kanada'da iş bulmak ve çalışmak

Kanada’da Yaşamak için Ne Yapmalı?

Kanada’da Bankacılık

Ülkede 10 civarı banka mevcut. RBC, TD Canada Trust, Bank of Montreal ve Scotia öne çıkıyor.

Kimlik ile istediğiniz şubede dakikalar içinde hesap açabilirsiniz. Ülkeye yeni geldiyseniz göçmen programlarını incelemenizi öneririm.

RBC bu konuda önde! Bankacılık hizmetleri ise şaşıracaksınız ancak genel olarak Türkiye’nin gerisinde.

Otomatik ödeme işlemlerinde zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor, chip vb bazı teknolojiler ülkeye yeni geldi. Yine de makalenin Kasım 2018’de yazıldığını ve ülkenin hızlı bir gelişme içinde olduğunu belirtmekte yarar var.

kanada yaşam

Eğer öğrenciyseniz; study premit kartınız pasaportunuz ve öğrenci belgeniz ile banka kartınıza 7 gün içinde ulaşabilir, bu kartla işlemlerinizi yayabilirsiniz.

Türkiye’den veya başka bir ülkeden hesabınıza para gönderilmesi için ülkede müşterisi olduğunuz bankanın swift kodunu kullanmalısınız. Bu işlem için para gönderen banka belli bir komisyon almaktadır.

Öğrencilerin normal hesap olarak bilinen chequing hesabı açtırması daha avantajlıdır.

Credit History’nizin yani “kredi limitinizin” oluşması için bir süre beklemelisiniz. Türkiye’de olduğu gibi herkese kredi kartı verilmiyor. Süreci hızlandırmak istiyorsanız saving hesabı açtırabilirsiniz. Ülkemizin kredi kartları Kanada’da geçerlidir.

Kanada’da Sağlık Hizmetleri

Ülkede sağlık sistemi ücretsiz. Mutlaka bir aile doktoru edinin. Doktor sayısı fazla olmadığından, kaliteli aile hekimi bulmak sorun olabiliyor.

Yakın kliniklerdeki “new patients accepting” yazan doktorları inceleyin ve yaşlı olanları tercih etmemeye çalışın. Gençler; röntgen, test, tahlil vb işlemlerde daha cana yakın yakın oluyor; yaşlılarsa grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda bol su iç ve dinlen diyerek eve yollayabiliyor.

Mahallenizde yeni açılan bir klinik (walk-in clinic de deniyor) hasta alımı yapıyorsa genç doktorlarla iletişime geçerek süreci hızlandırabilirsiniz. Genel olarak ülkede doktorlar her isteyene ilaç vermeyi sevmiyor.

kanada manzara

2 gün erken iyileşeceksin diye antbiyotik almana gerek yok düşüncesi oldukça yaygın.

Hastaneler daha çok acil işlemler için kullanılıyor. Gerçekten acil bir durumunuz yoksa saatlerce hastanede beklemeyi göze almalısınız. Ayağınızla geldiyseniz sıra size gelene kadar beklemeniz gerekli.

Kanada Bahsedildiği Kadar Soğuk mu?

Kanada çok soğuk insanlar kayak takımlarıyla işi gidiyormuş klişesi ülkenin tüm bölgeleri için geçerli değil, tespit sadece kış ayları için geçerli.

Garip gelebilir ancak Toronto’da mayıs-ağustos ayları arası sıcaktan uyuyamayacağınız günleri tecrübe edebilirsiniz. Değerler gideceğiniz bölgeye göre değişkenlik gösteriyor.

Basit telefon uygulamaları ile sıcaklık değerlerini takip ve öğrenmek mümkün. Yine de gün geliyor aylarca sis, yağmur, kar pus altında yaşamanız gerekebiliyor.

kanada

Ontario’nun güney ve doğu bölgeleri, yine yazları ile İstanbul’u aratmayacak sıcaklık derecelerine sahip. Belediye ekipleri, kaldırımları ve gerekli alanları temiz ve güvenli tutmak için kışları 24 saat çalışıyor.

Unutmadan coğrafi  bir bilgi paylaşalım; “Kanada’nın yüzölçümü Türkiye’nin 10 katından büyük.”

Kanada’da Yaşam Pahalı mı?

Kanada’da bir hayat kurmaya gelirken çok büyük paralarla gelmiyorsanız eğer, ülkede iş bulup çalışıp paranızı kazanıncaya kadar, evet pahalı bir ülkedir.

Ufak büyük demeden mutlaka bir iş bulmalısınız. Markette kasiyerlik dahi yapsanız şuna emin olun Türkiye şartlarından çok daha iyi bir gelir sahip olacaksınız. 

kanada göçmenlik

Kanada’da Ev Bulmak

Aile yanında oda kiralamak yani homestay – eğer mali durumunuz müsait değilse – ilk akıllara gelen seçenek. Fiyatları şehre göre yüksek olabileceği için bir kaç arkadaş eve çıkmak gibi beynelmilel bir çözümü de düşünebilirsiniz.

Lokasyonlar kiraları daha yüksek yahut daha makul seviyelere çekebiliyor. Toronto’da ev bulmak ise gerçekten zor.

1 odalı apartman daireleri ortalama 1300-1600 dolar arasında olabilmekte. Kişi başı ortalama 750-1000 $’a ev işini halletmek mümkün. Tabi flat başka, home, house, rezidans (condo) fiyatları daha başka.

Elektrik, su, doğalgaz gibi giderler genelde kiraya dahildir ve “utilities included yahut “some utilities included” olarak geçer. Bazı durumlarda elektrik (hydro) hariç tutulabiliyor ve 50 dolar veya daha yüksek faturalarla karşılaşabiliyorsunuz. Dikkat etmek gerek.

Ben ev alacağım kirayla mirayla uğraşamam diyorsanız ortalama bir evin 80.000 dolardan başladığını belirtelim! Şanslıysanız Ottawa’da aylık 700 dolara 1+1 daire bulmak mümkünken fiyat Toronto için 1300’lere çıkabilir.

kanada foto

Condo yani daha iyi imkanlara sahip, adına rezidans denilen daireleri kiralamak istiyorsanız, sadece 1.800 dolarlık kirayı ödeyebiliyor olmanız yetmez, çalışıyor olmanız da gerekiyor.

Başvurular emlakçılar üzerinden ev sahiplerine yapılıyor ve komisyonu ev sahiplerinden alıyorlar burası mühim. Her şeyi halletiniz diyelim iş eşyalara geldiyse ikinci el eşya sitesi Kijiji eliniz ayağınız olacak.

Ev taşımak inanılmaz maliyetli. Az eşyası olanlar genel olarak U-Haul‘u kullanıyor; sistem km başına işleyen araçları seçmenizle başlıyor. En ufak araca sabit 19.99$ veriyorsunuz ve km başı 40 cent bakiyeye ekleniyor.

İndirme, bindirme taşıma tamamen size ait. İkea, Best Buy ve o çok meşhur WallMart yine tercih edebileceğiniz farklı alışveriş kanalları olabilir.

Kanada’da Ulaşım Sistemi Nasıl?

Bisiklet kullanımı ve yolları yaygın; metro ve otobüs sistemleri yeterli, taksi ücretleri uygun. Neredeyse her sokak başında bisiklet kiralayabileceğiniz durakları görmek mümkün.

Commun Auto denen paylaşımlı kiralama sistemi sayesinde otomobil kiralıyor ve gideceğiniz noktada bırakabiliyorsunuz. Bu sayede sigorta vergi vs ile uğraşmanız gerekmiyor. Otomobil sahibi olmak kolay ve hesaplı ancak insanlar bu tip ulaşım metotlarını sık tercih etmekte.

kanada ulaşım

Kanada’da Gıda Maliyetleri

Neyi ne hızda tükettiğinize göre değişse de ortalama 250-300 dolarlık bir bütçe size yetecektir. No Frills zinciri, uygun fiyatlarıyla sık tercih edilen hesaplı bir market. Her hafta posta kutunuza ulaşan farklı tanıtımları inceleyebilirsiniz.

Bazı tatlara özlem duyanlar ve stok tüketenler Toronto’daki Türk Marketine göz atabilir. Çinli manavların kalite ve avantajını aklımızda tutalım; Arap marketlerinde simit – zeytin dahil her şeyi bulmak mümkün.

kanada iş

Kanadalılar Nasıl İnsanlar?

Dünyanın en huzurlu ve yaşam standardı en yüksek ülkelerinden birisi oluşunun da etkisiyle; oldukça doğal, sosyal, insan ilişkilerinde başarılı son derece kibar insanlar.

Bu zincirleme tamlamayı daha da uzatabilirim ama inanın Türkiye ile alakası yok. Adamlar kibar, sabırlı, nazik özür dilemeyi biliyor (!) ve bundan utanmıyor. Spor yapmak ülkede genel bir kültür. Vatandaşlarının çoğu farklı kültürlere, dini inanışlara ve yaşam tarzlarına saygılı.

7’den 70’e herkes bir şekilde sporla uğraşıyor. Kano, bisiklet, buz pateni popüler uğraşlardan.

kanada resim

Kanada’da Sosyalleşme

Vıcık kankalık müessesesinin ülkede pek geçerliliğinin olmadığını belirtelim. Dip dibe yakın arkadaşlık bir Kanadalının bakış açısına uymayabiliyor.

Kanadalılar bölgeden bölgeye göre değişkenlik gösterse de genelde iş/okul sonrası bir yerlere gidip takılmak yemek/içki yolu ile sosyalleşme yoluna gidiyor. Yanı sıra kış aylarında evde toplanıp içki eşliğinde muhabbet etmek en yaygın yol. Uyumlu bir kişiliğinizin olup olmaması aranıyor.

kanada calgary

Kanada Vatandaşlığı Hakkında

Kanada vatandaşlığı 7 yıl sürebilen uzun bir süreç. Öncesinde Permanent Resident kartına sahip olmanız gerekiyor ve bu kartı aldıktan 3 yıl sonra vatandaşlığa başvurabiliyorsunuz.

Elbette Kanada’da yaşamanız gerekiyor. Bahsettiğimiz kartı almanız da 2 yılı bulabiliyor. Çiftlerden birinin buradaki üniversitelerden birinden yüksek lisans, MBA vs için kabul görmesi durumunda diğer eşe otomatik olarak çalışma ve oturma izni çıkıyor ki bu en hızlı süreçlerden.

Okulun ilk altı ayından sonra okumakta olan eşe part time çalışma izni verilebiliyor. Uzaktan iş bulmak pek mümkün değil.

kanada yaşam

Daha fazla merak eden olabileceğini düşünerek Youtube kanalımda birkaç video ekledim.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

3 Yorum

  1. Kanada gerçekten güzel bir ülke. Gerek doğası gerekse bulunduğu konum nedeniyle herkes tarafından merak ediliyor aslında. Sağlık dolu bir ülke olduğunu da biliyorum. Sayenizde ek bilgi sahibi de olduk.

  2. Kanada ya 2012 yılında inşaat sektöründe çalışmak üzere tekniker olarak gittim 2000 euro aylık ücret alıyordum çalışma şartları gerçekten türkiyeye göre çok esnek. Her eyalet çalışma sistemini kendisi belirliyor. Haftalık 5 gün toplamda 35 max. 40 saat çalışabiliyorsunuz. Ülkede bulunan bütün eyaletlerin çalışma sistemleride hemen hemen aynı. Kanada ülkesinde güven duygusu %80 evlerinin kapılarını kitleme gereği duymuyorlar. Irkçılık yok ülke genelinde gençlerin çoğu hem çalışıp hemde okuyor. Kanada’da yaşamak gerçekten güzel fakat bugün ”ben kanadaya gitmek istiyorum” derseniz…biraz zor şartlarla karşılaşabilirsiniz. örneğin, daha önce dış ülkere seyahat yapmış olmanız gerekir. maddi durumunuzun iyi olması, banka hesabınızda en az 50000 TL olması ve gerçek ciddi bir meslek sahibi olmalısınız.

    • Kanada’da yaşamayı çok istesem de hem yaşım hem de evli oluşum durumu imkansızlaştırıyor. Lisan, seyahatler ve iş deneyimi açısından bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Keşke imkanlar müsait olsa da gidebilseydim. Aldığınız 2K Euro gerçekten iyi bir para; 12.000 TL’ye yakın. Şimdi döndünüz mü?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*

Kanada'den Son Makaleler

Başa Dön