nükleer savaş korunma, nükleer savaş tehlikesi

Nükleer Savaş ve Korunma Yöntemleri

Paylaşacağımız her türlü ekipman tanıtımı ve nükleer savaş özet bilgisi, bulunduğunuz ülkenin resmi sivil savunma tebliğlerini ikame etmek için değil desteklemek için yazılmıştır. Aldığımız notlar hekime yahut ilgili profesyonellere danışmanın yerine geçmez.

Birçok lider ve konunun uzmanı entelektüele göre insanlık için açık ara en yıkıcı tehditlerden birisi olan nükleer savaş veya benzer bir saldırıyı tecrübe etme ihtimalimiz hiç de uzak değil.

Tehdide açık bir bölgede bulunduğunuzu düşünüyorsanız ki bunlar başkent ve büyük şehirler olarak öne çıkar, gaz maskesi ve koruyucu donanımları edinmek size ve sevdiklerinize yüksek koruma sağlayabilir.

Fiziksel ve psikolojik hazırlanışa yardımcı olmak amaçlı, bu kapsamlı rehberi sıkça sorulan soru başlıklarıyla oluşturduk:

nükleer savaş

Nükleer Savaş Öncesi Hazırlık

Korunabileceği yerleri etüt eden, panik ve kaos halini kurgulayan bir kimse, “nerede korunabilirim” sorusuna da cevaplar bulmuştur.

Elbette saldırıya evinizde yakalanabilir, o esnada iş yerinizde veya sevdiklerinizden uzakta da olabilirsiniz. Farklı ortamlar için senaryolar üretin ve değerli becerilerinizi arkadaşlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin.

Bina; ne kadar büyükse ve ne kadar kalın duvarlıysa o kadar iyidir, eğer mimari camdan yapılmadıysa.

En iyi alanlar çok katlı binaların bodrum katları ve varsa sığınaklardır. Aracınızda ve evinizde bulunduracağınız bir “hayata kalma kiti” deprem dahil her türlü olasılığa karşı destek sağlar. 

İlk 72 saatte yardımcınız olacak destek malzemeniz; su, yiyecek, giyim, ilk yardım malzemeleri, el feneri ve diğer bazı temel unsurları içermeli; kırık cam, kapı ve pervazlar mutlaka onarılmalı sığınaklar düzenli olarak elden geçirilmelidir. 

Bu basit hayatta kalma setinde, nükleer serpintiyle başa çıkabilmenize yardımcı olacak bir gaz maskesi ve koruyucu giysinin bulunması hayati önem taşır. 

Sürüş esnasında saldırıya yakalandığınızı düşünelim ve malzemeleriniz de yanınızda değilse, aracı terk etmeli ve en yakın beton yahut kalın tuğlalı binaya yahut metro istasyonuna sığınmalısınız!

Bariyer görevi görecek gaz maskesi veya ilgili profesyonel ekipmanlar dekontamine bölgeye ulaşmanızı sağlar. Nasıl olsa maske ve giysiye sahibim diyerek kirli bölgede hiç bir şey olmamış gibi elinizi kolunuzu sallayarak dolaşamaz ve yaşayamazsınız. Kirli alanları mutlak surette terk etmeli ve ilk yardım ekiplerine ulaşmalısınız! Özetle; “gaz maskeleri vb kıyafetler geçici bir önlemlerdir.”

NBC ve CBRN damgası aramak şarttır. Nükleer, biyolojik ve kimyasal anlamına gelen NBC, kurumların onaylanmış ekipmana verdiği derecedir.

Daha yeni olan CBRN ise “kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer” kelimelerinin baş harflerinden oluşur, kaliteli filtreleme sağlar. Kendin yap (DIY) kitlerin veya ucuz respiratör öneren kişilerin yardımcı olamayacağı muhakkak zira zorlu testlerle sınanmamışlardır. 

İhtiyacınız olan en iyi gaz maskesini seçmeye çalışalım;

gazmaskesi

En İyi Gaz Maskeleri Hangileridir?

Gaz maskesi, kıyafet ve benzeri koruyucu ekipmanlarla bir bütün oluşturduğunda etkilidir. Maskenize uyan NBC veya CBRN gaz maskesi filtrelerini kullanmanız gerekir. Kullanışlılığını, özelliklerini ve kullanıcı faydalarını yakından inceledikten sonra, en iyi CBRN gaz maskelerinin Avon M50, Draeger 4500 ve SGE 400/3 BB olduğunu söyleyebiliriz. En iyi NBC koruma içinse SGE 400/3 ve geleneksel İsrail Gaz Maskesi tercih edilebilir.

Sovyet PDF çocuk gaz maskesi çocuklar için uygun olacaktır. Bebekler için de uygun NBC modelleri bulunmakta. Bir diğer 0 ila 8 yaş arası çocuklar için uygun İsrail maskesi de şu şekildedir.

Mestel’in CBRN 40 mm gaz maskesi filtrelerinin raf ömrü “üretim tarihinden itibaren” 5 yıldır. Neredeyse tüm gaz maskeleri NATO uyumludur.

Yeni nesil gaz maskeleri modernizasyonu ve üretimi için 2017’de harekete geçen Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE)’nin yatırımlarını da takip etmenizi öneririz.

Mevzuat değişmediyse en çok 2 adet gaz maskesi ve koruyucu elbiseyi yanınızda gümrük ödemeden getirebiliyorsunuz. Ticarette ise gaz maskeleri ile aksam, parça ve aksesuarları, ilgili gümrük yönetmeliği kapsamında ithalatta denetime tabi ürünler arasında bulunuyor.

gaz maskesi

Sadece Gaz Maskesi Yeterli Değildir

Giyilebilir koruma, sadece nükleer bir saldırıda değil kimyasal veya biyolojik taarruzlar gibi diğer NBC durumlarında da çok etkilidir.

Gaz maskesi ile birlikte kullanabileceğiniz ekipman, NBC’ye karşı dayanıklı bir koruyucu tabakaya sahip olmanızı sağlar. Bir gaz maskesine sahipseniz havaya bulaşma şansını durdurabilirsiniz ancak cildinizin radyasyona maruz kalmasını engelleyemezsiniz. Bu nedenle, gaz maskesinin bir koruyucu elbise ile kombinlenmesi gerekir.

Sadece nükleer maddelere ve radyasyona karşı koruma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kimyasal biyolojik ajanlara, hastalıklara ve patojenlere karşı da etkili koruma sağlar. Fiyatları gayet makuldür ve 10 dolar seviyesindedir.

TY122S Tyvek tulum elbise ve DuPont’un Tychem tulumları ekonomiktir, nükleer serpinti ve radyasyon kirliliğine karşı koruma sağlar. Şuraya unutmadan dayanıklı eldivenleri de ekleyelim. 

→  Kıyafetiniz yoksa, açıkta kalan cilde bolca yağlı krem sürün; pudra, un gibi maddeler serpin. Üstünüzde yağmurluğunuz yoksa muşamba, naylon örtü veya büyük çöp poşeti örterek kendinize bir basit korunma kıyafeti yapın. ←  

Kirlilik ve serpintilerden koruyucu bu elbiselerin zayıf noktalarını olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Moloz, enkaz ve hurdalar kıyafetlerinize zarar verebilir. Ekipmanınızla birlikte bir rulo bandını da yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Bu koli bandı ayrıca, kıyafetiniz ile giydiğiniz eldiven ve çizme arasındaki bağlantıyı kapatmak için de mutlaka kullanılmalıdır.

nükleer savaş

Nükleer Savaş: Hangi İlaçları Kullanmalıyız?

Potasyum iyodür tabletleri, tüm acil durum hazırlık topluluklarında popülerdir. Radyoaktif maddelerin emilimini engelleyerek nükleer serpintide vücudumuza yardımcı olurlar.

Radyoaktif iyodürlere maruz kaldığınızda, vücudunuzun tiroid kanseri geliştirme riski yüksektir. Radyoaktif iyodürler nükleer reaktör kazaları veya nükleer bir silahın etkisinde de görülebilir.

Daha çok iOSAT hapları olarak adlandırılan potasyum iyodür tabletleri, önleyici niteliktedir ve tiroid bezinin radyasyon emilimini önleyecektir. Bu tabletler Çernobil’de 1986’da, 2011 yılında Fukushima nükleer santral sızıntısında ve 2017’de Almanya’da kullanılmıştır.

Radyoaktif kirlilik, rüzgar ve patlamanın kuvvetiyle yüzlerce kilometre uzağa taşınabilir. Radyoaktif serpintiler, ciddi hastalıklara ve ölümlere neden olabilen kirletici maddelerdir. Mali yapınız müsaitse RADEX RD 1503 radyasyon detektörü öneririz.

Tehditler sadece savaşlarla sınırlı değildir. Ermenistan “Metsamor Nükleer Santrali” sınırımıza 16 km uzaklıkta, Bulgaristan’da bulunan “Kozloduy Nükleer Santrali” 200 km uzağımızda, Romanya’da bulunan “Cernovoda Nükleer Santrali” ise Türkiye sınırına 370 km uzaklıkta bulunmaktadır.

nükleer savaş korunma, nükleer savaş tehlikesi

Saldırıdan Sonra Neler Yapılmalı?

Güvenli bir barınağınız varsa içeride kalın ve nükleer müdahale protokollerine hakim resmi ilk yardım ekipleri size aksini söyleyene kadar bölgeyi terk etmeyin. Aksi takdirde kirliliğe maruz kalabilirsiniz.

Yanınızda bir el telsizi veya radyo varsa uyarıları dinleyin. NBC taarruzu esnasında en güvenli alanlar banyo, WC gibi kapalı ve küçük yerlerdir.

Patlamadan kurtuldunuz ve yakınlarda daha iyi daha güvenli bir barınak olduğunu öğrendiniz diyelim, 10 dakikadan daha az bir sürede; “eğer koruyucu kıyafetlere sahipseniz” bölgeyi tahliye edebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz koli bandı yanınızdaysa ve tahliye için şartlar müsait değilse halihazırda bulunduğunuz sığınağı izole etme yoluna gidin, hava girişlerini kapatın.

Güvenli bölgeye ulaşırsanız kıyafetleriniz kontamine olacağından tüm dış kıyafetlerinizi -çıplak elle dokunmadan- çıkarmanız gerekir. Bu giysileri diğer kişilerden uzak tutun! Ardından cildinizi ve saçınızı sabunlu suyla yıkayarak dekontaminasyon sürecinden geçin.

Yıkarken, saç kremi kullanmamanız önemlidir çünkü bu, radyoaktif partikülleri saça bağlar. Su kaynaklarına ve beslenme kanallarına dikkat etmenizi ilave etmeye gerek yoktur sanırım.

İki kimyasal savaş ajanının birlikte kullanımının söz konusu olduğu hallerde kombine yaralanmalar görülebilir.

Sadece “biraz” hazırlık ve az bir yatırımla hayatta kalma şansınızı artırabilirsiniz. Tavsiyelere uyarak saydığımız donanımları tedarik etme yoluna gidecekseniz, neye sahip olduğunuzu böbürlenerek anlatmak malzemelerimizin çalınma veya zorlu zamanlarda kapınıza dayanacak kişilerle uğraşma olasılığını artırmaktan başka bir işe yaramaz.

Şu an için Türkiye’nin elinde yeterli gaz maskesi stoğu mevcut değil ve olanların da kimlere dağıtılacağı belli! Nükleer savaş endişeleri taşıyorsanız aman dikkat!

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*