Yalanları Yakalamak Zor Değil

Yalanları Yakalamak Zor Değil

İstatistikler, Dünya üzerinde yaşayan 350 milyon kişinin profesyonel yalancı olduğunu ve yüzde 4’lük dilime girdiği işaret ediyor. Muhatabımızı yalan makinesine oturtmayacaksak veya çapraz sorguya almayacaksak sözlerine de inanmamız gerekli. Sevgiliniz; eşiniz dostunuz yahut iş arkadaşınız bu konuda özel bir eğitim aldıysa yahut gizli servis ajanıysa buna karşı yapabileceğimiz bir şey yok, bu da sizin kaderiniz çekeceksiniz ne diyelim.

Sosyal hayatta bize yardımcı olacağını düşündüğüm bazı bilgileri ise paylaşmak isterim.

Bu arada; geri kalan yüzde 96 ise bir şekilde hayatımızın belli dönemlerinde zaman zaman bizi kandırmaya çalışıyor. Burada yapılması gereken, saza-söze kapılıp gitmeden mikro detaylar dahil analize çalışmak. Aile içi sorunlu bir çocukluk geçirenlere ise güzel bir haberimiz var, bu durum belki de ilk defa işinize yarayabilir. Bu arkadaşlar diğerlerinden çok daha önce yalanı fark edebiliyormuş. Gerçeği söyleyen biri kendisini savunma ihtiyacı hissetmez, çünkü doğru söylediğine inanmaktadır. Gerçeği söylemeyen biri, ise saldırgan-saptırıcı davranışlar gösterebilir. Şüpheli aynı kelimeleri tekrar tekrar kullanıyorsa, muhtemelen yalan söylüyor demektir. Stresli olmayan insanlar rahat olma eğilimindedir, el-kol yaya yaya rahatça oturabilirler.

Yalan söyleyen insanların göz temasını kaçırması yaygın bir durumdur ancak profesyonel yalancı, sizi kontrol ve maniple etmeye teşebbüs için göz temasını koruma adına daha fazla yol alabilir. Gözünü kaçırmamaya dikkat edebilir özetle.

İyi eğitim görmemiş kişiler ise yalan söylediğini çok daha fazla belli eder. Kızarma, terleme, göz ovalama, tırnak yeme, kekeleme, kuruyan ağız sebebiyle yutkunma (ya da yutkunma zorluğu), titrek konuşma, saçlara dokunma, solunum değişikliği, normalden fazla göz kırpma ve burna-yüze dokunma; potansiyel yalancının gerginliğini gösteren ayak titretme (çapraz ayak) gibi belirtiler gözden kaçırılmamalı ancak farklı işaretler de var:

Bill Clinton’un Monica Lewinsky ilişkisini perdelemek adına parmağıyla burnuna dokunması en bilinen örneklerden.

Cümle ortasında atlama ve alakasız bir konudan bahsetme, o anda oluşan kimyasal bir reaksiyondan dolayı kaşınan yüze dokunuş-kaşıma, hızlıca değişen baş pozisyonu, aniden normalden hızlı veya yavaş konuşmaya başlama, o anda talep edilmeyen bilgileri paylaşma ve özellikle ayrıntıların aşırılığı, kelime ve cümle tekrarları atlamamız gereken özelliklerden. Oynayan yüz kasları, büyüyen göz bebekleri ve abartılı vücut dillerine de dikkat edilmeli. Deniliyor ki normalde vücut dilini kullanmayan kişi, el kol hareketlerini artırır, kelimeler birbirine dolaşır. Sinirli kişilerin enerjilerini boşaltma adına mendil, sandalye, kalem gibi nesnelere dokunduğu da malum.

Yetişkinlerin ellerini dudaklarının üzerine koyması; kapatması, her şeyi ifşa edip gerçeği söylemek istemediği anlamına gelebilirmiş. Bir kişi yalancıysa içgüdüsel olarak savunmasız vücut parçalarını örtme eğilimi gösteriyormuş. Bu; boğaz, göğüs, kafa veya karın gibi bölgeleri içerebilir.

Genellikle insanlar yalan söylediklerinde doğru olan hikayeleri anlatırlar, ancak kasıtlı sorduğunuz soruyu cevaplamamayı seçebilirler. Bir kişi “Hiç karınıza vurdunuz mu?” sorusuna “Karımı seviyorum, bunu neden yapayım” şeklinde cevap verebilir. Şüpheli teknik olarak doğruyu söylemekte ancak asıl sorunuza cevap vermiyor. Bu, yalan söylediğini veya sizden bir şey gizlemeye çalıştığını gösterebilir. Bu gibi durumlarda kişiden sakin bir dille hikayeyi tekrarlamasını ya da sonran başa anlatmasını isteyin. Mutlaka unuttuğu hususlar yahut atladığı detaylar olacaktır.

Yalancı olduğuna inanıyorsanız, inanmadığınızı gösteren bir bakış atın. Kişi yalan söylüyorsa rahatsız olur. Gerçeği söylüyorsa, genellikle kızar ya da sadece hayal kırıklığına uğrayacaktır. Ara sıra suskun kalın, yalancı kişi sessizliği doldurmak adına konuşmayı sürdürebilir.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*