Sitemden Nasıl Para Kazanırım?

Zamana, mekana veya mesai saatlerine bağlı kalmadan para kazanmak genç yaşlı herkesin hayali. Bunu ister web siteleri ya da blog’lar üzerinden “kaliteli içerikler üretmek suretiyle”, isterseniz Fiverr ya da Bionluk gibi portallar üzerinden hizmet sağlayıcı kimliğiniz ile deneyebilirsiniz.

İnternet siteleri nasıl para kazanıyor sorusunu web siteleri üzerinden gelir elde etme başlığı ile harmanlayacağım. Umarım beğenir, atladıklarımızı ilave eder ve yorumlarınızı paylaşırsınız.

Google Adsense ile Para Kazanmak

Akla ilk gelen yöntem reklamlardan para kazanmaktır. Google Adsense veya benzer arayüzlerin reklam kodlarını web sitenizin görülebilecek alanlarına yerleştirir ve beklemeye başlarsınız.

Tıklandıkça, görüntülenme aldıkça bakiyeniz artar; uygun gördüğünüz bir zamanda da tutar hesabınıza gönderilir. Google Adsense; tıklama başına sunduğu avantajlı fiyatları ile zayıf rakipleri arasında öne çıkar.

internet sitesi ile para kazanmak

Bu işlerde yeniyseniz ve sıfırdan bir Adsense hesabı sahibi olmak istiyorsanız başvurunuzu kaliteli bir web sitesi üzerinden yapmalı, spam vesair işler yapmadığını ispat etmelisiniz.

Deneyimlerimiz, 6 ay kadar düzenli olarak içerik girişi sonrasında yapılan başvuruların başarılı sonuçlandığını gösteriyor.

+18 içerikler, telif hakkı sorunları, sadece tıklamaya teşvik edici kalitesiz yazılar, warez paylaşımlar, yasaklı unsurlar ve Google Translate ile farklı dillerde hatasız yazılabileceğinize olan inanç, hesap sahibi olsanız dahi banlanmanıza neden olacak hatalardır.

Google’ın Türkiye’den gelen başvuruları çok daha dikkatli incelemesi ve onayın aylar bulabilmesinin nedeni ne yazık ki kısa sürede para kazanma sevdamızdan, bunun da gözden kaçabileceğine olan manasız özgüvenimizden kaynaklanıyor.

internetten ek gelir elde etmek

Banner Reklamları ile Para Kazanmak

Belli bir kesime hitap eden ve sık güncellenen sayfaların başarı oranı daha yüksektir. Genel yani; “canım neyi ne zaman isterse yazarım” tarzı blog siteler, bir kategoriye ve kitleye hitap etmediği için rakipleri arasından sıyrılamaz haliyle ciddi takipçi oranları yakalayamaz dolayısıyla kazanmaları da zor olur. 

Toplu para aldığınız için çoğu kesim “en karlı para kazanma yolu olarak banner reklamlarını işaret eder. Eğer banner reklam alarak para kazanmak istiyorsanız piyasanın ihtiyaç duyduğu, özellikle “hitap eden” İngilizce web siteleri kurmaya çalışın.

Dünya üzerinde; gelir kaygısı olmadan yayın yapan web siteleri olduğu gibi, kazancının tamamını web siteleri üzerinden sağlayan kişiler de mevcut. Bu kişiler; reklamlardan, bağışlardan, ürün tanıtımı yahut satışlarından gelir elde ederler.

Çoğu, fatura kesmesinin gerektiği durumlarda şahıs şirketi kurarak durumu kurtarır yahut vergi avantajı sunan ülkelere yerleşerek risk alır. Bir web sitesinin sağında solunda patlayan pop-up pencereler her ne kadar itici olsa da bol trafikli olduklarının da bir işaretidir.

Sadece bağışla kazanç elde eden web sitelerinin en popüleri herkesçe malum Wikipedia’dır. Yerelden N11, Hepsiburada, Gittigidiyor ise pazaryeri mantığı ile aracılık edip kar elde etme yolunu seçerler.

Trafik elde eden bir web siteniz varsa banner alanlarınızı aylık veya yıllık kurgularla satarak para kazanmanızı öneririm. Tutar konusunda kararsız kalırsanız rakip siteleri inceleyin hatta fiyatlarını öğrenme yoluna gidin böylece ortalama bir bedel belirleyebilirsiniz.

internette para kazanmanın yolları

Tanıtım Yazıları ile Para Kazanmak

Web siteleri nasıl para kazanıyor sorusuna tatmin edici cevaplar bulabileceğimiz bir başka alt kategori yine bir çoğumuzun aşina olduğu tanıtım yazıları alternatifi.

Bu işin organik daha doğrusu olması gereken yolu ise, beğendiğiniz bir siteyi karşılık beklemeksizin tanıtarak arama sonuçlarında yükselmesine bile isteye öne ayak olmak. Elbette bu işi para karşılığı yapanlar da mevcut.

İçine uygun gördüğünüz linkleri (bağlantıları) serpiştirerek bir yazı hazırlıyor, tutarda anlaşırsanız verim alabileceğinize inandığınız yerlerde yayınlatıyorsunuz. Yine her şey trafiğe geliyor, eğer hacimli bir web siteniz hatta blogunuz varsa tanıtım yazılarını kabul ederek sponsorlu içeriklerle pasif gelir elde edebilirsiniz.

Bionluk sayfamın yer aldığı şu linki de kenara bırakalım. İçerik üreterek para kazanmak yahut freelance işleyişini kavramak isteyenlerin detaylı olarak incelemesini öneririm.

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Eğer inceleme veya ürün tanıtımı yapmakta yetenekliyseniz satış ortaklığını deneyebilirsiniz. Takipçileriniz ortaklık bağlantıları üzerinden ilgili şirketin ürünlerini veya hizmetlerini satın alırsa komisyon kazanırsınız.

Pasif gelir kazanmak için en kolay yöntemlerden birisi olan affiliate marketing de satmak için kendi ürünlerinize sahip olmanıza gerek yoktur.

Link Satışı Nedir?

Son algoritma değişimleri; fazla backlinke sahip olan web siteleri yerine, kaliteli ve güncel linklere sahip, içerik yönünden zengin web sitelerini öne çıkarıyor.

Hal böyle olunca footer linkler popülerliğini yitirmiş gibi gözüküyor. Kısaca izah edelim; internet sitenizin genellikle footer kısmında başka sitelerin linklerine yer vermenizi ifade eder. Footer sayfanızın alt kısmıdır ve dilerseniz bu alanları kiralar veya satabilirsiniz.

Moral Verelim

Paranız yok yahut az kazandığınız işinize güvenmeyip internetten gelir elde etmek istiyorsunuz. Karar vermeniz gereken nokta şudur: “tüm enerji ve zamanınızı bu işe ayırıp” tam zamanlı olarak mı internetten para kazanmak hedefinde misiniz? Yoksa normal geliriniz haricinde internetten ek gelir elde etme düşüncesi mi baskın?

Araştırmacı bir kişi değilseniz, sıfır sermaye ile internetten para kazanma düşüncesinin bir hayalden öteye gidemeyeceğini belirtmek isteriz. Orta düzeyde de olsa yabancı dil bilmeli, özgünlüğün farkında olmalı ve araştırmacı olmalısınız aksi halde sağdan soldan bulacağınız internetten para kazanma metotları genel geçer şişirme verilerden ibaret olacaktır. Arşivleri kullanabilmek, farklı olabilmek adına derinlere inebilmek önemlidir. 

Google reklamlarına ek olarak tanıtım yazıları hatta footer linkler alan, banner alanlarını satan yahut kiralayan, kalemine güvenip yazan arkadaşlarımın ayda 400 dolar ve üzerinde kazanç elde edebildiğine şahit oldum. Sahip olmanız gereken 3 şey var; stabil bir bağlantı, yaratıcı disiplinli bir kafa ve elbette bir bilgisayar.

Herhangi bir kelime rekabet ölçümü aracı ile “adsense para kazandıran kelimeler” araştırması yapıp; hiçbir ilginiz ve bilginiz olmadan forex, moda, kadın, ekonomi gibi konularda bir web sitesi oluşturabilirsiniz gayet mümkün.

Uzun süreli özgün içerik giremeyeceğiniz sıkılıp re-write (yani okunanı değiştirip yeniden yazma) yoluyla ilerleyeceğiniz için kısa vadede de orta vadede de başarı kazanamazsınız. Buraya dikkat! Sahip olduğunuz ilgi alanlarınızla alakalı üretmeniz her şekilde yararınıza olacaktır. Umarım faydalı olabilmişimdir.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

23 Yorum

 1. Adsenseyle para kazanma artık gerçekten bir hayal gibi. Bir çok kişi adsenseden para kazanma hayaliyle site açıyor içerik üretiyor binlerce lira para harcıyor ama gün sonunda zararlı oturuyor. bu sebeple dikkat edilmesi gerekiyor.

 2. Bende guzel bir blog kurup guzel bir yere geldikten sonra tam zamanli bir iş olarak onunla ilgilenmek istiyorum ?

 3. Acil para kazanmak isteyen arkadaşlara pek önermiyorum ama. İlk etapta hemen hemen hiç kazandırmıyor çünkü. Uzun uğraşlar sonucu verdiğiniz emeğin meyvesini ileride yemeye başlıyorsunuz.

  • Evet kısa vadede başarı çok zor hele YouTube inanılmaz etkiledi web sitelerini. Zaten kimsenin okumadığı düşünüldüğünde isabetli adımlar atmak gerek.

 4. Açıkcası adsense ile para kazanmak benimde hayalim ama bir türlü adım atamıyorum. Böyle güzel makaleler görünce daha da hevesleniyorum yakın zamanda böyle bir şey yapmayı düşünüyorum.

 5. Yıllardır hep merak etmişimdir nasıl internetten para kazanılır diye. Makalen çok açıklayıcı olmuş işi bilmeyenlerin bile işden anlamasına yardımcı olur.

 6. İlk açıldığı zamanlarda pek para kazandırmıyor, 1-2 yıl geçmeli stabil bir duruma gelmesi için sitenin belli bir otoriteye ulaşması gerekiyor ve belli bir konuda niş bir site olmalı ki o konularda tanıtım yazısı ve reklam alabilesin, ben bile daha yeni yeni bu aşamaya ulaştım. Görüldüğü üzere site açılır açılmaz kamyonla para gelecek diye beklemeyin bunu bir ek gelir gibi düşünün akmasada damlasın gibi düşünün. Bu arada arkadaşlar ücretsiz reklam ağım var, sitesini daha geniş kitlelere ulaştırmak isteyenler isacotur ADS diye taratarak ulaşabilirler

  • Sevgili İsa dediklerine aynen katılıyorum evvela ufak hedefler belirleyip bu şekilde ilerlemek daha sağlıklı olacaktır. Özellikle sitede kalma oranı çok önemli. Sadece arama motorları ve gelir için değil faydalı olabilmek adına da paylaşımlar yapmalıyız. Bu sayede orta vadede kesinlikle başarılı olursunuz. Umarım ilerleyen zamanlarda da takipte kalırız. Sağlıcakla.

 7. Öncelikle tasarım çok güzel, bunu belirteyim. Ülkemizde internet üzerinden para kazanmanın kolay yolu youtuber, instagirl falan olmak; onun dışında bir proje ile kazanan duymadım pek, ancak yabancı projeler iş yapacaktır diye düşünüyorum.

  • Sevgili Hakan yorumların için çok teşekkür ederim. Youtube konusunda katılıyorum ancak ona da bulaşan çok insan var yine de geç kalmış sayılmazsınız eğer özgün olabilirseniz ve yine katılıyorum kadınlara yönelik pozitif bir ayrımcılık söz konusu.

 8. Direk para diye bakan arkadaşlar zaten sabredemedikleri için para kzanamıyorlar. Bu konuda ileriye dönük çalışmak gerekiyor. Adsense ülkemizde kazandırmıyor diye herkes söyleniyor ancak ondan daha iyi kazandıracak bir reklam sistemi de bulunmuyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*