Yeni Başlayanlar için Karadağ’da Yaşam

Karadağ Hakkında Bilgiler:

Sanayinin henüz kirletmediği, ekonomisi Turizme dayalı dağlık Karadağ, 2006’da Sırbistan’dan ayrılmış bağımsız bir ülkedir. NATO üyesi olan ülkenin toprak bütünlüğünü uluslararası güvence altındadır.

Özellikle Ruslar ve İngilizler, gayrimenkul yatırımlarını bu ülkede yaparak yabancılar için sağlıklı bir ortamın oluşmasına ön ayak olmuşlardır. Emlak prosedürleri basit ve hızlıdır.

Kıyıya yakın bölgelerde yaz mevsimleri uzun ve sıcak kışlar ise ılık geçer. Ülkenin iç bölgelerinde dağlık alanlar doğal olarak daha soğuk ve kış turizmini öne çıkaran yapıdadır. Karadağ’a talep Adriyatik’deki özellikle “yazlık ev” emlak fiyatlarını gün geçtikçe artırmaktadır.

Ülkenin 300 km’lik sahil şeridi ve yaz mevsiminin 6 aya kadar sürebilmesi en büyük avantajlarındandır. Avrupa’nın tek yağmur ormanları Karadağ’da bulunur.

Karadağ’da Alışveriş Yapmak:

Balık, et, meyve-sebze vb her türlü ürünün en tazesini pazarlarda bulabilirsiniz. Aromatik peynirlerden ‘Kajmak’ olup oldukça lezzetli ve ilgi çekici bir üründür.

Vranac adlı kırmızı şarapları ve Tetka Zlata adlı yerel kahveleri de öne çıkar. Dükkanlar genel olarak kredi kartı kabul etse de yine de nakit taşımanız yararlı olacaktır.

Pazarlık ve ikili ilişkiler genel olarak alışverişin bir parçasıdır, bu yönüyle’de Karadağ Türkiye’ye çok benzer.

Yemek ve alışverişin genel olarak Avrupa’da ucuz olduğu kabul edilmektedir. Dükkanlar sabah 08.00’den akşam 21.00-22.00’ye kadar açıktır.

Neden Karadağ?

700 bin kişiyi aşmayan nüfusu ile Karadağ, büyüklük olarak Trakya bölgesini andırır. Turizm sektörünün sahilde yarattığı imkanlar neticesinde işsizlik kısmen düşük, gelir düzeyi ülke geneline göre daha kabul edilebilir boyuttadır.

Ülke başkenti Podgorica 200.000 kişilik nüfusu ile yoğunluğun en fazla hissedildiği noktalardandır. Diğer önemli kentleri Budva ve Kotor’un nüfusları yaz kış 10 bin kişiyi geçmez. Karadağ yaz mevsimi boyunca 7 milyona yakın turisti misafir eder.

Karadağ, yatırımcıları ülkeye çekebilmek için oldukça düşük vergiler uygulamaktadır. Bir örnek verelim, ülkede kurumlar vergisi sadece yüzde 9’dur.

İster yatırımcı isterseniz bireysel kullanıcı olun, fazla gelen elektriğini dışarıya satan Karadağ’da elektrik için son derece düşük faturalar ödersiniz. Karadağ’daki Türk ticari ataşeliği bine yakın yatırımcının bu avantajlardan faydalandığını ifade etmektedir.

Karadağ’ın 2023 yılına kadar AB üyesi olacağına kesin gözüyle bakılmaktadır.

Karadağ’da Oturma İzni Almak

Bu şirin ülkede daimi oturma izni alabilmek için ticari faaliyette bulunmak amacı ile çalışma izni yahut alt limit gerektirmeyen bir mülk sahibi olmak yeterlidir.

Basit bir şahıs şirketi kuruluşu ve oturma izni müracaatı için ilk yıl ödemeniz gereken ücret 7 bin Euro’yu geçmez. Bu bedellerin çoğu ise kolayca geri alınabilmektedir. Özetle 10 gün içinde Karadağ’da bir şirket kurabilirsiniz. 18 yaş altı çocuklar bedelsiz olarak oturma izni alabilmektedirler.

Son olarak Karadağ’da yaşamak isteyenlerin İngilizce Rusça bilmesi yeterlidir.

Balkanlar’da bir ülke olan Karadağ’ın doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Resmi dili Karadağ’cadır. Kotor, Budva, Podgorica, Durmitor, Sveti Stefan önemli kentleridir.

Avrupa’nın En Genç Ülkesi Karadağ

İşlemleri hızlandıran firmalar ile 3-4 günde şirket kurmak ve 20 günde oturum izni almak mümkün. İstanbul’dan başkent Podgorica’ya 1,5 saatte ulaşılabiliyor. Ülkeye her gün THY’nin düzenli uçuşları mevcut.

Montenegro’da ikamet izni alacak Türk vatandaşları, AB üyesi ülke vatandaşlarının sahip olacağı tüm haklardan da sınırsız olarak yararlanabilecek.

Yatırımcı haklarının hukuk güvencesinde olduğu, resmi para birimi Euro olan Karadağ’da bürokrasiye pek rastlanmadığı için şirket kurmanız halinde bütün dünyaya fatura kesebiliyorsunuz. Ülke Türkiye’ye vize uygulamıyor.

Karadağ’da Çarşı Pazar Fiyatları

Karadağ’da yaşam; popüler Avrupa ülkelerine nazaran çok daha ucuzdur. Markette etin kilosu 4-5 Euro’yu aşmaz. Montenegro’da kiralar aylık 250 Euro’dur.

3 kişilik bir ailenin rahatça yaşaması için gereken tutar 500 € civarındadır. Aylık beslenme 250 € ve iletişim-ulaşım 250 Euro olarak ifade edilebilir. Ortalama yeni bir otomobil ise sadece 15 bin Euro’dur.

Devlet okulları ve sosyal sigorta primleriniz kapsamında tüm devlet hastaneleri ülkede ücretsizdir.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

3 Yorum

 1. Görkem bey merhaba,
  Karadağ’da iş kurmak ve kızımla birlikte orada yaşamak istiyorum. Güvenilir bir şirket tavsiye edebilirmisiniz. İşlemleri yapabilmem için.

  • Ömür merhaba;
   https://mgtmontenegro.com sitesine bir göz atmanı öneririm. Bununla birlikte; hangi site, kurum vs olursa olsun şikayetvar’dan da sağlamasını yapabilirsin. Böylelikle kurum yahut kişi hakkında şikayet var mı bu şekilde analiz edebiliriz.

 2. Görkem bey merhaba..
  Montenegro, hizmet sektörü nasıl ücretlendiriliyor? Mesela ev temizliği, çamaşır yıkanması gibi yapılan işler saatlik ücretlendirme veya iş başı ücretlendirmeyle mi yapılıyor? Şirket varsa yapılan işin bedeli nasıl tahsil ediliyor? nakit olarak elden alınan ödeme nasıl belgelendiriliyor. TEŞEKKÜR ederim.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*