Kullandığım Akıllı Telefon Uygulamaları

Bu iyidir ama şu daha iyidir gibi kıyaslamalara girmeden “hangi uygulamaları kullanıyorsunuz” sorusuna cevap vermek istedim.

WhatsApp-Instagram-Swarm-Twitter-Linkedin demirbaşlar ile kullandığım iki cihazdan biri iPhone 5S ve pil sorunları dışında pek de bir sorun yaşamadım. Diğeri ise General Mobile GM Plus. Ebatları nedeniyle Android işletim sistemli olanı evde bırakıp iOS olan yolumuza devam ediyoruz:

 1. Prisma: Neredeyse en çok kullandığım uygulama diyebilirim. Web sitemizdeki görsellerin tamamı bu program ile oluşturuluyor. Paralı versiyonu da mevcut ve bu şekilde HD imajlar elde etmek mümkün. Prisma ne ola ki diyenlere cevap verelim: “Hani o fotoğraflarınıza karikatür efekti eklediğiniz programlar var ya” işte en bilineni bu. Tavsiye ederim.
 2. YazarOku: Sevdiğiniz köşe yazarlarını “favoriler” başlığı altında tek bir platformda takip edebiliyorsunuz.
 3. Google AdSense & Analytics: Veri takibi konusunda ittifakla birleşeceğimiz bu iki uygulama ile anlık veri analizi yapmak mümkün.
 4. Alışveriş Kategorisi: Yemeksepeti, Decathlon, AliExpress, Sahibinden.com ve N11’e ek olarak Migros’un “Sanal Market” uygulamasını kullanıyorum. Hani şu marketlerin eve servisi var ya. İşte o uygulama.
 5. Bankacılık Uygulamaları: Arayüz konusunda en sade bizce ENPARA, buna ek olarak; Yapı Kredi, Akbank ve Garanti’de kullanıyoruz.
 6. Navigasyon: İBB Cep Trafik ile kızaran alanlara bakıp istikametimizi belirliyoruz. Mobiett ve Moovit ile otobüs seferlerini takip ediyoruz. Google Maps ve Apple Harita Servisi ile kaybolmamaya çalışıyoruz.
 7. Fotoğrafçılık Uygulamaları: Snapseed ve Moldiv foto düzenleme konusunda faydalı. Microsoft Selfie de benim gibi fotojenik olmayanlara yardımcı olacak türden. Over ile görsellerin üzerine yazı yazabiliyoruz.
 8. Din-Diyanet: Ezan Vakti, iki adet farklı Zikirmatik ve Diyanet’in; ElifBa ve Namaz Rehberi uygulamaları. Bunlara ek olarak LaleGül Medya uygulaması ve Hayâtüs Sahabe külliyatı. 
 9. Bundle: Komikli ya da haber içeriklerini tek platform altında takip etmenizi sağlayan bir uygulama diyebiliriz. Kurulum sonrasında hangi kaynakların içeriklerini görmek istediğinizi belirliyorsunuz ve programı açtığınız zaman size özel sayfalandırmayı görüyorsunuz.

Oyun Yok mu Oyun: Var arkadaşlar! War Heroes, DomiNations, IdleMiner ve klasikleşmiş CandyCrush şimdilik metrobüs seyahatlerimi eğlenceli hale getiren eğlencelikler.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

9 Yorum

  • Telefon hala güncelleştimeleri alıyor ve Şubat 2018’de de bir güncelleme gelecek geç de olsa… Yine de GM Plus’u tavsiye etmem; bir kere eğilme problem oldu ki üstüne oturmadım o konuda hassas, karşı tarafın sesi çok boğuk geliyor. Bazen tanıyamıyorsunuz doğru kişi ile mi konuşuyorum diye düşündürüyor. Tüm bunlara ek olarak farklı platformlarda bir çok şikayet okudum. Allahı var hızlı telefon yağ gibi akıyor.

  • Sanal Market’e ara sıra WiFi ile bağlı olsam ulaşamıyorum. Bu da bizim yaşadığımız sorun. Bunun dışında BİM ve A101’e göre Migros’un fiyatları yüksek ne yazık ki.

 1. Akıllı telefonlar artık olmazsa olmazımız. Her türlü ihtiyaçlarımızda ilk elimize aldığımız ve faydalandığımız mobil cihazlarımız hayatımızın bir parçası.

  • Rica ederim yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Belki de yaşla alakalı bilemiyorum bir sürü oyun moyun vardı epey oldu hepsini sileli. Sadece gerekli uygulamalar var. Namaz Vakti var dakika dakika bildirim geliyor, bankacılık uygulamaları zaten herkeste var, Linkedin vs gerekli SM uygulamaları var, son olarak eReader diye bir epub kitap okuma dinleme uygulaması var ki sesli okuma özelliği harika. Uzanıyorum bazen okuyorum bazen dinliyorum.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*