Bize Yeni Şehir Efsaneleri Lazım

Şehir Efsaneleri Yok Artık Dedirtiyor

Şehir efsaneleri, modern zamanların kulaktan kulağa yayılan, kesinliği şüpheli uydurma folklorik hikayeleri.

Japonların; Haliç’in temizliği karşılığında dibindeki altınları istemesinden; Elvis Presley ve Michael Jackson’un aslında ölmeyip bir adada yaşadığına, Hitler’in aslında Müslüman oluşuna, Zeki Müren’in Türkçeyi Dünya üzerinde en doğru ve güzel kişi olduğu iddiasına kadar ortamlarda en sık dillendirilen folklorik efsanelerini toparladık!

Kulaktan kulağa yayılan uydurma hikayeler her toplumda fazlaca karşımıza çıkıyor. 

New York kanalizasyonlarında devasa timsahların yaşaması da en bilinen örneklerinden. Hatta Ninja Kaplumbağalar karakterlerinin bu hikayeden esinlendiği bilinmekte.

Uçakta doğanların uluslararası vatandaş olabilmesi, Vehbi Koç’un bozuk sağlığı nedeniyle bir ömür patatesten başka bir şey yiyememesi, kargaların yüzlerce yıl yaşayabilmeleri, farelerin kulak yemeden önce üfleyerek uyuşturması, İstanbul’u boydan boya geçen yeraltı dehlizleri, sidikli rakı sarhoşluğunun uzun sürmesi, Coca-Cola’nın sadece bir kaç kişinin bildiği gizli formülü, Cinlerin ters ayaklı oluşu ve niceleri.

Karate salonlarında 80’lerde çokça dile getirilen başka bir efsaneye göre Bruce Lee iki sene daha yaşayabilseymiş vücuduna kurşun işlemeyecek bir mertebeye erişecekmiş.

Bazı madeni paralarımızda altın olduğu, kıyamet habercisi Sakallı Bebek ile neredeyse aynı tarihlerde popüler olan efsaneler arasında. 

Dozu biraz yükseltelim! İsviçre bankalarında gizli besteleri ve kayıtları olduğuna inanılan Orhan ve Müslüm babanın mertebesi devlet tarafından kabul ve takdir görüyormuş ki her gün kendilerine belli grama kadar esrar müsaadesi varmış.

Yerel inanışlar; Van Gölü canavarına, Edirnekapı’daki beyaz kıyafetli deprem gecesi şehitlerine, çıkartmamıza izin verilmediğine inanılan madenlerimize, erkekler hamamını kullanan kadınların hamile kalabileceğine halen kısmen inanır ve elektriksiz soğuk kış gecelerinde anlatmayı sürdürür.

Sizler için Türk şehir efsaneleri, en meşhur şehir efsaneleri ve ilginç şehir efsaneleri konularına değindik; komik şehir efsaneleri başlıkları toparlamaya çalıştık.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

3 Yorum

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Tarih'den Son Makaleler

Başa Dön