Tuzak Manşetler

Tık Yemi Başlıklar ve Tuzak Manşetler

80’lerin Bulvar ve Tan gazetelerinden kopya “sözde haber pazarlama yöntemi”, özel olarak üretilmiş tuzak manşetler (clickbait) ile okuyucuyu yakalama üzerine kurulu. O yıllarda; “Arkadan vurunca tamponum düştü” gibi masa başı bayağılıkları bir şekilde sattırabilmek, Helga ile Türk erkeğini buluşturabilmek önemliyken; mobil internetin son yıllardaki ivmelenişi, “tık kaygıları” gibi bir lüzumsuzluğu hayatımıza soktu.

Günümüzde; ilk sırada olduğunu iddia eden bir gazetenin bayi satışı 300 binleri geçmiyor. Çoğu da toplum alım olduğu için neyin ne kadar sattığı verisine bu manipülasyon altında ulaşamıyor, tiraj denetimi gibi bir husustan da zaten söz etmiyoruz. Olta başlık üzerine kurulu gerilla habercilik, o kadar yoğun kullanılıyor ki ülkenin en çok ziyaret edilen haber sitelerinin ana-sayfasında herhangi bir konuyla ilgili net bilgi alabilmek neredeyse imkansız hale geldi.

Yanıltıcı Haber Başlıklarına Örnekler

  • Atatürk Olimpiyat Stadyumu Kapanıyor! (Açılır kapanır çatı sistemi haberi)
  • WhatsApp’ı Olanlar Dikkat! (Sadece program ayarları paylaşılmış)
  • Canlı Yayında Öyle Bir Laf Etti ki (Hiçbir şey dememiş)
  • Öyle Bir şey Oldu ki (Olan biten bir şey yok)
  • Onu Hiç Böyle Görmediniz (Gençliğinden fotoğraflar…)
  • Öğrenim Kredisine Af (Kimseye af maf çıkmamıştır.)
  • Ünlüler dünyası şokta! (Müziği bırakan Çinli gitarist haberi)
  • Bedelli Askerlik için Net Rakam (Tamamen yalan dolan haberler)
  • Kız öğrenciyi herkesin gözü önünde… (İşte gidilen sayfa)

Nitelikli takipçiyi enayi yerine koyarak kaçıraran “Cem Uzan’a Hapis Şoku” yöntemi kabaca Zaytungvari foto haberlerle günü kurtarma, suni hitlenme üzerine kurulu. Bu şekilde reklam pastasından daha fazla pay almayı umuyorlar. Hatırlanacağı üzere arama motoru Google, Türkçe online gazeteleri bu ve benzer spam’lere devam ettiği gerekçesiyle 2014’te bir süreliğine engellemiş, daha sonrasında bu engeli kaldırmıştı. Gözüm üzerinizde mesajını almak istemedikleri yahut güçlerine güvendikleri için manipülasyon halen devam etmekte.

BBC Türkiye servisini ve Sputnik’i tarafsız ve tanıtımsız haber almak adına deneyebilir, Twitter üzerinden kendi haber ağınızı oluşturabilirsiniz.

Bu girdaptan kurtulmanın tek yolunun gerçekten güvendiğiniz haber kaynaklarına odaklanmak olduğu belirtiliyor.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*