Nasıl Yazı Yazılır

Yazmak için En Uygun Zaman Nedir?

Odaklanma ve konsantrasyonu olumlu etkileyen vücut sıcaklığının; uyanma öncesinde yükselmeye başladığını analiz eden bilim insanları, süreci tetiklemek adına alınacak sıcak bir duşun uyandıktan sonra yapılabilecek en iyi ikinci aktivite olduğu konusunda hemfikir.

Çoğu yetişkinin en iyi performansını sabah saatlerinde göstermesini bu şekilde izah etmekteler.

İngiliz bilim insanları ise en yaratıcı zamanı 22:04 olarak veriyor. Tabi anket ağırlıklı magazinsel bir çalışma ve denekler de kuzey Avrupalı ancak bir kaç yazımı geç saatlerde kaleme aldığım düşününce neticeye hak vermemek elde değil.

Dikkat dağıtıcılardan uzak durun!

Huzur ve istikrar düşmanı gürültücü bireyler, sesli komşular, bildirim sesleri ve diğer dış etkenler önemli değil çalışabilirim diyenler yoğun tebriği hak ediyor.

Bu gibi etkilerin 22:00 sonrasında git gide azaldığı düşünüldüğünde gece yarısı, kaliteli üretim adına en uygun zaman dilimi gibi duruyor. Koşullar müsaitse farklı mekanlar da denenebilir. 

Yaşadığımız alanın dışına çıkabilmek, deneyimlemek, düzenli egzersiz ve düşünmek, masa başında stresle beklemekten daha iyidir.

Genellikle iyi ruh halinin yaratıcılığı beraberinde getirdiği gibi kitabi bir düşünce vardır ancak bunun da tersinin savunulduğu durumlar olabiliyor. 

Özetle depresyonda olan, aciz gibi gözüken bir kişiyi ivmelendiren durum yine bu olumsuz gibi gözüken ruh hali olabiliyormuş. Mutsuzluğun hatta depresif hallerin dikkat dağıtıcı konsantrasyon bozucu bir durum olmayabileceği potansiyeli besleyebileceği savunulmakta.

Yaratıcılık adına bir not: Sonuca ulaşıp ulaşmayacağı ya da ne olacağı belli olmayan fikirleriniz için sizi cezalandıran, kıyasıya eleştiren kişileri yakınınızda tutmayın!

Erken kalkmayı bilmelisiniz!

Özgür ve rahat hissettiğiniz zamanlarda ve alanlarda çalışmaktan çekinmeyin; bu bir kahve dükkanı, garaj yahut kütüphane olabilir. 18. yüzyılın Alman filozofu Immanuel Kant sabah 5’te kalkarmış.

Dinçliği teşvik ederek yaratıcılığın saatini kendince açıklayan; erken kalkan yol alır, erkek adamın üzerine güneş doğmaz gibi pastoral sözlerin uyarıcı olduğu kadar can sıkıcı da bir etkisi var farkındayız ancak üreten insanın horultulu uykuları sevmediği de bir gerçek. 

Duş, kahve, spor, meditasyon veya dua gibi rutinler alışkanlık haline gelir, iyi alışkanlıklar sağlıklı, enerjik ve her duruma hazır tutar. Sabah erken saatlerinde malzemeleri toplayıp sepete ekle, akşam dingin bir ruh haliyle ayıkla denilebilir belki.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

2 Yorum

  1. Aslında yazmak için sabit bir “en iyi” zaman dilimi yok bence. Kimi yazılarımı bir güne bölerek, günün birçok saatinde yazdığımı hatırlıyorum. Onun için bence en mantıklı olanı yanımızda bir not defteri taşımak olmalı. Ben bir yerlerde birilerini beklerken blog yazılarımın temellerini atıyorum 🙂

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*