Nasıl Zengin Olunur Sorusunu Milyonerler Cevapladı

Aşağıda sıralayacağımız kurallar listesinin, “Nasıl Zengin Olunur?” sorunuza tatmin edici cevaplar sunabileceğine inanıyoruz. Tutumlu ve çalışan olabilmek, yatırım yapabilmek makalenin ana fikrini oluşturmakta.

Erken Yaşta Başlayın!

Düşük maaşla para biriktirmenin yollarını paylaşmış, kumbara vb küçük birikimlerin önemi vurgulanmıştı hatırlanacağı üzere.

Bireysel emeklilik hesabı oluşturma stratejisinin altını çizen analistler, konuyu önerilerimizden bir tık öteye taşıyor, ikinci tavsiye notunu paylaşıyor: “Ne kadar erken başlarsanız, altın ya da dövize birikim için o kadar fazla zaman tanımış olursunuz.”

Hesap işletim ücreti almayan ENPARA ya da TEB benzeri şubesiz bankalar incelenebilir. Bu arada ATM ve şubelerin yaşadığınız bölgede kolayca erişebileceğiniz noktalarda olması, dijital bankacılık ile aranız yoksa önemlidir. 

Özetle biriktirme işi, rahat yaşamak isteyenler için yarına bırakılmayacak kadar hayati bir konu.

Gelin maddeleyelim; 1- Bu kadar da az olur mu kırıcılığından vazgeçip tasarrufu öğrenin!, 2- İster para, döviz yahut değerli maden olsun bu yatırımı unutun!, 3- Konudan kendinize dahi bahsetmeyin, konu finansal başarı olduğunda en büyük düşman kişinin yine kendisidir!

Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Normalde muhtemelen harcayacağınız tutarları “otomatik ödeme talimatı” vererek farklı ve kullanmayacağınız bir bankadaki hesaba aktarabilirsiniz.

Hiçbir yatırım önerisine kulak vermediğinizi ve bu süre zarfında sadece biriktirdiğinizi düşünelim!

Aylık 25 dolarlık cüzi bir birikimle 10 yılın sonunda 36.000 dolar cebinizde olacak! Merak etmeyin, bu miktar nakit akışınızı zedelemez. Bir bakıma kendi bireysel emeklilik sisteminizi oluşturduğunuzu söyleyebiliriz.

kısa sürede zengin olmak

Kredi Kartlarını Sıfırla, Gereksiz Kullanma!

Yüksek faizli borçlanma; minimum tutarı ödeyerek kullanımı sürdürme, borcu krediyle ya da borçla kapatma finansal yapıları tehdit eden en büyük tehlike! 

10 yıl boyunca kredi kartı kullanan mali bakımdan disiplinsiz bir kişinin binlerce gereksiz ödeme yapması, kullanım ücreti ödemesi olasıdır.

Zengin olabilmenin ana kurallarından birinin, kendi yatırımınızı kullanmak olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Özetle: “Her ay borçlarını tamamen sıfırlamadığın müddetçe kredi kartını kullanma ve yanında taşıma!”

kredi kartı borcu

Mütevazı Yaşayın

İtibarım zedelenir mi diye kederlenmeyen Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in evinde tüplü televizyon kullandığını biliyor muydunuz? 

Çevremizdeki pek çok zenginin, sandığımızdan çok daha farklı ve alçak-gönüllü insanlar olduğunu derinlemesine analiz etmemiz gerekiyor. Kısıtlı bir geliriniz varsa “ihtiyaca yönelik harcama” alışkanlığını mutlaka edinmelisiniz. Buradaki ana-fikir: “Mütevazı ve akıllıca yaşa, dikkat çekme, gerektiği kadar harca.”

mütevazı yaşamak

İyi Bir Evlilik Yapın

Fırsatların hangi şart ve koşulda karşımıza çıkacağı belli olmaz, özetle para uyumaz. Zenginlik ise yoğun mali disiplin ve ekip çalışması gerektirir.

Her şart ve koşulda yanınızda olacak, uyumlu ve akıllı birliktelikler oluşturun. Evlilikler şirketlere benzer. Adım atmadan önce karşı tarafın beklentilerini öğrenin taleplerinizi çekinmeden dile getirin. Manevi zenginlik hayattaki en önemli şeydir.

iyi bir evlilik

Tüketim Hastalığından Uzak Durun

Para harcama isteğini tetikleyen binlerce dış etken mevcut; çekici AVM’ler, yeni teknolojiler, sanal alışveriş üyelikleri, dijital platformlar, alternatif tatil düşünceleri, çevresel baskılar veya lüks davetler.

Üstelik bunlar akla gelenlerden sadece bir kaçı. Aşırı harcamalar borçlanmayı, borçlanma birikim yapamamayı birikimsizlik de finansal sıkıntıları ve ailevi sorunları beraberinde getirecektir. 

Hayalinizdeki hayata borçlanarak ulaşabilirsiniz mesajını veren tüm medya kanallarına agresif tepkiler vererek karşı koyabilmeliyiz. Lüks nedir ihtiyaç nedir sorusuna uygun cevaplar aranmalı.

tüketim hastalığı

Hedeflerini Belirle, Kendini Eğit

Zengin olup rahat yaşama gibi hayalleri gerçekleştirebilmek adına motive edici yeni hedefler belirleyin ve bunlara olabildiğince odaklanın.

Farklı bir ülkelerde rahat yaşamak, erken emeklilik yahut kendi işini kurmak gibi ilham kaynağı olabilecek düşünceler; kiradan kurtulabilmek yahut borçları sıfırlamak gibi konsantrasyon zorluğu yaşayabileceğimiz benzerlerinden emin olun çok daha çekici gelecektir.

Mali sorumluluklarınızı ve hayallerinizi asla unutmayın! Yakınlarınız bu düşüncenizi ne kadar benimser ve desteklerse kötü finansal alışkanlıklarınıza dönmeniz o denli zor olur.

Öte yandan finans konuları artık çok daha eğlenceli ve anlaşılır. Güvenilir kaynaklar, yeni fırsatlar konusunda bilgilendirici ve tehlikeli sularda gezmenizi engelleyecek yeterlilikte.

Sosyal veya basılı medya üzerinden yeni trendleri paylaşan uzmanlarla etkileşim kurabilir özellikle fonlar konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

eğitim

Portföy Çeşitliliği Önemlidir

1929 ekonomik buhranı ve benzerlerinden dramatik dersler çıkaran yatırımcının, sahip olduğu kaynakları farklı kanallara dağıtma stratejisi genel olarak kabul gördü.

Yatırım alanınızda olası kötü bir gidişat halinde, kendinizi olası bir finansal çöküntüden de korumuş oluyorsunuz bir bakıma. Çeşitlendirilmiş portföy bu bakımdan kritik öneme sahip.

Orta halli bir yatırımcıysanız zenginleşme adına; gayrimenkuller, değerli madenler, yeni işletmeler, hisse senetleri ve yatırım fonları gibi çeşitlendirmeler yapabilir.

Kazanmak için Harcamanız Gerekebilir

Düşüncesiz adımlar atarak geleceğinizle ilgili kumar oynamak istemiyorsanız varlık planlamanız konusunda sizi yönlendirebilecek yetkin profesyonelleri istihdam etmekten çekinmeyin.

Takım savunmasında tecrübeli nitelikli kadrolar, sürekli gözlemlediği için kendi başınıza yatırım yapmanızı ve mali ağırlıklarla muhatap olmanızı engeller.

Açgözlü, tecrübesiz ve kişisel korkularının altında ezilen bireylerin zenginlik şansını defalarca yakalamasına rağmen eşiği geçemediği binlerce örnek mevcuttur.

zenginlik

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*