telekom'a geçiş, telekom'a geçmek, türk telekom

Türk Telekom’a Geçiş, Yeni Operatör Maceram

750 dakika konuşma + 5000 SMS ve 12 GB internet vadeden “Mavi XL 12 GB” tarifesine geçtim. Vergiler dahil → 39 TL← ödediğim, ara sıra hediye GB’lar da veren bu yeni operatörü ve hizmeti sizler için tarafsız bir “son kullanıcı” gözüyle değerlendirmek isterim.

Detaylarla boğmayayım, 2006’dan bu yana telekomünikasyon sektöründe çalıştığım için uzunca bir süre cep faturası ödemedim. Sektör değişikliği sonrası faturalı yaşama geçince insanın ilk aklına gelen Turkcell oluyor ancak fiyatları son derece pahalı. Hal böyle olunca biz de “yapma etme” ikazlarını kulak arkası ettik ve kişisel hattımız için Türk Telekom’u seçtik.

Aynı şartları ve hizmeti Turkcell’den almaya devam etseydim Kasım 2018 fiyatlarıyla KDV hariç 109 TL ödeyecektim. Vodafone’da ise bu fiyat 80 TL civarı.

Solda Türk Telekom verilerini sağda ise yine Turkcell şirket hattım ile yaptığım hız bağlantısının sonuçlarını görüyorsunuz. İstanbul’un biraz dışında bir bölgedeyim. Yer Hadımköy ve bu testi açık alanda yaptığımı belirteyim. Zaten “soldaki şu sağdaki bu” demesem de siz zaten hangisinin Turkcell olduğunu fark edebilirsiniz. Elimde Vodafone olmadığı için karşılaştıramadım kusura bakmayın!

Testi 8 Kasım 2018 Perşembe günü itibariyle yaptım. 2019’da da “Allah ömür verirse ve atlamazsam” hemen hemen aynı tarihlerde testi tekrarlayıp sonuçları, bir gelişme olup olmadığını sizlerle paylaşacağım.

Ara sıra fabrika içinde olmam gerekebiliyor ve bu süre zarfında bağlantının koptuğuna çok kere şahit oldum. Fabrika içindeyim derken yerin yedi kat altına inmediğimi, güneşi görebildiğim “yer seviyesinde” olduğumu ekleyeyim. Takdir edersiniz ki kapalı bir alanda telefonunuzu sıfır veya titrek çubuklu görmek moral bozucu olabiliyor.

Yaptığım hatayı tekrarlayıp; “İstanbul’dayım veya büyük şehirlerdeyim, bağlantı ne kadar kötü olabilir ki” diye düşünmemek gerek. Uzun yol şoförü olabilirsiniz, sürekli seyahat eden birisi olabilirsiniz her şeyden önemlisi tahammülsüz birisi olabilirsiniz ki bu hepsinden kötü – Türk Telekom sizin için doğru tercih olmayabilir. Bu konuda çoğu kez bildirimde bulunduğumu ancak henüz geri dönüş olmadığını cümle arasına sıkıştıralım!

Söz konusu operatörün; bir uçtan bir uca 120 km’yi bulan devasa İstanbul’da halen bir standart yakalayamamış olmasından söz edebilir miyiz yorum sizin. Kendi özelimde konuşayım; çok fazla arayanım soranım yok, seyahat de etmiyorum, GB’lar önemli ve bu yeni operatör bana yetiyor ancak her kullanıcının talebi benimki gibi sınırda olmayabiliyor. 

Devir tasarruf devri, benim için internet ve ödeyeceğim faturalar; GB’lar önemli, alt katlarda kuytularda köşelerde oturmuyorum ve dolaşmıyorum heykel gibi sabit takılıyorum diyenlerdenseniz Türk Telekom’a geçmenizi, para fatura ya da siyasi duruşları mühim değil diyorsanız Turkcell’den şaşmamanızı öneririm.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

4 Yorum

  1. Benim için de sadece internet önemli ve diğerlerine tonla para ödemek istemiyorum. O yüzden Şubat’ta Vodafone’la sözleşmem bitince tüm karalamalara rağmen TurkTelekom’a geçeceğim.

    • Sevgili Recep; kullandığım tarifeyi düşünebilirsin. Evde ve işte WiFi mevcut, verdikleri 12 GB da dışarıda sağda solda fazlasıyla yetiyor ki zaten ekstra 1-2 GB hediyeleri ile bu 14 ve üzeri oluyor. Genel olarak bir memnuniyetsizliğim yok, yine de çevrende kullananlar varsa danış istersen. Fiyatı gayet uygun. Bu arada 7-8 GB’lı paketleri daha da uygundur.

    • Bu arada operatör değişikliği Türk Telekom’da 6-7 günü bulabiliyor. Geçiş tamamlandıktan sonra bankacılık uygulamalarını güncellemeyi unutma!

  2. Yaklaşık 15 yıldır Turkcell kullanıyorum ve hiç operatör değiştirme ihtiyacı duymadım. Bunun nedeni internete veya SMS’e çok ihtiyaç duymamam sanıyorum. Telefonla da çok konuşmuyorum. Yani kısaca aylık düzgünce her yöne 500dk konuşma paketi veren herhangi bir firmayı sonsuza kadar kullanabilirim. (:

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*