Türkiye’yi Terketmek İsteyenler Neler Yapmalı?

Daha iyi bir yaşam standardı ama her şeyden önce “Adalet” arayışında olan nitelikli iş gücünün ve eğitimli gençlerin ülkeyi terk etmesine yol açan temel sebepler; azalan iş imkanları, özgürlüklerin kısıtlanması ve elbette artan muhafazakar baskılar olarak öne çıkıyor.

Akademisyenler düşüncelerini dile getiremiyor – esasen kimse dile getiremiyor, içinde şarap kelimesi geçtiği için dizilere ceza yağdırılıyor ve daha niceleri. Torpil ve adam kayırma ise amirinden memuruna DNA’mıza kadar işlemiş durumda.

En Düşük Asgari Ücreti Veriyoruz, Çin’den Halliceyiz.

İnsanımız açlık sınırın altında yaşaması artık skeçlere dahi konu olmuyor, paramız değersiz; zaten komik paralar çalışan asgari ücretlinin 365 günlük emeğinin üçte biri vergi ve SGK’ya gidiyor keza bordrolu çalışanın da öyle.

Tarifeler, vergi yükü ve zamlar her yıl katlanarak artıyor. Elmas, pırlanta, yat ve lüks teknelerde tek kuruş ÖTV göremezken limonata ve gazoz için yüzde 10 özel tüketim vergisi ödüyoruz. Almanya’da en düşük maaşın 1.500 Euro olduğunu hatırlatalım.

En Pahalı Benzin Türkiye’de!

Benzinin 6 TL’yi aştığı Türkiye, gelir düzeyine göre dünyada benzinin en pahalı olduğu ülke. (2022’de yazıya döndüm ve bir ek yapayım dedim! 6 TL bakar mısınız)

Özetle 24 Ocak 2018 günü 45 litrelik deposunu doldurmak isteyen bir kişinin ödemesi gereken 262 liranın; 115,30 lirası benzine, 146,70 lirası ise ÖTV ve KDV’ye gitti.

Kayıtlı Suriyeli Sayısı 4 Milyonu Aştı!

İzlanda, Malta ve KKTC’nin toplam nüfusu kadar Suriyeli, ülkemizde uzun yıllardır görmediğimiz çocuk felci vb hastalıkların, sağlık sorunlarının başlıca sebebi.

Dilencilik, artan suç oranları ve kalitesiz işgücü problemi ise hayatımızın tuzu biberi. Donla denize girmekten sıkılmaya başladıkları anda tacizlerin, mantar mafyacılığın ve gettoların daha da artacağı öngörülüyor.

Terör ve Güvenlik Sorunu

Deprem ve terör nedeniyle meydana gelen ölümlerden çok daha fazlası trafik kazaları ile yaşanıyor. Dünya’da trafik kazalarında ilk 5 ülke arasındayız ve Kamboçya ve Vietnam’la yarışıyoruz!

Türkiye’de her sene ortalama 10 bin kişinin trafik kazalarında can veriyor oluşu, 2002’de sıfırlanan terörün açılım masalları ve Oslo görüşmeleriyle hortlatılması Türkiye’den neden kaçılıyor araştırmasının altını doldurabilecek maddelerden.

Başınıza her an her şey gelebilir ve elbette kimse böyle bir ülkede yaşamayı istemez.

Eğitim Sistemi Tam Bir Facia!

Öğrencilerin zorunlu olarak İmam Hatiplere yönlendirildiği son 15 yılda 6 farklı eğitim bakanı geldi 14 kez sistem değişti.

Siyasal ideolojik hedefleri gerçekleştirmede bir araç olarak kullanılan okulların sadece yüzde 13’ünde spor salonu mevcutken kütüphanesi olmayan okul oranı yüzde 61; çok amaçlı salonu bulunmayan okulların oranı yüzde 62.

Türkiye’den Gitmenin Yollarını Arayan Kişilerin En Sık Başvurduğu Yöntemler:

  • Çalışacağınız ülkenin vatandaşıyla evlenmek.
  • İltica ederek veya sığınma talebinde bulunmak.
  • İmkanlar dahilinde Kanada ve ABD’den göçmenlik talep etmek.
  • Mülteci kabul eden Avrupa ülkelerini araştırmak.
  • Bir şirket tarafından işe kabul edilmek.
  • Yabancı bir üniversitede üniversite eğitimi almak.
  • Green Card çekilişlerini takip ederek.
  • Gemi adamlığı yoluyla.
  • Kaçak yollarla…

Geçinemiyoruz!

Tarım planlı olarak bitirildi, çarşı pazar ateş pahası, iç savaşla boğuşan Suriye’de bile eti tavuğu daha ucuza yiyebiliyorsunuz! Olan vatandaşa ve esnafa oluyor. Emekli dul ve yetimler tam anlamıyla dibe vurmuş durumda. İthal ürünlere mahkum olmuş durumdayız.

Bireysel Silahlanma ve Kadın Cinayetleri Artıyor

Rus yazar Çehov’un “Duvarda asılı bir silah varsa sonunda mutlaka patlar” sözünü hatırlayalım.

Ruhsatsız silahın cezası, sabıkanız temizse, 6 bin TL civarında bir meblağa denk geliyor. Birçok kişi evrak işleriyle uğraşacağına, internetten kolayca silah sipariş ediyor ve aynı miktardaki cezayı yemeyi tercih ediyor.

Detaylarla sizi boğmadan verilerden süzdüğümüz bir gerçeği paylaşalım: “Türkiye’de her gün 10 kişi ateşli silah yaralanması sonucu hayatını kaybediyor.” Maganda kurşununa kurban gitti, trafikte vuruldu, pompalı tüfekle öldürüldü başlıklı ajans haberlerini vaka-ı adiyeden kabul edip çoğu zaman izlemiyoruz bile.

Özetle!

New World Wealth’in analizine göre, nüfus ve milyoner sayısına göre en fazla göç veren ülke Türkiye. Yine resmi verilere göre 2015-2018 yılları arasında 13.000 milyoner Türkiyeyi terk etti.

Can sıkıcının yazıya eklenebilecek diğer maddeleri de şu şekilde özetleyebiliriz: Ekonomik krizler ve siyasi komplolar → cemaat kadrolaşmaları → doğa katliamları → şehit haberleri → güvenlik ve asayiş sorunları → sürekli artan pahalılık ve işsizlik → temel gıda maddelerini dahi es geçmeyen aşırı vergilendirme → ilkokullara kadar inen uyuşturucu kullanımı → medyanın tekelleştirilmesi, sansür ve baskılar → artan Osmanlıcılık; çocuk tacizleri → ülkenin kurucu değerlerine yapılan saygısızlıklar → milletin orasına koymayı düşleyen yandaş müteahhitler → betonlaşma ve beton ekonomisi → mezarda emeklilik → yetersiz politikacılar – işçinin memurun emeklinin ezilmesi, doktorlara ve memurlara yapılan şiddet.

Günün Sözü: “Açlığın nedeni fakirleri doyuramadığımızdan değil, zenginleri doyuramadığımızdandır.”

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*