Ucuz Tatil Yapmak İsteyenler için Ekonomik Öneriler

Romanya ve Çekya’nın Avrupa’nın Euro kullanmayan ülkelerinden oluşu Prag ve Bükreş’i ekonomik tatil alternatifleri arasına sokuyor. Paylaşımlı hostellerde kalabileceğiniz gibi erken rezervasyon avantajıyla kaliteli oteller de bulmak mümkün.

Vizesiz gidebildiğin, kültürü ve mutfağına yabancılık çekmeyeceğin farklı alternatifler ise Üsküp ve Saraybosna. Mutlaka notlarının arasına almalısın.

Yurt dışına çıkacak imkanlara sahip olmayan yerli turistler için ise Ayvalık, Didim, Foça, Amasra, Gökçeada, Alanya, İğneada ve Seferihisar’ı önerebiliriz. Fiyatlar günden güne değişkenlik gösterdiği için yazının genelinde fiyat paylaşmamaya özen göstereceğiz.

Bir sonraki tatili planlayarak birikim yapanlar, gönlünce tatil yapmanın tadını çıkartacaktı. Yine de sıkmayın canınızı, düşük bütçelerle ister yurtiçi ister yurtdışı güzel tatiller yapmak mümkün.

Momondo ve Skyscanner uçuş bulabilir, yurt dışı konaklamalarınız için Hostelworld’u tercih edebilirsiniz. Asla ihmal etmemeniz gereken seyahat sigortaları; hastalıklara, yaralanmalara, hırsızlığa ve iptallere karşı sizi koruyacaktır.

Bütçenizi Rahatlatacak Küçük Tavsiyeler:

 1. Ne demişler; “Yaz Tatili, Paranın Katili” özetle mutlaka para biriktirmelisin.
 2. Fırsat siteleri, kampanyalar ve erken rezervasyon hatırlatmaları konusunda faydalıdır.
 3. Bir kaç iş yaparak bedava tatil yapabileceğin “sosyal hizmet tatilleri” araştırılabilir.
 4. Aracından vazgeçemiyorsan yakıt masrafını paylaşabileceğin arkadaşlar bulabilirsin.
 5. Kalacak yer için de Couch Surfing, Air B&B opsiyonlarını gözden geçirin.
 6. Kullan at internet kartı seçeneklerini listene eklemelisin.
 7. Temiz tuvalet ve WiFi avantajına sahip kütüphaneler değerlendirilebilir.
 8. Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları hesaplı tatiller için tercih edilebilir.
 9. Kültürel geziler için turist kartları oldukça hesaplıdır.
 10. Masrafları bölüşerek yazlık kiralamak, eski ve vazgeçemediğimiz yöntemlerden.
 11. Rahatlık sorun olmayacaksa çadırda uyuyabilirsiniz.
 12. İhtiyaçlarınızı yerel marketlerden karşılayın.
 13. Yanınıza gereksiz çok fazla eşya almayın.
 14. Tek kişi yerine iki kişi seyahat etmek masrafları azaltır.
 15. MİL biriktiren kredi kartları kullanın!
 16. Ucuz ve kaliteli yerel yiyeceklere yönelin.

Pansiyonları ile meşhur, az kişi tarafından bilinen ve henüz ayağa düşmemiş ya da daha doğru bir ifadeyle kısmen ayağa düşmüş süper tatil yerleri listemiz: Akyaka → Bördübet → Kerpe → Kekova → Kelebekler Vadisi → Kabak Koyu → Gideros → Kaputaş → Bozburun → Adrasan → Kilyos → Datça → Palamutbükü → Beymelek → Kapısuyu → Sarımsaklı → Kumköy → Davraz → Akbük → Babakale → Asos ve Selimiye.

Gittiğiniz her yerde, size tavsiyelerde bulunacak gezgin arkadaşlarınız olacak. Yalnız seyahat ediyor olsanız da, asla yalnız olmayacaksınız.

Eğer tatilinizi ucuza getirmek istiyorsanız; merkezlerden uzak durup, daha çok sakin ilçeleri tercih etmeniz olacaktır. Otel yerine pansiyonda kalarak ödeyeceğiniz tutarları düşürebilirsiniz.

Son olarak, “ne olursa olsun” mutlaka şikayet ve yorum siteleri üzerinden kalacağınız yerleri araştırın. Çok para vermeniz, en iyi tatili sizin yapacağınız anlamına gelmez ve unutmayın yurt dışı seyahatleri için zengin olmanıza gerek de yoktur.

BONUS BİLGİ: Numbeo, şehirlerin yaşam standartlarını fiyatlandırma yaparak karşımıza getiren son derece faydalı bir websitesi. Yurtdışı seyahat planlıyorsanız, “yaşadığınız şehirle görmek istediğiniz yerleri” mali olarak karşılaştıracak ve yol haritanızı daha net oluşturabileceksiniz.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*