mülakat giyim

Mülakatta Giyim ve Kıyafet Seçimi

Vücut tipinize göre giyinmek ve şık görünmek, rakiplerden önde olmak adına önemlidir; üstelik zaman dar ve ilk izlenim son derece önemli! Unutmayın görüşünüz aslında kim olduğunuzu ifade eder.

Hijyen Olmazsa Olmaz

Mülakat öncesinde duş almayı ve diş temizliğinizi tamamlamayı ihmal etmeyin. Öncesinde derken elbettte 1-2 gün öncesini kastetmiyoruz.

Kıyafetiniz ve makyajınız ne kadar başarılı olursa olsun hijyene dikkat etmezseniz; dikkatsiz, dağınık ve üstelik temizliğine dikkat etmeyen birisi olduğunuz düşünülecektir. Hafif bir banyo ile sadece temizlenmiş olmayacak aynı zamanda rahatlamış da olacaksınız.

Erkekler için hafif kokular iyi bir seçimken kadınların dozajı kaçırabildiğine sık tanık olmaktayız. Eğer bir ses sanatçısı değilseniz ve bir gece programı için son görüşmeye gitmiyorsanız parfümü üzerinize boşaltmanıza gerek yok.

Erkekler yoğun kolonya ve losyon kullanmamaya dikkat etmeli, ister kadın ister erkek olsun bu gibi kozmetik kaygılara mülakattan dakikalar önce girilmemeli zira kokular daha baskın olacaktır.

Toplantı öncesinde ellerinizi yıkayın, aşırıya kaçmadan krem sürün ve el bakımınıza dikkat edin! İşe alımlarda karar verecek olan uzmanlar ellerinizi ilk el sıkışlarında puanlarını vereceklerdir. Kadınlar mutlaka manikür yaptırmalı.

kıyafet seçimi

Bakımlı Görünmek Önemli

Saçlarınız temiz ve kuru olmalı, kepek sorunlarına dikkat edilmelerek özenle taranmalı. Jöle küpe, boncuklu kıyafetler gibi dikkat dağıtabilen saç ürünleri ve aksesuarlar kullanılmamalı.

Kadınlar; profesyonel bir sadelikte ısrar ederek iddialı saç aksesuarları ve kesimlerinden uzak durmalı. Oje kullanacaksanız açık tonlu olmalarına dikkat edin.

Kurum Kültürüne Uygun Kıyafet Seçimi

Kariyer hedeflediğiniz çevreyi araştırarak kıyafet seçiminizi bu yönde revize edin ve şansınızı artırın.

Uzun kollu gömlek ve sade ayakkabılar ile tamamlayacağınız koyu renk takım elbise; bir evrak çantası ile kombinlendiğinde profesyonel giyimin nirvanasına ulaşırsınız. Gri ve lacivert erkekler için uygun renklerdir, siyah gereksiz bir resmiyet yaratabilir, kadınlar ise bu rengi tercih edebilir. 

Külot çoraplar kaçabilir, kadınlar daima yanlarında yedek bir külot çorap bulundurmalı.

Makyajda aşırıya kaçmaması gereken kadınlar; takım elbise, etek-külotlu çorap-ayakkabı üçlüsünden şaşmamalı, dekolteden ise uzak durmalı. Firmanın sosyal ağları elbet vardır, şirket içerisinde insanların nasıl giyindiğini mutlaka araştırmaya çalışın. Depo gibi tozlu ortamlarda çalışacaksanız elbette bu önerilere pek ihtiyacınız olmaz.

kıyafet

Kadınlar için Kıyafet Önerileri:

 • Ceket giymek istemiyorsanız gömlek üstü koyu renk bir triko tercih edilebilir.
 • Gömlek üzeri bisiklet ya da “V” yaka triko kazaklar kurtarıcıdır.
 • Taşsız düz ayakkabılar tercih edin. Çok büyük çantalardan kaçının.
 • Yandan takılmalı çantalar pek tercih edilmemekte.
 • Piercing, burunda halka ve kulaklardaki çoklu küpeler çıkartılmalı.
 • Koyu renk fark ve rujlardan uzak durun.
 • Balerin topuz ya da düzgün bir at kuyruğu saç düşünülebilir.

Tam oturan, kırışıklıkların olmadığı kıyafetler başarının anahtarıdır. Ayak bileklerini gösteren renkli çoraplar giyme, pantolonunu ütüle, şortla mülakata gitme gibi saçma öneriler de var elbet ancak bunları zekanıza hakaret sayıyoruz.

Sonuç: Kıyafet elbette mühim ancak kendinden emin ve rahat olmak da atlanmamalı.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

3 Yorum

 1. Bankada çalıştığım dönemde zaman zaman bu tarz içeriklerin var olduğu eğitimlere katılırdık. Orada söylenen şey, her zaman koyu renk takım elbiseler tercih etmemiz yönündeydi. Ayrıca kahverengi hiçbir şey giymeyin derlerdi.
  Ayrıca konuşurken göz teması kurmaktan kaçınmamak gerekiyormuş.

  • Kahverengi’yi ben de duymuştum.. Haklısın. Hatta göz teması kurmaktan yorulduğunuz zamanlarda karşınızdakinin alnına ya da iki kaşının arasına bakın derlerdi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*