Turksat Frekans Listesi ve İzlenebilecek Kanallar

Abonelikli dijital platformlar, film ve dizi kanalları ile pastada öne çıkıp yer kapmaya çalışsa da Turksat ile HD kalitedeki şifresiz yayınlara ücretsiz olarak ulaşabiliyoruz. Elbette bu yeni bir bilgi değil. Aşağıdaki 70 kanallık kişiye özel bu listeye “radyoları da ekleyerek” genişletmek veya daraltmak mümkündür. Turksat’ın resmi internet sitesi üzerinden yaşadığınız bölgeye uygun en güncel teknik verilere kolayca ulaşabilir kendi kafa ve aile yapınıza uyacak sıralamanızı kolayca oluşturabilirsiniz. Çer çöp ve mahalli kanalları sıralamaya almadığım listemi bazı notlar eşliğinde sizlerle paylaşmak istedim.

Smart yani internete bağlanabilen akıllı bir TV’niz varsa ve dizi izlemeyi seviyorsanız BLU TV ve Netflix abonelikleri ile film & dizi keyfi yaşayabilir TURKSAT’ta eksikliğini duyacağınız bu sorunu (!) fazlasıyla giderebilirsiniz. Derin bir arşivi olan Netflix’in bir vakitler benim de yararlandığım ve gayet memnun kaldığım “ilk ay ücretsiz” kampanyası mevcut. 27 TL, 2018 itibariyle mantıklı bir ücret ama ilerleyen senelerde bu fiyatlar azalır yahut artar mı bilinmez. Digitürk ve Dsmart’ta bu fiyatlar iki katını aşabiliyor. Halihazırda Digitürk’ün tek avantajı futbol müsabakalarını yayınlaması.

Forumlarda, Donanımhaber ve R10 gibi kanallarda NETFLIX için aile grupları kurulabiliyor, bu şekilde daha avantajlı fiyatlar bularak tasarruf edebilmek mümkün. Digitürk’ün “Filmin Yıldızı” paketinin 2018 Temmuz ayı itibariyle 50 TL aylık fiyatla pazarlandığı düşünüldüğünde Netflix tercih edilmeli.

Neden Böyle Bir Yazı Yazdım: Belki, “Nasıl tasarruf edebilir ve gereksiz harcamaları kısabiliriz?” sorusuna yanıt bulmak amaçlı, bilemiyorum. Yol haritamızı belirlemede yorumlarınızdan yararlanacağımdan emin olabilirsiniz.

Ulusal Kanallar:

FOX TV HD
STAR TV HD
KANAL D HD
SHOW HD
ATV HD
TV8 HD
TRT 1 HD
BEYAZ TV HD
KANAL 7 HD
TVNET HD
ULKE TV HD

TRT’nin Kürtçe ve Arapça yayın yapan kanallarını listenize ekleyebilirsiniz. Özellikle alt liglerdeki futbol maçları zaman zaman bu kanallarda yayınlanabiliyor. Bu arada; bu listedeki bir çok ulusal kanalın Avrupa yayınları da mevcuttur. Cihazınız HD yayınları desteklemiyorsa SD versiyonlarını deneyebilirsiniz. Turksat uydusunda yabancı kanallara da rastlamak mümkün ancak izlemeye değer bulmadığım için sizlerle paylaşmak istemedim.

Spor Kanalları:

TRT SPOR HD
A SPOR HD
TİVİBU SPOR HD
beIN SPORTS HABER HD

FB Tv’yi ve yayın kalitesini beğenmediğim Sports TV’yi bu listeye dahil etmedim. FB TV, HD yayınları ve içerikleri ile rakiplerinin uzun yıllardır açık ara önünde. GS TV ve BJK’TV ne yazık ki dijital platformlarda izlenebiliyor. Malumunuz uydu kiraları vs’leri ile son derece pahalı olan bu işler ve son kurbanı da DMAX’a dönüşerek kepenk indiren yılların NTV Spor’u olmuştu. Ha bu arada atçıların TAY TV’si at yarışı tutkunlarına hitap etmekte atlamadan belirtelim.

Dizi ve Belgesel Kanalları:

DMAX HD
TLC
TRT BELGESEL HD
TGRT BELGESEL
TRT AVAZ HD
360 HD
A2 HD
teve2 HD
TV8.5 HD

TRT Belgesel, DMAX ve TLC 2018 itibariyle favorim ancak bu yayıncılık işleri kaygan bir zeminde ilerliyor. Yazının bayatlamaması adına ifade etmek istedim. Özetle yarın akıbetlerinin ne olacağını Allah bilir. Belgesel kanallarının içine HD yayın yapan Yaban TV’yi de ekleyebiliriz.

Tarafsız Medya ve Eğlence Kanalları:

ULUSAL TV
HALK TV
KANAL B
CEM TV
UÇANKUŞ TV
AKILLI TV
S SONY CHANNEL
S SONY MUTFAK
BRT HD

Çok fazla vakit bulamasam da Ankara merkezli Kanal B favorim. BRT HD, Kıbrıs’ın resmi devlet kanalı ve gayet eğlenceli programları olabiliyor. Bu listenin hızlı bir ZAP geçişten fazlasını ifade etmediğini ekleyelim. Belki kedi & köpek kanalı Akıllı TV’de bir süre duraklayabiliriz.

Yandaş Haber Kanalları:

NTV HD
CNN TURK HD
HABERTÜRK HD
TRT HABER HD
A HABER HD
24 HD
TGRT HABER
BLOOMBERG HT HD
A PARA HD
TRT WORLD HD
A NEWS HD

Uzun süredir izlemesem de arka arkaya sıralanmalarından keyif aldığım gereksiz bir grup. İçlerinden sadece İngilizce yayın yapan TRT World HD öne çıkıyor. Gerek dolgu ve geçişleri gerek programları ile Türk TV yayıncılığın çok önünde bir yapı.

Tarım Kanalları:

YABAN TV HD
BEREKET HAYVANCILIK TV
BEREKET TV
MAKİNE TV
KÖY TV
TARIMTÜRK TV
ÇİFTÇİ TV

Özellikle akşam saatlerinde en çok takıldığım kanal grubu bu arkadaşlar. Çiftçi TV’nin Ahırım Şahane tarzı programları son derece eğlenceli. Belki de bu liste içinde en faydalı grup. Köy hayatına geçmek isteyen arkadaşlar bir süreliğine burada vakit geçirip pratik yapabilirler.

Müzik Kanalları:

POWERTURK HD
POWER HD
NR1 TÜRK TV HD
NR1 TÜRK TV HD
NR1 TV HD
NR1 TV HD
KRAL POP TV HD
TRT MÜZİK HD
DREAM TV HD

Hafta sonları kahvaltı hazırlarken bir süreliğine takılabilirsiniz.

Çizgi Film Kanalları:

CARTON NETWORK
DISNEY CHANNEL
KIDZ/ANIMEZ
MİNİKA GO
MİNİKA ÇOCUK
TRT ÇOCUK HD
TRT OKUL

Bu kadar çok çizgi film kanalının olduğuna eminim inanamıyorsunuz ancak tamamen gerçektir. Çizgi filmlerde bence tek eksiklik bebeklere hitap eden “Baby Tv” benzeri kanalların, Susam Sokağı tarzı eğitici yayınların bulunmaması. Paylaşımları daha çok ergen öncesi çocuklara hitap ediyor.

Dini ve Bölgesel Kanallar:

TRT DİYANET HD
SEMERKAND HD TV
TÜRKMENELİ TV HD

Ramazan ve özel günlerde göz gezdirebilirsiniz.

BONUS: +18 kanallara meraklı arkadaşlar diledikleri yayınları ASTRA ve HOTBIRD uyduları üzerinden yine ücretsiz olarak izleyebilir.

Kaynaklar:

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından medya sektöründe farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yönetici olarak çalıştı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008 yılından itibaren oyun ve uygulama dünyasının içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların dijital faaliyetlerine destek oluyor, bilgi birikimi ve deneyimiyle proje üretim süreçlerinde yönlendirici rol oynuyor.

5 Yorum

  1. Sevgili Cebrail, tüm kanalların online yayınları mevcut. Sıkılırsan takılabilirsin. Yine de Bahreyn’de daha eğlenceli şeyler yapılabilir TV izlemek yerine.

  2. Televizyonu açtığımda bu kadar saçma kanal içerisinde hangisiniz izleyeceğine karar veremeyen birisi için çok yararlı bir içerik olmuş bizzat bunu ben yaşadığım için bu kanal önerilerini dikkate alacağım teşekkürler.

  3. Fox Ulusal, Halk bunlar da yandaş oluyor o listeye bunları da yazsaydınız keşke. Tarafsız kanal bulmak zor çünkü. Herkes kendi ideolojisinin yandaşı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*