Polaroid Fotoğraf Makineleri

Polaroid Fotoğraf Makineleri

Şimdilerde, baskı kağıtlarının ekonomik olmayışı ve genellikle 10’lu paketlerde satılması yüzünden pek de tercih edilmeyen polaroid fotoğraf makineleri, bir zamanlar anıya anında ulaşmanın en çabuk ve hızlı çözümüydü.

Fotoğrafların banyo ve baskı işlerinin tek aşamada yapılmasını sağlayacak sür’atli bir yöntem arayan ABD’li fizikçi Edwin Herbert Land’ın 1930’larda bulduğu bu teknolojinin, halkın ulaşabileceği bir düzeye gelmesi için bir 20 yıl beklenmiş.

Şipşak olmalarına rağmen uzun ömürlü olmadıklarından, sonrası için fotoğrafı taramak yahut kopya negatifler edinmek şarttır.

Renk kalitesi dolayısıyla kendinden 70’ler efekti ile gelen bu aletler ve kartuşlar, nostalji seven hipster ruhlular için enfes bir hediye alternatifi olabilir.

Her ne kadar; işlemi hızlandırmak adına “sallamak” adetten gibi görünse de, kullanıcı rehberine göre bu hareket yapılmaması gerekenler listesinde ilk sırada yer alıyor.

Polaroid Fotoğraf Makinesi Hakkında Bilgiler:

Bir fotoğraf çektiğinizde Dünya üzerinde sadece sizde olacak, çoğaltılamadığı sürece de tek bir örneği mevcut bu orijinal teknolojiyi filmli fotoğraf makineleri başlığı altında web üzerinde takip edebilirsiniz. 

Cihazlarda fiyatlar ise 60 dolardan başlıyor ve 350 dolara kadar çıkabiliyor. 

10’lu filmlerin kutusu ise 15 dolardan başlıyor ve bu yönü, ne kadar sevimli ve sempatik olsalar da şipşak’lardan buz gibi soğumamıza neden olabiliyor. SX-70 gibi popüler kartuşları EBAY’de bulabilirsiniz.

Eski model kartuşlar şimdilerde üretilmemekte ve bulunmamakta. Bu makineler analog fotoğraf makineleri başlığı altında sınıflanıyor ve üretim 2008 senesinde durdurulmuş. Özetle makine almak maliyetli değil ancak filmler cidden pahalı.

  • 26 Kasım 1948, teknolojinin piyasaya çıktığı tarih olarak belirtilmiş.
  • İlk senesinde, 6 milyon doların üzerinde bir gelirden bahsediliyor.
  • Renkli baskı için 1963’e kadar beklenmesi gerekir.
  • Ülkemizde satışa sunulması 1985’i bulmuş.
  • Düşürülmediği müddetçe bir Polaroid makine uzun yıllar sorunsuz çalışabilir.

Ucuz Fotoğraf Baskısı

Nostalji ve çabukluk iyi hoş da kartuş vs ile uğraşamam diyenler için tanklı yazıcılar, iyi ve hesaplı çözümler sunabilir. 150 dolardan başlayan bir tanklı yazıcı edinerek kıyasıya fotoğraf çekebilir bol bol basabilirsiniz. EPSON’dan verim aldığımı belirtsem de son tercihi size bırakıyorum.

Artık polaroid markasının filmleri piyasada bulunmamaktadır fakat the impossible project benzer kameralar için filmler üretmektedir.

Halen meraklısıysanız ve almak isterseniz iki alternatif sunabilirim. İlki Hepsiburada üzerinden modelleri incelemek, ikincisi ise elimdeki makineye talip olarak film arayışına girmek. Merak etmeyin, çok yüksek bir fiyat istemeyeceğiz.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*