linkedin

Linkedin’de İş Bulmak Zor Değil

LinkedIn‘de etkin olmanız görünürlüğünüzü arttırır. İşe alım uzmanları saniyeler içinde değerlendireceği için tam doldurulmamış profiller, etkisiz görseller elenmenize sebep olabilir. Profille özgeçmişin farklı olması bir diğer etkisizlik sebebi. 

Fotoğraf, referanslar ve başlıklarda küçük iyileştirmeler yaparak, benzer profillerden ilham alarak ilk adımı atabilirsiniz.

En çok aramayı onların yaptığı düşünüldüğünde işe alım profesyonelleri ile bağlantıda kalmak önemlidir.

İlgi alanınızda olduğunu düşündüğünüz kişiyi listenize eklemekten çekinmeyin. Aramalarda bulunabilmek için profilinizde işinizle alakalı temel terimleri kullanın. Söylemeye gerek yok: “Profillerinizi güncel tutmayı unutmayın. Mesajlarınızı sık kontrol edin!”

LinkedIn’in Türkiye genelinde 1 milyonunun üzerinde kullanıcısı mevcut. Şirketler sayfaları üzerinden takipçileriyle iletişime geçiyor açık pozisyonlarını bu yeni ağ üzerinden yayınlıyorlar. 

linkedin nasıl kullanılır

Arama sonucunda isminizin altında görünen yazı olan profil başlıklarınız yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta. Profil özetinizin hemen altında yer alan bölümü de; öne çıkan dört ya da beş özelliğinizi belirterek, “Arama Motoru Optimizasyonu” için doldurun. 

Çalıştığınız yerlerin isimlerini tam ve eksiksiz yazın. İK yöneticileri açık pozisyonlara başvuran kişiler arasından en uygun adayı seçebilmek adına profillerinde terim araması yaparlar.

Genellikle bu aramalar sektörel terimler ile yapılır. Böylece iletişime geçecekleri kişilerin sektör tecrübesi olup olmadığını süzmüş olurlar. İşte bu durumda çalıştığınız şirketlerin tam isimlerini yazmanız, arama sonuçlarında yer görünmenizi sağlayacaktır.

Doğru kişilerce yazılmış ve abartıdan uzak tavsiye mektupları “recommendations” profesyonel sistemin en önemli özellikleri arasında yer alır. Tavsiyeler doğru kişilerce yazıldığında gerçek amacına ulaşır ve işe alım sürecinde kilit rol oynar. Gerçek dışı olmamasına dikkat edin!

linkedin hataları

Halihazırda bir işiniz varsa ve LinkedIn’i analiz ve takip amaçlı kullanıyorsanız, sektörünüzle ya da ilgi alanlarınızla örtüşen gruplara katılarak paylaşımlarda bulunun.

Firmalar profesyonellerin görüşlerine önem verir; durumlara uygun yorumlar yapmak profilinizi LinkedIn’de görünür kılar, özetle daha fazla kişiye ulaşır ve dikkat çekersiniz!

İşvereniniz ve iş arkadaşlarınızın yeni bir işe sıcak baktığınızı bilmemesini istemiyorsanız ayarlar ve gizlilik bölümünden gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Bu sayede mevcut işinizi tehlikeye atmadan ve dedikodulara mahal vermeden diğer iş potansiyellerine göz atabilirsiniz. Paylaşacağımız bir diğer bağlantı, profil faaliyet güncellemelerini görüntüleme ve silmenizi sağlar.

Halen çalışıyorsanız aktivite bildirimlerinizi kapatın. Böylece özgeçmişinizde yaptığınız güncelleme veya düzenlemeler işveren ve arkadaşlarınız tarafından görülmez.

Linkedin’de Ağlayarak İş Aramak

Güçlü ve kendinden emin gözükmek yerine muhtaçlığa vurgu yapmak iş bulmanızda size avantaj sağlamayacağı gibi olası pazarlık avantajınızı da sıfıra indirir.

“1 yıldır işsizim, lütfen bana uygun iş varsa çevrenizdekilerle paylaşır mısınız?” tarzı gönderileri sık görmeye başladık ve emin olun hiç bir etkisi yok. İnsanların duygularını sömürerek iş aramayı – tamamen kendi adıma konuşayım – dilencilik olarak değerlendiriyorum.  Bir diğer itici üslup da “bağlantılarımın dikkatine..” olsa gerek. 

→ Uzun süredir işsiz olduğunuzu vurgulamanız; iş beğenmediğinizi ve işinizde yeteri kadar iyi olmadığınızı vurgulamaktan öteye geçmez. ←

linkedin

Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Linkedin; iş dünyası hakkında bilgiler veren “öne çıkabileceğiniz, bulunabileceğiniz” bir mecra.

Özelliklerinizi ve farklarınızı gösterdiğiniz, profesyonel bir çizgi yaratıp bozmadan ilerlediğiniz takdirde amacınıza ulaşmanız zor değil. Tutarlı olmak önemli; “İK uzmanları; paylaşılan profil bilgileri ve özgeçmiş arasında tutarsızlık görürse sizi eleyebilir.” buraya dikkat!

Son olarak, işle ilgili olmayan; politik-sosyolojik saçma sapan tespit ve “aşılama” enerjinizi lütfen Instagram ve Facebook’a saklayın! Size özel URL almayı unutmayın ve çocuklu evcilli yanlış fotoğraflar seçmeyin!

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

8 Yorum

  1. Ülkemizde çok fazla kullanılan bir mecra olmasa da, işini iyi bilen insanlar burada iş deneyimlerini, işleri ile alakalı paylaşımları yapabiliyorlar. Yeni yeni Türkiye’deki büyük firmalar ve yabancı firmalar buradan Türkiye’deki iş alımlarını paylaşıyor. Çok şahane bir sistem kendi sektöründeki insanlar ile iletişime çok kolay girebiliyorsun.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*