medya nedir

Medya Nedir Sorusuna Cevaplar

Basın yayın araçlarını ifade eden Medium kelimesinin çoğulu Medya; kitle iletişim araçlarının tümünü ifade eden Latince kökenli bir sözcük. Dördüncü Kuvvet olarak anılsa da kendisine tehdit olarak gördüğü her şeyi kısa sürede yok etme kabiliyetinden dolayı günümüzde tarifsiz bir güce sahiptir, bu yönüyle kimilerine göre yasama-yürütme-yargı’nın dahi önündedir.

Denetçiliği bulunmayan, bağımsızlığı asla söz konusu olmayan tüm iletişim ağları reklam sektörü ile beslenir. Medya tarihi kitaplarında; Matbuat-Basın-Medya olarak tarihlenir. Dünya’nın her tarafında devlet tarafından yönetilen egemen sınıfların sopası “medya”, hiçbir zaman aklımıza gelmeyecek tutku ve hırsları bize kazandırmayı adeta görev edinmiştir. Asıl amacı gündem ve güven değişimidir. Baskı araçları kullanarak biat ve tüketim kültürünü empoze eder, kitlelerin bilinçlerini şekillendirir. Dünya’nın tartışmasız en güçlü ordusudur; siyasileri ya da popüler figürleri ortadan kaldırabilir, savaşları başlatır yahut bitirir, kısa sürede kahramanlar yaratır.

Medya Nedir?

Sosyal medya ise; işsiz güçsüz ve emeklilerin interneti keşfi ve saldırı aracı olarak kullanmasından başka bir şey değildir. Yukarıda saydıklarımızın karşısında konumlandırabileceğimiz “alternatif medya”, mali açıdan sorunlar yaşar, siyasi baskıları göğüslemek zorunda kalır ve ceza davalarından korkmadığı müddetçe “denetleyicilik” görevini üstlenir. Malcolm X’nde ifade ettiği gibi; “Eğer dikkatli olmazsak, gazeteler mazlumlardan nefret etmemizi, zalimleri ise sevmemizi sağlar.”

Kaostan beslenir. ABD’de neredeyse batma noktasındaki haber kanalı CNN’in körfez krizi ile şahlanışı duruma en tipik örnektir.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*