Uçan Taksi Hayaldi Gerçek Oldu

Arıza ya da herhangi bir kaza halinde ne gibi tepkiler vereceğini kestiremediğimiz karbon fiberden mamul drone taksiler 2022’den itibaren hayatımıza girmeye hazırlanıyor! Test uçuşlarının haberleştirildiği Dubai, açık alanlar ve elverişili çevre koşulları sunsa da Hong Kong ve Japonya gibi kalabalık kentlerin bu vızır vızır yeniliğe nasıl adapte olacağı merak konusu.

Projeyi bir adım daha ileri taşıyan Araplar, herhangi bir sürücüye gereksinim duyulmayan otonom çözümlerle ilk olmayı hedefliyor. Felaket senaryolarını da kurgulayan Alman ortak Volocopter; güvenliği 2 paraşüt ve yedek batarya gibi ekipmanlar ile sağlayabileceğini vadetse de bununla ilgili bir test videosuna rastlamadık. Havacılık devi Airbus da “Alpha One” modeliyle benzer ancak daha kontrollü adımlar atıyor.

Daimler’den 30 milyon dolara yakın yatırım desteği de alan şirket; hava taksiciliğine 2022 gibi başlayabileceğini açıkladı! Servis, konuklarını istediği yerlere değil, önceden belirlenmiş rotalarda taşıyacak yani bir nevi “ring” servisi gerçekleştirecek. Hava kirliliği yaratmıyor oluşu ise büyük bir devrim. UBER, Audi ve Rolls-Royce’dan da benzer konsept duyuruları peşi sıra geliyor.

200 metre yüksekliğe çıkıp azami 30 dakika havada kalabilen drone taksilerin engelleri fark edip yönünü değiştirmesi üzerinde halen çalışılan özellikleri. Elbette yolculuk sürelerinin uzatılması, park alanlarının inşası ve irtifa konularında halen çalışılmakta. Merkezi yerlerde kurulacak volo-port’lar ile tek gün içinde binlerce kişiye hizmet sağlanması ise şirketin öncelikli hedefi.

İlk etapta ambulans, kurye ve güvenlik çözümleri için hava taksilerden faydalanmak en mantıklı olanı. Bu sayede mevzuatta yaşanabilecek “geçiş süreci” sorunları profesyonellerin eliyle minimize edilebilir.

Drone taksiler, trafik sorunları her geçen gün daha da boğuşan İstanbul gibi kalabalık kentler için mükemmel bir çözüm gibi gözükse de İsrail merkezli Urban Aeronautics’in açıklamaları kafaları karıştırıyor. Firma; 2020 itibariyle askeri operasyonlarda drone kullanacağını açıklamıştı! 

Fiyatı merak edenler için açıklayalım, bir drone taksinin etiket fiyatı 1 milyon Euro!

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

3 Yorum

  1. Yaya olarak yaşamaktan neden bu kadar nefret ederiz anlamış değilim. Uçan araç merakı bizi farklı bir evrene taşıyormuş hissi mi veriyor. Teknoloji bazen gereklilikten gereksizliğe doğru yönelim yapıyor.

  2. Teknolojinin gelişmesiyle hayatı kolaylaştıran bu tür yenilikleri zaten bekliyorduk. Ancak bu kadar yüksek rakamlara satılması ulaşılabilirliği azaltıyor yine zenginlere hitap ediyor, belki 50-100 yıl sonra geliştirilerek daha uygun fiyatlara herkese hitap eder.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*