askerlik süresinin sgk'ya aktarımı

Asteğmen Olarak Geçen Sürenin SGK’ya Aktarımı

Askerliğini benim gibi yedek subay olarak yapanlar, asteğmenliğe geçtikleri andan itibaren Emekli Sandığı (4C) kapsamında sigortalı sayılıyor. Dolayısıyla bu süreler emeklilik hesabında kullanılıyor.

Sürelerinin tespiti ve yedek subay emekli sandığı kesintilerinin SGK’ya aktarımı konusunda ise çoğu zaman sorun yaşanabiliyor.

Maaşınızdan Emekli Sandığı (4C) için yapılan kesintiler E-devlet “4c Sicil Kaydı” kısmından takip edilebilir. Bu sayfada; sicil no, işe başlama tarihi ve “sigortalı durumu açıklaması” başlıkları bulunur. Terhis olduğunuz ve artık memur olmadığınız için SGK Arşiv Pasif Kayıt kısmının [PASİF] olması normal.

Askerliklerini asteğmen olarak yapanların hesaplamalarında iki türlü dönem ortaya çıkıyor. Askerliğin sigortadan önce ve sonra yapılması hesapları da değiştiriyor. Yedek subaylıktan önce veya sonra SSK’lı olmanıza göre emeklilik süresinin bir miktar geriye çekilmesi olası. Dolayısıyla bu işin peşini bırakmamak menfaatinize olacaktır.

E-devletten kolayca alabileceğiniz  “terhis belgesi” ile bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüne gitmelisiniz.  İlgili kişiye; yatan primleri sistemde göremediğinizi söylediğiniz zaman size iki seçenek sunulur.

Ya kendilerinde de bulunmadığı (bende bu şekildeydi) için MSB’na bir dilekçe yazar ve sonucu beklersiniz ya da size verilen dilekçeyi doldurarak ilgili kişiye verir ve yine beklemeye başlarsınız.

Geçtiğimiz yıl; Çatalca’ya bağlı olduğum için kuruma gitme şansım oldu. Sağolsunlar epey yardımcı oldular hatta yine sistemsel çok farklı ve alakasız bir hata bilgisini de paylaşarak nasıl düzeltebileceğimi gösterdiler.

SGK’ya gitmişken aklınıza takılan sorular olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Ankara’ya dilekçe gönderirken açıkçası pek de ümitli olmasam da detayları 2 hafta içinde yine posta yoluyla benimle paylaştılar. E-Devlet’e tam olarak yansıması ise 6 ayı buldu. Özetle biraz koşturduk ama hakkımız olan 300 günü daha emekli olmamıza seneler var demeden eklettik.

Bu vesileyle; bu araştırma ve koşuşturma esnasında sanal dünyada tanıştığım sevgili Ergin Bulut’a aklıma takılan soruları cevapladığı için tekrar teşekkür ediyorum. Son bir bilgi notu daha: “Bu işlemler için emekliliğinize altı ay kala hizmet birleştirmesi için SGK’ya başvurulması öneriliyor. Tercih sizin.”

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

9 Yorum

    • Sevgili Cihad teşekkürler. Ne kadar çok arkadaşla paylaşırsak o kadar faydalı oluruz. Ne yazık ki işten güçten böyle şeylere vakit bulamıyor erteliyoruz.

  1. Bilgilendirme için teşekkürler. Uzun sürmesinin nedeni askerlik yapmış olduğumuz yerlerden hizmet bilgilerinin istenilmesi. Mesela diyelim doğuda bir karakolda hizmet ettiniz. Ama karakol kapalı. Başka bir birlik altına taşındı. Sosyal Güvenlik Kurumu Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yazıyor. Sigortalının verdiği belge ile çalışılan süreler uyumlu ise ve böyle bir çalışma var ise kazançların ve günlerin başlama bitiş tarihleri belirtilecek şekilde bildirilmesi isteniyor. Kara Kuvvetleri (Veya hangi kola bağlı ise) bu hizmetlerin geçtiği yerdeki şahsi dosyayı hizmet bilgilerini vs istiyor. Daha sonra hizmetler geliyor ve (Sistem üzerinden mi bildiriyorlar manuel mi bilmiyorum ama bu hizmetler bağlı olunan yerden bir şekilde onaylanıp ondan sonra Hizmet Dökümüne ekleniyor) yükleme yapılıyor. Yeni yapılan Yedek Subaylıklarda çok kısa sürede ekleniyor. O yüzden yeni dönemlerin acele etmesine gerek yok. Zaten yüklenmiş olan hizmetler Hizmet Dökümünde görüntüleniyor. Tam tarihi bilmiyorum ama 2008 öncesi hizmetlerin yüklenmesi zaman alıyor diye biliyorum

    • Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Ben bu adımları uyguladım ve 300 gün eklediler. Bu tip işlerimizin peşine düşmek gerek. Tabi şu an yaşım 41 olduğu için “belki EYT’ye de faydası olur” diyerek adım attığımı da inkar edemem.

  2. Bilgiler için teşekkürler. MSB’na yazdığınız dilekçeyi hangi adrese gönderdiniz.

  3. E devlette yedek subay dönemi için prim gün 30 yazıyor her ay için fakat yatan prim tam olarak görünmüyor ne yapmalıyım?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*