK’ya Aktarımı

Askerliğini benim gibi yedek subay olarak yapanlar, asteğmenliğe geçtikleri andan itibaren Emekli Sandığı (4C) kapsamında sigortalı sayılıyor. Dolayısıyla bu süreler emeklilik hesabında kullanılıyor. Sürelerinin tespiti ve yedek subay emekli sandığı kesintilerinin SGK’ya aktarımı konusunda ise çoğu zaman sorun yaşanabiliyor.

Maaşınızdan Emekli Sandığı (4C) için yapılan kesintiler E-devlet “4c Sicil Kaydı” kısmından takip edilebilir. Bu sayfada; sicil no, işe başlama tarihi ve “sigortalı durumu açıklaması” başlıkları bulunur. Terhis olduğunuz ve artık memur olmadığınız için SGK Arşiv Pasif Kayıt kısmının [PASİF] olması normal.


Askerliklerini asteğmen olarak yapanların hesaplamalarında iki türlü dönem ortaya çıkıyor. Askerliğin sigortadan önce ve sonra yapılması hesapları da değiştiriyor. Yedek subaylıktan önce veya sonra SSK’lı olmanıza göre emeklilik süresinin bir miktar geriye çekilmesi olası. Dolayısıyla bu işin peşini bırakmamak menfaatinize olacaktır.

E-devletten kolayca alabileceğiniz  “terhis belgesi” ile bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüne gitmelisiniz.  İlgili kişiye; yatan primleri sistemde göremediğinizi söylediğiniz zaman size iki seçenek sunulur. Ya kendilerinde de bulunmadığı (bende bu şekildeydi) için MSB’na bir dilekçe yazar ve sonucu beklersiniz ya da size verilen dilekçeyi doldurarak ilgili kişiye verir ve yine beklemeye başlarsınız.

Geçtiğimiz yıl; Çatalca’ya bağlı olduğum için kuruma gitme şansım oldu. Sağolsunlar epey yardımcı oldular hatta yine sistemsel çok farklı ve alakasız bir hata bilgisini de paylaşarak nasıl düzeltebileceğimi gösterdiler. SGK’ya gitmişken aklınıza takılan sorular olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Ankara’ya dilekçe gönderirken açıkçası pek de ümitli olmasam da detayları 2 hafta içinde yine posta yoluyla benimle paylaştılar. E-Devlet’e tam olarak yansıması ise 6 ayı buldu. Özetle biraz koşturduk ama hakkımız olan 300 günü daha emekli olmamıza seneler var demeden eklettik.

Bu vesileyle; bu araştırma ve koşuşturma esnasında sanal dünyada tanıştığım sevgili Ergin Bulut’a aklıma takılan soruları cevapladığı için tekrar teşekkür ediyorum. Son bir bilgi notu daha: “Bu işlemler için emekliliğinize altı ay kala hizmet birleştirmesi için SGK’ya başvurulması öneriliyor. Tercih sizin.”

1979 → Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim → Inter Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → TremGlobal - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - BABA

5 Yorum

    • Sevgili Cihad teşekkürler. Ne kadar çok arkadaşla paylaşırsak o kadar faydalı oluruz. Ne yazık ki işten güçten böyle şeylere vakit bulamıyor erteliyoruz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*