Şehir efsaneleri hakkında

Şehir Efsaneleri Elimizden Kayıp Gidiyor

Adına ister CAPS ister parodi haber densin, konumuz şehir efsaneleri modern çağın folklorik eğlenceleri.

Bin bir emekle kurgulananlar edebi altyapısıyla uzun süre hatırlanırken; sığlıklar ki adına trolleme de deniyor dijital yayılım hızının avantajına rağmen tükenip gidiyor.

Hatırlarsınız; “Bize Yeni Şehir Efsaneleri Lazım” diyerek mevzuya yüzeysel bir giriş yapmıştık. New York kanalizasyon timsahları, Haliç’in altınlarına talip Japonlar ve niceleri 80’lere tarihlenen kült başlıklar ve şimdi bile “acaba” denilerek hatırlanır.

Sanal dünya hayalcilerinin karşısına dikilen inkar ve tezleri araştırma ekibi; “çorabınıza soğan sıkıştırıp uyurmak binbir derde deva” tezini daha 24 saat dolmadan çürütebiliyor. Böyle bir anti-hijyenik saçmalığa elbette şehir efsanesi denemez!

Keza “Starbucks’ın kahvelerinde fil dışkısı kullandığını kabulü”, “Google’ın Dünyanın merkezini Çorum olarak açıklaması” ve “Umre’ye gitmek isteyen 120 kişilik kafilenin Rio Karnavalı’na götürüldüğü iddiaları” haber bulamayan “tık avcısı” tabloid editörlerinin ekmek yediği başlıklardan.

Okurken bile içinize sinmeyen bu içeriklerin güldürmekten başka bir hedefi yok ve ne kadar hatırlanacak tartışılır.

Doğru-Yanlış-Belirsiz olarak kategorilendirilen bu asparagas kompozisyonların internetle yeni tanışan, WhatsApp’ın paralı olacağına inanan yaşlılarımızı bir süre eğlendirebileceği muhakkak. Gelin sizleri de daha fazla sıkmadan yerli & yabancı şu yeni (!) şehir efsanelerine bir göz atalım:

Kayseri’de gömülü savaş uçakları bulundu iddiası, valiliğe göre “devlet sırrı” olarak açıklansa da durum belirsizliğini koruyan hadiselerden.

Bu konuyu en azından 2018 itibariyle “belirsiz” kategorisine konumlandırmak mümkün. İngilizlerin Portsmouth Futbol Kulübü’nü istihbarat amacıyla II. Abdülhamit’in kurduğu, Çin Seddinin Aydan & uzaydan görülebildiği tezleri ise külliyen yalan. İngilizlerin “urban legends” dediği bir kaynaktan beslenilmiş olunabilir.

 • Şapka olarak bilinen düzeltme işareti kullanımdan hiçbir zaman kalkmadı!
 • Kelebeklerin bir gün yaşadığı ve balık hafızasının 3 saniye olduğu da doğru değil!
 • 1954 yılında İstanbul boğazı donmadı!
 • Emekli postacının bin 300 çocuğun babası olduğu iddiası! (Sizce?)
 • Samsung, Apple’a 30 tır dolusu 5 cent ile 1 milyar dolarlık tazminat ödemedi!

Buraya dikkat! Polonya’da bir “Bira Sevenler Partisi” gerçekten mevcut!

Kart şifresini tersten girince önünde dikildiğiniz ATM polis çağırmıyor ve Tokyo’da insan eti satan restoranlar yok arkadaşlar. Uzayda 5 ay kalan Kanadalı astronot Chris Hadfield’a gelen 1.4 milyon dolarlık telefon faturası parodi haber sitesi kaynaklı bir başka haber.

Benzin depolarına ateş ederseniz patlamaz! Bir film klişesi.

Bununla birlikte doğru iddialara da rastlamak mümkün. İsrail Devletinin kurucusu Ben Gurion’un İstanbul Üniversitesinde eğitim gördüğü doğru bir bilgi. Starbucks’ın Suudi Arabistan’da farklı logo kullandığı da artık bilinmekte! Nazi Almanyası’ndan kaçan Alman bilim insanlarının Türkiye’ye sığındığı da yine altı dolu bir ifade. Son olarak; gemi jurnallerine “Çanakkale geçildi” değil “Çanakkale çıkıldı” yazılıyor!

“Kocasını kıskanan maymun üzüntüsünden sigaraya başladı” haberi “önceleri gayet mesut bir çifttiler” spotu ile paylaşılan, siyah beyaz bizden bir haber.

Gerçek olmasını çok isterdim ancak maymunların kıskanma davranışları ile alakalı bir araştırma sonucu elimizde mevcut değil! Maymunların tütünle aralarının iyi olduğu ise bilinmekte! Muhtemelen eline sigara tutuşturulan bir maymunu bu şekilde içselleştirdik. Merak ettiniz değil mi? İşte o maymun!

Bu fotoğrafı da buraya neden koyduysak! Neyse, bu italik satırda da bir bilgi paylaşalım: “Şu alışveriş otomatları var ya, Dünya üzerinde her yıl köpüş balıklarının öldürdüğünden daha fazla insanı öldürüyormuş.

Bizi En Çok Güldüren Şehir Efsaneleri:

 1. Fenerli Lefter’in, arkadaşlarıyla bir koca ineği yemesi.
 2. Kola şişelerinin dibiyle şifreli yayınları ücretsiz izleyebilme!
 3. Orhan ve Müslüm babanın esrar izin belgeleri.
 4. Japon icadı çıplak gösteren gözlük!
 5. Çinlilerin aynı anda zıplayarak yörüngeyi değiştirebileceği iddiası.
 6. Toplu iğne ile kalp krizi geçiren kişiyi hayata döndürmek!
 7. Pepsi çalışanının içeceklere HIV bulaştırması!
 8. Sosyalleşmek istemeyen kadının 28 yıldır kör taklidi yapışı.
 9. BBC haberi: “Ağaçta yetişen spagetti.”

[Bu Sefer Güldürmedi] → Gürcistan Türkiye’ye gelenlere “Good Luck” yani İyi Şanslar diliyor! Böyle bir tabelanın varlığı ne yazık ki DOĞRU!

Yine de en sevdiğim şehir efsanesi; Tan Gazetesinin asparagas & masal karışımı kurgusu “sakallı bebek” olmuştur. Daha fazlasını burada bir arkadaşım özetlemiş.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Korku'den Son Makaleler

efsanevi yaratıklar

Efsanevi Yaratıklar Listemiz

Efsanevi yaratıklar listemize eğlenceli bir girişle başlayalım. Çocukların kulaktan kulağa oyununu duymuş
Başa Dön