Yok Olmayan Ata Sporumuz Ölücülük

Yok Olmayan Ata Sporumuz Ölücülük

İhtiyacı olup olmadığını sorgulamadan; asgari fiyata azami ürün hedefleyen ve bu amaç uğruna kıyasıya taciz eden yaşam formlarına ölücü, daha ileri seviyelerine ise “mezarcı” diyoruz. Özellikle popüler sanal pazarlarda ucuza ürün kovalayan bu gibi insanlardan uzak durmak, muhatap olmayarak mesajlarını cevapsız bırakmak, hatta engellemek en isabetli hareket olur.

İkinci el telefon satıcıları; emlakçı ya da galerici kılığında yaklaşan bu kişiler, “en son kaça” cümle kalıbı ile başladıkları bu tip at pazarlıklarını selam vermeye dahi tenezzül etmeden ustalıkla yapar. Takasa ikna olabileceğinize bir şekilde inandıklarından, otomobil ilanınıza “koyun sürüsü var” uyar mı yamyamlığında cevap verebilirler. Bu gibi akbabaları eleyebilmek adına perakende ilanların, hatta piyasadaki malların en az yüzde 15 daha yüksek bedellerle satıldığı bilinmekte. Tabi olan usulünce pazarlık yapmayı bilmeyen insanımıza oluyor.

İlanınızda; “takas düşünmüyorum”, “pazarlık yapmıyorum” demenizin ve bunu ısrarla vurgulamanızın hiçbir önemi yoktur. Profesyonel bir ölücü, farklı profillere sahiptir ve bunlar üzerinden fiyat analizi adına size bir şekilde ulaşmaya çalışacaktır.

Saydıklarımıza ek olarak; goygoycular-ağır işsizler ve al satçılar piramidin en alt kısmını oluşturur, tamamen sabrınızı sınamak için Dünyaya gelmişlerdir. Tahsil hayatları boyunca bir ısırık, bir fırt, bir dal diye diyerek yancı kemirgenlikte ustalaşırlar. İlkeleri, “bedavaya yakın olsun da ne olursa olsun”dur. Tiksintiyle bakacağınız hareketler bir ölücü için övünç kaynağı olabilir, tarihler; “yıllardır sigara içiyorum ama tek kuruş para vermedim” diyen mezarcıları yazmaktadır.

Psikolojik olarak satıcıyı ısıtmak, çökmek isteyen ölücüler, ürkütmeden yaklaşma ustasıdır. Göndereceği ilk mesajın çok önemli olduğunu bildiğinden selam-sabah kısmı ile başlar; ıslak köpek yavrusu taklidiyle cana yakın olmaya çalışır, dini kalıplar ve Selamünaleyküm sıkça kullanılır. Kulağı ısırmadan önce üfleyerek uyuşturan fare gibidirler. Dil bilenler tacizlerini AMAZON üzerinden sürdürür.

Teknik bir arıza yüzünden sitedeki ürün fiyatı 1 TL olarak kalan bilgisayarlardan 10 adet sipariş veren ve ürünü alamadığı için jet hızıyla tüketici mahkemesine giden kişilerin olduğu bilinmekte. Fırsat siteleri ve kupon – kaos sevdaları bir yana, şu an Zincirlikuyu Mezarlığı’nda “ilk gelene” bedava mezar var dense intihar dahi edebilecek olanları vardır. Malumunuz Zincirlikuyu’da fiyatlar yalı daireleri ile paralel ilerliyor.

Ölücü Kime Denir?

Bu gibi kişiler tok dahi olsalar bedava yemek kuyruklarını, marketlerdeki ürün tanıtımlarını boş bırakmazlar. Yılın bir ayı; ihtiyaç sahibi olmamalarına rağmen akşam yemeklerini düzenli olarak Ramazan çadırlarında yerler, taziye evinde ayranın soğuğunu utanmadan isterler, kalan zamanlarda ise gittikleri mekanlarda “çay ücretsizse” içmeden kalkmaz, fazladan ıslak mendil ister hiç biri mevcut değilse kürdanları çaktırmadan ceplerine doldururlar. Otel odasındaki çekeceğe, havluya, şampuana çöküp eşantiyon istifleyenler ise günümüzde artık haber değeri dahi taşımıyor.

Biz çok merak ettik, bu gibi insanları nasıl yakından görebiliriz diyenleri “bedava izdihamı” başlıklı rutin akşam haberlerini izlemeye davet ediyoruz.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*