Türk Futbolunu Çok mu Abartıyoruz?

Avrupa’da düzenlenen bir futbol organizasyonuna davet edildiğimizi hayal edelim. 4 yıl arka arkaya katılmamıza müsaade edilen grupların da aşağıdaki şekilde oluştuğunu kurgulayalım:

Almanya İspanya Hollanda Hırvatistan
İngiltere Fransa Portekiz Belçika
Fransa İtalya Rusya Çekya
Türkiye Türkiye Türkiye Türkiye

 

Özellikle tarafsız olacağına inandığım futbolseverlerin tüm milliyetçi duygulardan ve fanatizmden arınarak aşağıdaki sorulara cevap vermesini rica ediyorum.

Hayal kuralım, kalemi kağıdı alalım ve üstteki bu 4 ulusal takımı da altın jenerasyonlarıyla oluşturalım. Yıl, sezon, zaman bağımsız düşünün ve tarihe geçmiş en iyi kadroları oluşturun. Tabiki milli takımımızı da! Baba Hakkı’lar, Lefterler, Metin Oktay’lar, Sergenler aklınıza kim gelirse. Sorumu soruyorum; “Türkiye bu zorlu 4 gruptan çıkabilir mi?”

Soruya müspet cevap veremeyip “çıkamaz” diyenlere ikinci sorum da şudur: “Futbol bağlamında Türkiye’nin listelediğimiz bu ilk 15 ülkenin gerisinde olduğunu söyleyebilir miyiz? Dün de bugün de.

Müsaadenizle; aynı sorunun muhatabı bir 4’lü grup daha oluşturmak isterim!

Romanya, Norveç Bulgaristan, Türkiye.
Danimarka, İsveç, Bosna Hersek, Türkiye.
Yunanistan, Sırbistan, İsviçre, Türkiye.
Ukraypa, Polonya, Avusturya, Türkiye.

Bence ortak kanaatimiz şudur ki ikinci tabloda “şansımız daha fazla” ve bu ikinci tabloda birinci de sonuncu da olabiliriz. 2018 UEFA ülkeler sıralamasını baz alırsak başarılı olacağımızı öngörüyoruz. Bu 15 ülkenin önündeyiz denilebilir ancak bunu söylerken de kesin konuşamıyoruz farkındayım. Gelin kesin konuşabileceğimiz son bir şanslı çıtır kura kurgusunu paylaşalım:

Macaristan, Galler, İskoçya, Türkiye.
İrlanda, Gürcistan, Moldova, Türkiye.
Malta, Arnavutluk, Finlandiya, Türkiye.
Ermenistan, F. Adaları, Lihtenştayn, Türkiye.

Tarihinde sadece 3 kez Dünya Kupasına katılabilmiş Türk Milli Takımının başarısızlığının, ya da daraltalım futbolumuzun “esas sorunu” sizce nedir?

→ Gurbetçi pazarlara saldırma kolaylığı mı? 
→ Altyapı yetersizliği mi? 
→ UEFA sopasıyla idare edilen yönetimler mi? 
→ Nerede susup nerede konuşacağını bilemeyen idareciler mi? 
→ Yerli oyuncuların yeterli olmayışı mı? 
→ Yabancı oyuncu tahakkümü mü? 
→ İflas eden kulüpler mi? 
→ Ya da taraftar profiliyle tamamen örtüşen fanatizm mi?

Atladığımız ya da eklemeyi unuttuğumuz bir kısım varsa yorumlarınızı bekliyoruz.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*