Kütletmeci ve Kütletme Tedavisi Üzerine

Kütletmeci ve Kütletme Tedavisi Üzerine

Kütletmeci; masör ve kırık çıkıcı arası bir yere konumlandırdığımız, işe yarayıp yaramadığı tartışılan fiziksel terapi çeşidi, bir nevi yeni nesil kupa çekme.

Bunun yurtdışındaki okulundan mezun kişilere ise kayroprakter deniyor. Kayroprakti (kayropraksi) yapıyorum diyen fizyoterapistlere şimdilerde sık rastlandığı için arayış halindekilerinde bu noktada seçiçi olması şart.

Sıkışmış sinirler üzerindeki baskıyı gidemeyi amaç edinen ve ortalama 6-8 seans arasında planlanan kayropraktik, daha doğrusu vücudun çeşitli bölgelerindeki ağrılar için başvurulan kütletme hareketleri, geçici rahatlamalara neden olsa da fizik tedavi ve egzersiz ile desteklenmesi tavsiye edilen bir yöntem.

Amerikan Doktorlar Birliği tarafından bel ve boyun ağrılarının tedavisinde tavsiye edilen kayropraktik, tüm dünyada geçerliliği kabul gören bilimsel bir tedavi ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmış durumda.

Kayropraktik tedavi tıp kurumlarının fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne başvurulması gereklidir.

Kütletmeci kimdir? Kütletme tedavisi nedir?

Fizik tedavi yöntemleri kabul gören el ile tedavi yönteminde tamamen el ile manuel terapi uygulanır ve buna da halk arasında “kütletme yahut çekme” denilmektedir. Sağlıklı bir süreç için 3 ayda bir yapılması önerilir.

Eklemin hareket yönünde uygulanan bir itme hareketi rahatlatılması olarak özetlenebileceğimiz kayropraktik tedavisi (koruyu sağlık) kesinlikle acıtan bir tedavi değildir ve doğru yapıldığında seans sonrası rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Gerektiğinde itiş görevi gören enstrümanlardan yahut masa destekli araçlardan destek alan uzmanlar, omurganın dizilimini bozacak hareketlerden kaçınmamızı öneriyor. Elbette herkese uygulanabilecek işlemler değil.

Nihayetinde amaçlanan, dokularımızın uygun pozisyonlara getirilmesi sağlanarak, vücudumuzun herhangi bir cerrahi veya ilaç tedavisi olmadan, kendi kendisini iyileştirmesine imkan vermektedir. Umarız Kayropraktik nedir sorusuna sizleri sıkmadan cevap verebilmişizdir.

Kayropraktik hangi hastalıklarda uygulanabilir?

Bel ve boyun fıtıkları başta olmak üzere boyun ve sırt ağrılarında, strese bağlı kas ve bel ağrılarında, spor yaralanmalarında hatta baş ağrılarında uygulanabilmekte.

Ne yazık ki ülkemizdeki denetim ve bilgi eksikliğinden dolayı, kütletme tedavisi ve kütletmeci olarak ad taktığımız uygulamanın bilimsel değeri zedelenmekte. Ek olarak eklemlerden çıkan sesi etkinliğinin göstergesi yahut başarısı olarak dijital dünyada pazarlamak sık karşılaştığımız maniplasyonlardan.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

3 Yorum

  1. Kütletmeciler, kırık – çıkıkçılardan farklı herhalde?

    Bu arada yeni yazılarını bekliyoruz abi, senin tarzını özlemişiz…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*