whatsapp, whatsapp nedir, whatsapp reklamlar

WhatsApp’ta Zorunlu Reklamlar Dönemi Başlıyor

Ücretsiz kullandığımız Whatsapp’ta “mesaj yazarken” reklam görmeye hazır olun!

En çok kullanılan mesajlaşma uygulaması Whatsapp’taki en yeni özellikleri herkesten önce paylaşan WABetaInfo, reklam tabanlı gelir modeline geçilmesi için çalışmalara başlandığını duyurdu. Teknoloji devlerinin de takibinde olan Twitter hesabı, hatırlanacağı üzere uygulamanın beta sürümleri hakkında ilk verileri “tam isabet” paylaşan adres konumunda. 

Facebook tarafından 2014’te 19 milyar dolara satın alınan uygulama için Zuckerberg’in en başından beri bunu hedeflediği biliniyordu. Özetle Facebook’la daha fazla data paylaşmaya hazırlanan WhatsApp’ın, kullanıcı verilerini ortalığa dökmesi an meselesi ki yakın bir tarihte şirketten ayrılan eski kurucular Brian Acton ve Jan Koum da durumun altını çizmişti. Reklamların kaldırılması için belli bir ücret talep edilebileceği gibi reklamlar zorunlu kılınabilir. Elbette milyarlarca dolar parayı sadece iyilik olsun diye ödediklerini düşünmek hayalcilik olacaktır.

İOS ağırlık başlatılan çalışmaların; UBER, Wish ve Singapur Havayolları gibi büyük şirketler özelinde test edildiği, 2019’dan itibaren zorunlu reklamlara geçileceği ifade edilmiş. Snapchat‘ten kopya “hikayeler” özelliği üzerinden tanıtım yapılabileceği dedikoduları da var. Bu sayede içerik ilginizi çekerse tıklayacaksınız hepsi bu. Tabi çoğumuzun ilk aklına gelen “büyük firmaların alelade zamanlarda spam reklam göndermesi” ihtimali de olası.

WhatsApp, Facebook tarafından satın alındığında, bağımsızlığı konusunda teminat vermişti, şimdi ise Facebook’la telefon bilgilerini paylaşmaya -reklam ağına katılmaya- hazırlanıyor. Detaylarla boğmayalım; “WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme özelliğinin kırılması” seçenekler arasında ki tüm bunlar düşünüldüğünde ihanete uğramış hissederek uygulamadan vazgeçmeyi düşünenler olacaktır.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

6 Yorum

  1. Reklam görmediğimiz uygulama yok denecek kadar az. Whatsapp bir ara paralı olacak diyorlardı. Şimdi onu paralı yapmak yerine reklam ile gelir elde etmeye çalışacaklar sanırım.

  2. Bildiğim kadarıyla faturaya yıllık yansıtılan bir tutar zaten vardı. Yani yıllardır parasıyla kullanıyoruz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*