zombi saldırısı

Zombi Saldırısında Yapılması Gerekenler

Dünya üzerinde; 2022 itibariyle 8 milyar insan yaşamakta. Bir zombi istilasında veya buna benzer önlenemez bir senaryoda tek gün içinde 150 bin kişinin kaybı öngörülüyor ki bu dehşet verici bir rakam.

Bir yaşayan ölünün 15-16 sağlıklı kişiye saldırmasının ardından döngü tüm Dünyanın zombi oluşuyla sonuçlanıyor. Bununla birlikte 8-9 milyon insanın da kurtulması öngörülüyor.

Bu aşamada devreye girenler; “zombi saldırısından nasıl kurtuluruz” konulu derin makaleler hatta kitaplar yazarak bu korkutucu sürece olumlu yönde katkı yapmayı görev edinmiş.

Meraklıları için kısa ve akılda kalıcı bir derlemeyi maddelemek isterim:

Kendinizi ve sevdiklerinizi; güvenli olduğuna inandığınız ve önceden hazırladığınız bir sığınağa kapatabilir yahut tek başınaysanız seyyar bir halde mücadele yolunu tercih edebilirsiniz.

Bu esnada; acıma ve merhamet duygularınız yoğunsa geçici olarak şalteri indirmeniz tavsiye ediliyor.

Yakın-akraba-komşu-samimi arkadaş vs kişilerin zombi oluşuna yahut olduğuna tanık olduğunuzda, “kısa bir sürelik duraksama” hayati sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Araçla ezer geçerim diyenlerin de akıbetinin benzer olacağı öngörülüyor zira yüzlerce kişilik aç bir ölü ordusuna dalmak – beyazperde’de de görülebileceği üzere – nafile bir çaba olmakta.

Hadi şanslısınız ve geçtiniz diyelim, bu sefer de aracınızın hasar görmesi veya yakıtın azalması söz konusu. Mobil mi olalım sabit mi kalalım diyenlerin derin bir taktik stratejik çözümleme yapması şart.

Zombi Saldırısında Yapılması Gerekenler:

İlk karşılaşmada; boyun, kol, ayak bilekleri ve ellerinize saldıracakları için bu bölgeleri korumaya almalısınız.

Silahlanın ve mutlaka kılıç (kılınç) benzeri keskin araçları da yanınızda bulundurun. Mühimmat gerektirmeyen benzer savunma tertibatına alışkanlık önemlidir.

Şehir merkezlerinden, AVM’lerden, kalabalık yerlerden, cadde ve marketlerden uzak durun. Güvenli olacağı düşünülerek kalabalıkların arasında bulunmak, zincirleme reaksiyonlara karşı tepkinizi yavaşlatabilir ve gıda-silah vb benzeri hayati yardımcılarınızı kaybetmenize neden olabilir.

Gücünüzü idareli kullanmalı ve moralinizi yüksek tutmalısınız. İnsanlardan uzak kırsal alanlar geçici süreliğine koruma sağlayabilir. Hayvanların da zombi olduğu vakalar görülebileceği için bu konuda da temkinli olunmalı.

Sığınak temalı bir gerilim (zombi) filmi izlemek isteyenlere yüksek IMDB puanlı Cloverfield Yolu No: 10’u tavsiye edebiliriz.

Yaşayan ölüler sağlıklı bir insan hızında yahut daha yavaş olabilir. Kilolu, düzenli ilaç kullanımına ihtiyaç duyan bir kişi olmamak için sağlığınıza her dönemde dikkat etmelisiniz. Bazı durumlarda kahramanlık yapmadan koşmanız ve kaçmanız gerekebilir.

Fazlaca kapıya, pencereye ve giriş çıkış noktasına sahip kalabalık alanlar savunmaya geçmenizi imkansız kılar. Başkalarını kurtarmadan önce kendi sağlığınızı düşünmelisiniz.

Bir zombiyi sonsuza kadar yok etmek için ateş etmeniz gereken tek yer beyindir. Size karşı saldırıya geçen bir grup varsa önce genç ve sağlıklı olanları öldürün yaşlı olanları sona bırakın.

Tekne ile denize açılmak, yeterli stoğa sahipseniz uzun süreliğine hayatta kalmanıza yardım edecektir. Bu son cümleyi zombilerin yüzemeyeceği tezinden hareketle yazıyoruz.

Askeri üsler, yer altı sığınakları, ıssız ve korunaklı dağ evleri yine hayatta kalmanıza yardım edecek faydalı mekanlardan.

Düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçlar varsa mutlaka bunları önceden stoklayın. Dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın, gizli kimyasal deneyler, radyoaktif kazalar ve salgın haberlerine karşı tetikte olun. Bir zombi saldırısı yaşanacağını tabi ki önceden fark edemezsiniz ancak bazı veriler bilgilendirici olabilir.

Kuvvetli bir profesyonel telsiz edinin ve iletişimin önemini kavrayın. Mutlaka bir yerde güvenli toplanma noktası bulacaksınız! Şarj ve pil sorunlarına karşı güneş enerjisiyle çalışanları, manyetolu olanları tercih edin. Su kaynaklarını kullanmadan önce içinde bir zombi olup olmadığını ve temizliğini kontrol edin.

Vaktiniz ve merakınız varsa patlayıcı maddeler ve tuzaklamalar konusunda kendinizi eğitin. Güvendiğiniz, fiziksel ve ruhen güçlü arkadaşlarınızla bir grup oluşturabilirsiniz. Gözcü, taşıyıcı, sağlıkçı, telsizci, patlayıcı uzmanı, keskin nişancı ve mühimmatçı gibi görev paylaşımlarım yapın.

Eğer bir zombi tarafından ısırıldıysanız ısırılan uzvu kesmeye yahut bu durumu arkadaşlarınızdan gizlemeye çalışmayın. Grubun akıbeti size bağlı olabilir. Kendinizi ve arkadaşlarınızı bu bilinçte olacak şekilde eğitin!

Tüm ekip en kötü olasılığa karşı üstünde son bir kurşun taşımalı.

Gücünüzü fark eden yaşlılar, çocuklar ve kadınlar size katılmayı isteyecek! Bir başka karar aşaması da bu esnada yaşanabilir. Kabalık olup dikkat çekmek mi yoksa sessizce ilerlemek mi? Karar sizin.

  • Acil durum bağlantılarınızın bir listesini yapın!
  • Harita okumayı, doğada ateş yakmayı, yön bulmayı öğrenin!
  • Zombiler tırmanmakta zorlandığı için yüksek yerleri tercih edin!
  • Temel ilk yardım bilgilerini öğrenin!
  • Tamir ve benzeri mekanik beceriler edinin.
  • Enfekte olan ve durumunu gizleyen arkadaşlarınıza karşı tetikte olun!
  • İlgili kitap, makale ve benzer materyalleri okuyun. Filmleri izleyin!
  • Ateşli silah kullanımı hakkında temel bilgi edinin!

Kapalı alanlarda kalarak; yalnızlık, depresyon ve bunalım gibi sorunlar yaşanabilir diyenlere şunu soralım; dışarıda olup her an ölüm tehlikesi ile mi yaşamak isterdiniz?

Aylak Saldırısına Karşı Geçici Çözümler

Tüm bu saydıklarımızı planlayamayacak kadar ağır-hantal ve yaşlı biri olduğunuzu düşünelim! Ya da aileniz ve çocuklarınız var. Çelik kapılı ve üst katlarda yer alan 4+1 bir eviniz varsa, tüm odalarınızı stoklama için değerlendirin.

Gaz-elektrik-su kesintileri yaşanacağı için ateşe ve pişirmeye ihtiyaç duymayacağınız çabuk hazır gıdalar edinin ve stoklayın! Temizlik için biriktirilen suları idareli kullanabilmek hayati önem taşır.

Kim gelirse gelsin kapınızı açmayın ve çekim noktası olmamak adına evinizdeki stoklardan çevrenize bahsetmeyin. Teras veya çatı altında oturuyorsanız daha da şanslısınız!

Güneş enerjisinden bir kaç saatliğine de olsa faydalanabilir (Jeneratörler gürültülü ve dikkat çekicidir.), kısıtlı teras bahçeciliği yapabilir, daha yüksek miktarlarda su tedarik edebilirsiniz. Susturuculu bir silah bularak dikkat çekmeden kendinizi savunma yoluna gidebilirsiniz.

Büyük bir eviniz varsa, biliyoruz imkansıza yakın ancak 2 yıl boyunca size yetecek materyali toparlamaya bakın! 2 yıl boyunca tıpta ve fende bir ilerleme yaşanmadıysa ve zombilere karşı bir önlem alamadıysak haberler kötü demektir. 

Tüm bu analize ilave olarak; zombi oyunları silahlı maceraları sevenleri tatmin edecek online savaş oyunları hazırlayıcı deneyimler sunabilir.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*