dedektif

Türkiye’de Dedektiflik Müessesesi

Özel dedektiflik, Türkiye Cumhuriyeti yasalarında mevcut değildir. 20.01.1994 tarihinde TBMM’de 3963 sayılı “Özel Dedektifler Kanunu” çıkartılsa da zamanın başbakanı Turgut Özal tarafından hazırlanan yasa, Cumhurbaşkanı Demirel tarafından meclise iade edilmiş ve bir daha ele alınmamıştır. Halihazırda mevcut olan denetim mekanizmasına sahip Özel Güvenlik Hizmetleri yasası ise; takip, bilgi toplama vs. gibi eylemleri yasaklamıştır. Dedektiflik bürosu reklamlarıyla müşteri arayan kişiler; telefon dinleme, kayıp kişilerin bulunması, adreslerinin tespiti, arama ve tanık bulma gibi eylemleri gerçekleştiremezler.

Tuttuğunuz merdivenaltı dedektiften bedel ödeyerek talep ettiğiniz hizmetler, özel hayatın gizliliği ilkesini bozuyorsa bu durumda hem tuttuğunuz dedektif, hem de azmettirici konumunda olan siz kanun önünde suçlu olursunuz. Ülkemizde özel dedektif olarak hizmet verdiğini iddia eden 1000 civarında şahıs ve yüzlerce tabelasız sanal firma mevcuttur.

Yasalarımızda yeri olmadığı halde dedektiflik büroları açarak kamu görevlilerine kanunlarca verilen işlemleri ifaya teşebbüsten kamu davası ile TCK.nın 252. maddesi uyarınca ceza alınması olasıdır. Şişli C. Savcılığının buna benzer bir talebi olmuştur.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*