Deniz Bölükbaşı, Osman Bölükbaşı Alevi mi, Osman Bölükbaşı Sözleri, Osman Bölükbaşı kimdir, Osman bölükbaşı ekşi, Osman Bölükbaşı babası

Bölükbaşı ile İnce’nin Kaderi

Üç siyasi partiye kurucu genel başkanlık yapan, 1950, 1954, 1957, 1961, 1965 ve 1969’da vekil seçilen; mahkemeler, tutuklamalar, cezaevleri ve suikastlar ile ömür geçiren bir dönemin usta politikacısı merhum Osman Bölükbaşı’nı analım ve tanıtalım istedik:

1913’te Kırşehir’de dünyaya gelen 1946’da Demokrat Parti ile siyasete atılan Bölükbaşı’nın matematikçi kimliği renkli kişiliğinin gerisinde kalır, üstelik; İstanbul Erkek Lisesi ve Fransa Nancy Üniversitesinden kapı gibi diplomalı. Atatürk döneminde tahsil için yurt dışına gönderilen yetenekli gençlerdendir, eğitimini Fransa’da tamamlar.

Lakapları “Anadolu Fırtınası” ve TRT’nin borazan partizanlığına karşı çıktığından olsa gerek “T(I)RT Osman’dır.” – “Hırt’ı çok olan memlekette varsın bir de tırt olsun.” der geçer gider usta hatip. “Meydanları coşturan, sandıkta dibe vuran” olarak hatırlansa da her sözünün bugün bile bir karşılığının olduğunu görmekteyiz.

8,5 saatlik unutulmaz Düzce mitingi ile rekor kıran Bölükbaşı, genç denilebilecek bir yaşta, 60’ında vekilliğe ve aktif siyasete veda edişinin sebebini soranlara şöyle cevap verir; “Yüzünde, göz izi yok sanarak, siyaset denilen Leylâya gönül verdim. Sonradan anladım ki; benden önce, kırk bin kişinin nikahından geçmiş.”

1957’de milletvekili seçildiğini hapishanedeki radyodan öğrenecek, pijamayla ayağa fırlayıp Ankara Merkez Cezaevi 10. koğuşunun huzurunda milletvekili yemini edecektir. Bir mitingde “Menderes konuşmayı yasakladı, bakışmayı da yasaklamadan önce birbirimizi doya doya süzelim” deyip halkla uzun bakışması da unutulmazları arasındadır.

“Erciyes Dağı kadar derdim var” diyerek Ankara siyasetini bırakıp gittiğinde ise takvim yaprakları 9 Eylül 1973’ü göstermektedir!

Kızılay'da Dolmuş Sırası:
Kızılay’da dolmuşlarını beklerken kendini tanıyan bir vatandaşın “Siz de mi dolmuş kuyruğunda sıra bekliyorsunuz?” sorusuna karşılık şunu söylemiştir “Ne yapalım yavrum zamanında cebimizi doldurmadık şimdi dolmuşu dolduruyoruz”.
Erkekliğin Zekatı:
Osman Bölükbaşı, mecliste konuşmaktadır. Muhalif kanattan bir milletvekili kürsüye doğru seslenir: “Erkek misin sen be!” Bölükbaşı gayet soğukkanlı şekilde, “Ben erkekliğimin zekatını versem sen bile erkek olurdun” der ve konuşmasına devam eder.
Bazı Siyasilere Seslenir:
Siyasette karşılaştığı bazı şahısları ve olayları şu sözleriyle özetler: “Bunların en temizi genelevden emeklidir.” (Veya yakın dönem siyasetçileri için; “Bunların bakiresi bile genelevden emeklidir.”)
En Karlı İş Din Ticareti
Sağ görüşlü bir siyasi olmasına rağmen din ticaretinin, din sömürüsünün amansız karşıtı oluşu şu sözleriyle ispatlanabilir: “Hayatım boyunca bütün sektörleri tetkik ettim. En kazançlısının din ticareti olduğunu gördüm.”

Sen misin DP’ya oy vermeyen!

“Odunu aday koysam vekil seçtiririm” diyen Menderes; kendisine oy çıkmayan Kırşehir’i ilçe yapacak ve Dünya siyasi tarihinde bir ilk yaşanacaktır.

Yanlış duymadınız, 1954 genel seçimleri sonrasında Kırşehir ilçe yapılarak Nevşehir’e bağlanır ve 3 yıl bu şekilde kalır. Bölükbaşı; “Vilayeti memleketimden kaldırdınız, bizi de kaldırın da zulmünüz tamam olsun” der. Yine gün gelir, kaymakamdan izin alınamaz, Kırşehir mitingi tarlada yapılır.

Anılar anılar… Demirel “Sana koç; bana deve kestiler, üstelik senin memleketinde” diyerek aklı sıra Osman Bölükbaşı gibi bir ustaya hitabet dersi vermeye çalışmaktadır. Yeni yetme genç siyasetçi Süleyman Demirel, sikleti değildir ancak usta cevabı yapıştırır; “Evlat, bizim oralarda deveye deve, koça koç keserler.”

İnönü’yle de yıldızı barışmaz:

Bir keresinde Bölükbaşı, İsmet İnönü ve İnönü’nün o zamanlar küçük yaşta olan torunu ile uçakta yan yana oturmaktadırlar. Bu esnada İnönü’nün torunu dedesine dönüp, “Dede, aşağıya ekmek atsam insanlar mutlu olur mu?” diye sorar. Daha İnönü yanıt vermeden Bölükbaşı verir cevabı: “Dedeni atsan çok daha mutlu olurlar!”

Bir Soru: Ustanın, meydanları coştursa da sandıkta dibe vuran renkli kişiliği, sizce de Muharrem İNCE’yi andırmıyor mu?

Hiç şüphesiz şimdilerin sosyal medyası tedavüle erken çıksa en popüler isim Osman Bölükbaşı olacaktı. Ne dersiniz? Atlamadan belirtelim; emekli Büyükelçi ve eski MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı’nın da babasıdır.

6 Şubat 2002’de aramızdan ayrılan Bölükbaşı’nın son bir sözü ile veda edelim; seneyi devriyesini beklemeden; rahmet minnet ve dua ile analım: “Meydanlarda rahman diye alkışlarsınız, sandık başına gidince şeytana sarılırsınız.” Muhalif kimliği ile yaşadı ve aramızdan ayrıldı, toprağı bol olsun.

Daha fazlasını merak edenler için kaynaklar:

  • Osman Bölükbaşı: Türk Siyasetinde Anadolu Fırtınası (Deniz Bölükbaşı)
  • Osman Bölükbaşı: Seraba Harcanmış Bir Ömür (Fatih Artvinli)

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

4 Yorum

    • Esasen Kamer Genç ile de benziyor ama Kamer Genç’in siyasi kariyeri Bölükbaşı kadar parlak değildir. Çok zeki birisi olduğundan, kürsüde evraklı ispatlı konuştuğundan bahsedilir. “Harry S. Truman’ın Millet Partisi lideri Osman Bölükbaşı’yla Washington, DC’deki buluşması (12 Nisan 1949)” başlıklı bir görsel var çok etkileyicidir.

    • Çok zeki bir insandı rahmetli.. Emin Çölaşan’ın yıllar önce kendisiyle yaptığı bir röportaj var bir ara mutlaka okumalısın. Rica ederim ne demek.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*