Yeni Başlayanlar için Karavanda Yaşam

Moto Karavan mı Çekme Karavan mı?

Öncelikle çekme karavanın avantajlarına ve dezavantajlarına bir göz atalım; ömür boyu karavanda yaşamak mümkün mü araştıralım.

karavan bilgi

Kullanımı tecrübe gerektiren Çekme Karavan istiyorsanız küçük hacimli bir karavan tercih etmek zorundasınız. Rampaları da unutmayalım, arkadan itişli güçlü de bir araca ihtiyacınız olacak. Şehir içi park ve özellikle dar yollarda manevra zorluklarıyla sık karşılaşabilirsiniz. Binek araçlarla kullanılabilmesi, karavan bölümünü bağ-bahçe, yazlık vb alanlara park sabitleyebilme ve yine binek araçları karavandan bağımsız kullanabilme özgürlüğü “avantaj” olarak nitelendirilebilir.

karavanda yaşam

Motokaravan’lara göre fiyat olarak daha avantajlıdır. Çekme karavanlar daha ziyade içinde uyumak için tasarlanmıştır. Minik tear-drop modelleri, TT (Tiny Travel Trailers) hafta sonu karavanları ve konteyner ebatlı türlere kadar farklı çeşitleri vardır. Motokaravanları günlük işleriniz için kullanmanız zor olabilir ancak bizim tercihimiz kesinlikle “uzun soluklu gezilere daha müsait ” motokaravan olur.

karavanda yaşamak

Bizde Panelvan Araç Var, Onu Karavan Yapsak?

Panelvan türü araçların orijinal kaporta şekli korunarak içinin karavan olarak düzenlenmiş şekline Camper ya da Kampervan da denir. Kompakt ve kıvraklık yapıları nedeniyle tercih edilirler ancak iç hacim ve özellikle genişlik ve konfor bakımından diğer motokaravanlarla kıyaslanamazlar bile. Son zamanlarda VW Transporter araçlar en sık dönüştürülen araçlar haline gelmiştir. Özetle uyur ve vakit geçirir ancak fena sıkılırsınız.

motokaravan

Motokaravanlar Hakkında Biraz Daha Bilgi Alsak!

Bu arkadaşlar; alkovanlı, entegre ve semi-entegre (bütünleşik ve yarı bütünleşik), kampervan (campervan) ya da kısaca kamper (camper) olmak üzere ayrılırlar. Entegre (Integrated) motokaravanlar sürücü kabini de dahil olmak üzere çıplak şase üzerine tüm yapısı özel malzemelerle imal edilmiş üst düzey motokaravanlardır. Semi-Entegre olanlarda sürücü kabini olduğu gibi muhafaza edilerek alkovansız (Alcove) olarak imal edilir.

karavan nedir

Karavanlara gönül verenlerdenseniz Alkovanlı Motokaravan’lara da kısaca değinelim. Alkovan sürücü kabini üstünde yatak olarak kullanılan bölüme verdiğimiz isimdir. Genellikle orijinal yapısı ve sürücü kabini olduğu gibi muhafaza edilir. Karavan ve alkovan alanları özel malzemelerden imal edilerek şaseye sabitlenir. Daha da bilgi almak isteyenleri bu muazzam kaynağa yönlendirmek isterim.

karavanda yaşamak

Ben Hala Arada Kaldım, Çekme mi Motokaravan mı?

Çekme Karavanlar “taş yerinde ağır” karavanlardır. Kamping dışı gezilere, haftasonu turlarına ve uzun soluklu gezilere motokaravanlar kadar uygun değildirler. Çekme Karavan istiyorsanız ruhsatınızda “römork çekebilir” ibaresinin bulunması gerekmektedir ki bu da ekstra bir maliyettir. 3,5 ton altındaki motokaravanları ve 750 kg. altındaki çekme karavanları B sınıfı ehliyetinizle çekebilir yahut kullanabilirsiniz. Eski çekme karavanlarda dahili elektrik ve şarj mevcut olmayabilir atlamayalım. Kışın dışarıda bıraksanız zarar görebilir parka alsanız maliyeti var! 

karavan hakkında bilgi

Karavan’da Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

Günlük ihtiyaçları karşılamak, uygun lokasyon bulmak ve belirlediğiniz alanlarda tehlikelerden uzak kalmak zor olabilir. Eğer karavanınız eski model; doğayla dost ve hijyenik bir tuvalet & banyo sisteminiz yoksa işiniz daha da zorlaşır. Çalı çırpı içinde ihtiyaç giderecek bir yer aramak yahut lokanta yahut benzinci köşelerinde zorunlu molalar vermek hayatınızın bir rutini olacaktır. Eğer park etmek için uygun bir düz alan bulamazsanız bel ağrılarına da bir “merhaba” deyin.

karavanlar bilgi

Bir taşın hatta kaldırımın üstünde, doğa içindeyseniz bir tümsek üstünde sabahlamak gerekebilir. En iyisi biraz daha park yeri araştırın. Kamping’ler bu yüzden vardır. Karavan hayatına atılmaya karar verenler; ütü, düzenli temizlik sıcak taze yemek ve banyo & tuvalet kaygılarını bir kenara bırakmak zorundadır. Eğer ultra lüks bir model tercih etmeyeceklerse. Karavanda yaşamanın zorlukları upuzun bir liste olmasa da hatırı sayılır sıkıntıları beraberinde getirebilir.

karavan kiralamak

Karavan kampları; ortak banyo ve tuvalet, aracınıza su ve elektrik depolamanıza olanak sağlayan imkanlar sunar. Karavan’lara gönül verecekler ve karavanda sürekli yaşam düşünenler GPS, lastik değiştirme, börtü böceğe karşı korunma, kırılmalara karşı ‘sabitleme’, ilk yardım ve ilaç çantası, harita okuma, güzergah belirleme, motor ve teknik tamir bilgisi gibi başlık ve kavramlara karşı yabancı olmamalı.

karavanlar

Karavancılık ve Mobil Yaşam Sözlüğü:

 • Yaşam aküsü: Seyir halinde değilken elektrikli aletleri çalıştırmaya yarayan jeneratör.
 • Webasto: Az mazot ile uzun süreli ve üfleme ile sağlıklı sıcaklık sağlayan cihaz.
 • Çeki demiri: Römorku aracınıza bağlayan aparata çeki demiri denir.
 • Portatif kamp tuvaletleri: Kimyasallarla kullanılan sızdırmaz taşınabilir tuvaletler.
 • Karavancı selamı: Yolda korna veya elle selam verme.
 • Motokaravan: Bir araca entegre bir biçimde gördüğümüz, tek parça karavanlar.

Çekme Karavan Tipleri Nelerdir? Çekme karavanlar; küçük gözyaşı römorkları, the stylish denen çekme karavanlar, yüksek tavanlı, katlanan karavanlar, mini, Amerikan, beş tekerlekli ve ticari çekme karavanlar olarak ayrılır.

karavan türkiye

Karavanda Banyo ve Tuvalet İşleri Nasıl Halledilir?

Çoğu karavanda banyo yapma imkanınız mevcuttur. 30 ila 100 lt’lik su tanklarına sahip olduğunuzdan tek günde 4 kişi banyo yapıp, bulaşık yıkayabilir. Tuvalette ise pis su tankına dolan atıkları ufak jet motoruna benzer bir aletle dışarı atabilme olanağınız bulunur. Bu boşaltım adımları aracın alt ve yan kısmında gerçekleşir ve boş otoyol yahut tarla kenarlarına, kirletmeyecek şekilde park ettiğiniz bir anda düğme üzerinden yapılabilir. Hijyen açısından 4 günde bir yenilemenizde fayda vardır. Yine de bu tip tuvaletler çok miktarda atığı doğa ve yol kenarlarına boşaltma zorunluluğu nedeniyle etik görülmez, portatif kamp tuvaletleri önerilir.

karavan kiralamak

Karavan sevdalılarını düşündürecek temel sorunlar; → pahalı bir hobi oluşu → elektrik-güvenlik-park maliyeti ve ısınma sorunları → su sızdırmalar kaçaklar ve benzer sorunların yaşanabileceği düşünüldüğünde; temel motor ve tamir bilgisinin gerekliliği → böcek ve haşarata karşı korunma ve gerektiğinde aşılanma → vergileri sigortası, kamp ve parking paraları, bakımları ve rutin masrafları → suyu ve elektriği sürekli idareli kullanmanın getirebileceği stres → sanal dünyaya aşıksanız mobil internet gerekliliği vb… Özetle toparlayalım; karavanda tuvalet sorunu bile müstakil bir makale başlığı.

karavan bilgi

Su, elektrik ve tahliye sistemleri için çözümler bulabilirseniz karavanda uzun süreli yaşamak mümkündür. uygun bir donanıma sahipseniz 4 mevsim karavan kullanabilirsiniz. Diğer gerekli bilgileri derneğin web sayfası üzerinden edinmek mümkün. Ev yerine karavanda yaşamak istiyorsanız kesinlikle bu kararınızdan emin olmalısınız.

karavanda yaşam

Özetle Toparlayalım!

Karavanda sıkıntısız sürekli bir yaşam isteyenler için orta halli araç modelleri 50 bin dolardan başlar ki bu paraya yerleşik düzene geçip ayakları uzatmak mümkündür. Üstelik izole karavan parkları da ayrıca bir maliyettir. Ülkemizdeki vergi vs’lerden ise hiç bahsetmiyoruz. Yine de, “problem değil lükse de gerek yok, kafamı sokacak bir yer olsun yeter” diyen göçebelik sevdalısı arkadaşlar için motive edici veriler sunup aranızdan ayrılalım:

karavan, karavan yaşamı

Senelik kamping alanları düşük maliyetli ödeme planı sunabilir araştırabiliriz; karavanı koyacağınız yer için ücret istemeyeceklerse ve güvenliyse, ücretsiz su alabileceğiniz bir çeşme ya da su kaynağına yakınsanız, akü ile çamaşır makinesi çalıştıramayacağınızdan – güneş paneli ile elektrik elde edebilecekseniz, bittikçe doldurmanız gereken tüp-mazot ve su sorun olmazsa şansınızı bir deneyin derim.

karavan

ABD’de karavan kiralamak isteyenler için ekstra notlar: 

 1. Karavan kiralayan firmanın neler için ekstra ücret talep ettiğine dikkat edin!
 2. Nevresimlerinizi karavan parklarındaki otomatlar yıkayabilirsiniz.
 3. Gösterge panelinden düzenli olarak su durumunuzu takip edin!
 4. Beyaz temiz su depolamak için, gri tank musluklardan akan su, siyah ise tuvalet için.
 5. Tankları doldurmak için yine bir karavan parkı bulmanız gerekiyor.
 6. Böcek ve sinek sokmalarına karşı ilaçlarınızı alın!
 7. ABD’de bu araçların adı (Recreational Vehicle) olarak geçiyor.
 8. Karavan kiralama, 500 millik paketler halinde alınabiliyor. 
 9. Aracı aldığınız yere bırakırsanız fiyat ucuza gelecektir.

ankara karavan

Şurada motokaravan fiyatları hakkında fiyat bilgisi mevcut. Bir göz atın isterseniz. ABD’ye gider ve oralarda karavan kiralamak isterseniz şu siteye bir göz atmanızı isterim.

karavan yaşamı

“Çok yaşayan çok görür, çok gezen daha çok görür” → Arap atasözü

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

8 Yorum

 1. Abi yemin ediyorum şu aralar okadar çok ihtiyacım varki böyle bişeye. Fotodaki karavanlı teyzeyi görünce içim bi hoş oldu walla, yeşillikler, stresten uzak filan.. Bir aralar ben de araştırıyordum baya karavan olayını, tekne alıp denize açılmayı filan ama sanırım emeklilik için daha çok erken. Hele ki doların alıp başını gittiği ülkemizde erken emeklilik aslanın ağzındaki ekmek olmuş.. Güzel paylaşım, içim ferahladı walla. Takipteyim dostum.

  • Sevgili güzel isimli dostum Cebrail, karavan aslında pahalı bir hobi. Ucuza kaçılırsa sıkıntı çıkarabiliyor. E en iyi karavan Hymer misal.. Karavan’ın Rolls Royce’u derler. Onu almaya kalksan orta halli bir ev parası.. Yine de bir yere bağlı kalmamak muhteşem bir hobi . Özellikle Avrupa’da harika karavan kampları var. Biraz yaşlı hobisi gibi duruyor ama kesinlikle param olduğu zaman ilk yapacağım işlerden..

 2. Karavan yerine prefabrik uretilen cekme mobil evler hakkinda bilginiz var mi? Varsa avantajlari ve dezavantajlari nelerdir ? Ozellikle surekli yasam hakkinda… Sevgiler saygilar…

  • Merhaba; fiyatları 30 bin Euro’lar civarında olan “çekme evler” ABD’de meşhur. Ülkemizde iptidai örnekleri vardır elbet ancak biraz deneysel olduğunu düşünüyorum.

   Mobil evler yerine prefabrik ya da çelik konstrüksiyonlu evler düşünebilirsiniz. Ülkemizde buna yani dediğiniz tür bir yaşama uygun bir mevzuat yoktur ve olsa bile bence kolaylıklar sağlamaz.

   Şöyle düşünün aldınız bir ev çekme mobil ve kurdunuz bir yere. Bu sabitleme sonrasında illaki su-elektrik-gaz-internet vs hatları çekeceksiniz ve o ev olacak size “normal bir ev”. Sonrasında fikir değiştirdiniz taşınalım dediniz diyelim, bu işlere koşturmacalara tekrar başlayacaksınız. Çocukların okulu da var tabi. Tam bir yol haritası çıkarmadan başlamayın lütfen. Size eziyet olacaktır. Üstelik hiç de ucuz değil.

 3. Olurda görürsek emekli olunca yapacağım ilk iş bir karavan almak olacak tabi karavan almakla bitmez belki ama bunun yemesi içmesi duşu vs. herşeyini bir şekilde düşünmek lazım. Yazıda zaten çok iyi bir şekilde özetlemişsiniz karavan yaşamını teşekkürler.

  • Gerçekten zor bir iş karavan olayı. Yazdık filan ama çok ciddi bir planlama gerektiriyor. Yok ben gezmem koyarım bir Karavan parkına çekerim elektriğimi suyumu stabil kalırım diyorsanız düşünülebilir belki. Seyyar zor.

 4. Çok iyi bütün travellerin hayali ama zor karavanla gezmek fotoğraflarda hep kızlı erkekli karanvacılar görmekteyim açıkçası hiç zor değilmiş gibi gözüküyor parası olana ama işin içine girince elbet bununda bir zorluğu olacak.

  • İnanın kolay değil çok iyi hesap kitap etmek şart. Orta düzey motor bilgisi şart. Harita okuma, dağda düzde yaşamaya alışma, börtüden böcekten korkmama da gerekiyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*