mavi balina oyunu

Mavi Balina Oyunu İntihara Sürüklüyor

“Mavi Balina Challenge” olarak da bilinen; haberlere sıkça konu olan Rus kaynaklı Mavi Balina Oyunu, giderek en korkutucu haline gelen 50 görev vererek son bölümde başarı (!) için katılımcının intihar etmesini talep ediyor. En kaba haliyle yazdık ve okurken, “Bu nasıl olabilir” dediğinizin farkındayız ancak maalesef gerçek. Durumun, “çocukların psikolojisini bozmaktan” çok daha öteye gittiğini söylemek mümkün. Blue Whale’nin yasaklanması adına yerel ve ulusal bazda bazı ciddi adımlar atılsa da taklitlerinin de oluşturulabileceği düşünüldüğünde aileler olarak üzerimize ciddi sorumluluklar düşmekte.

Mavi Balina Oyunu Nedir?

2017’de Almanya’daki Türk genci Furkan Şen olmak üzere; 6 ayda 100’den fazla kişinin intiharıyla ilişkisi olabileceği iddia edilen, İnternet üzerinden oynan bu oyun hakkında bazı bilgiler paylaşmak isteriz.

Görevlerin çoğunun gecenin ilerleyen saatlerinde yapılması isteniyor; jiletle vücudu kesmek veya iğneler batırmak, vinç bulup tepesine çıkmak, bir çatıda bacakları sallayarak köşesinde oturmak gibi… Talepler yerine getirilirse fotoğrafla kanıtlanması da talep ediliyor. Oyunun belirli bir adresi yok. Süreç; Rus Chat sayfalarında birileriyle karşılaşmanız sonrasında başlıyor.

“Biyolojik atıklar” adını verdiği kurbanlarına acımayan ve toplumda temizlik yaptığını iddia eden 21 yaşındaki Rus Philipp Budeikin 3 yıl hapis cezasıyla çaptırılsa da ölümler gün geçtikçe artıyor. Söz konusu oyunda yönetici (admin) konumunda olan kişilerin, kişisel bilgilerini talep ettikleri (kimilerine göre de ele geçirdikleri) kurbanlarına şantaj yaptığı, bu şekilde oyundan ayrılmayı engelledikleri ifade ediliyor. Oyunun ortaya çıkış tarihi olarak ise 2015’i vermek mümkün.

”Ergenlik sürecindeki bireyler, herhangi bir gruba ait olmakta ya da arkadaşlık kurmada sorunlar yaşıyorsa, bu çağlarında kendini en sorunsuz ifade edebileceği, kimsenin gerçek kimliğini bilmediği sanal bir dünyada, istediğini yapma yoluna gidiyor. Bu tür oyunlar kurgular üzerinden varlığını ispata ve değerlilik duygusunu tatmine çalışıyor. Ebeveynler çocuklarının oyunlarını, takip ettiği siteleri mutlaka detaylıca izlemeli. Kahraman olmaya çalışan çocuk intihar yolunu ne yazık ki seçebiliyor.”

BTK’nın açıklamasına göre tarayıcı tabanlı olmayan oyun, yöneticisi tarafından sosyal medya üzerinden gizlice gönderilen virüs içerikli linklerle kitlelere ulaşıyor. Engellenmesine yönelik ise ne yazık ki standart bir adres bulunmuyor. Kullanıcılar arasında özel linkler paylaşılarak oynatılıyor. Bu linkle başta özel fotoğrafları olmak üzere kişisel bilgileri çalınan gençler, yakınlarıyla ilgili tehdit, şantaj ve siber zorbalıklara maruz kalıyorlar.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*