Otomatlar Katil Çıktı!

1978’den 1995’e kadar toplam 37 Amerikalının düşen otomatların altında kalarak öldüğü istatistiğini baz alırsak bu soruya “evet” yanıtını vermek mümkün.

Vatikan’ı da eklersek Dünya üzerinde 195 ülkenin var olduğu gerçeği, rakamları bir miktar daha yukarıya taşıyabilir. 

NEISS diye bir kurum var ve açılımı National Electronic Injury Surveillance System, “Ulusal Elektronik Yaralanma Gözetim Sistemi” diye çevirmek mümkün.

Derler ki, 2002 ile 2015 seneleri arasında, otomat makineleri yılda yaklaşık dört Amerikalıyı bu dünyadan alıyor. 1800 civarında otomat yaralanması ise her yıl gerçekleşiyormuş. Devrilme mekanizmaları olmasına rağmen üstelik.

ABD’de Şükran Gününden sonra gelen ilk Cuma gününe “Black Friday”deniyor ve bu alışveriş çılgınlığının her yıl 600’e yakın cana mal olduğunu öğrenmek, ilgili makaleleri araştırırken öğrendiğim bir başka korkutucu gerçek oldu.

Otomatlarla yarışan çim biçme makineleri yılda 75, salıncaklar 20, şaşıracaksınız ama küvet 300’den fazla Amerikalının bir yılda canını alıyor. En şaşırtıcısı; uçan balonlar yüzünden 5 kişinin hayatını kaybettiğini öğrenmek oldu ki sebebini anlayamadım. Uygunsuz helyum gazı ile alakalı olabilir belki. 

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

2 Yorum

  1. Amerika`da durum bu ise dünyanın geri kalanı nasıl acaba? Bizde nedir durumlar? Son yıllarda ülkemizde de arttı bu otomatlar. Güvenlik sistemi olduğundan da şüpheliyim.
    “Black Friday”de neden o çok ölen var, onu anlamadım.
    İlgisi yok ama Amerika demişken bu hafta Halloween için harcanan rakamları öğrendim. Kostümünden, şekerlerine, dekorasyonuna kadar inanılmaz paralar! Milyar dolarlar diyeyim. Tam bir delilik hali. Ve üstelik bu kutlamalar diğer ülkelere de sıçramış durumda. Almanya`da son 3-4 yılda Halloween pazarı katlanarak büyümüş.

    • Halloween; Super Bowl ve Noel’den sonra Dünya üzerinde sanırım 3. ya da kimilerine göre 2. en çok para harcanan günmüş. Black Friday bana da saçma geldi. Belki de sağa sola koştururken ölüyorlar ama bu mantığa göre Metrobüs’lerde de insan ölmesi gerekirdi gün aşırı.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*