köfte

Köfte Tarifleri ve En İyi Lezzet Önerileri

Köfte de pilav benzeri demirbaş lezzetlerimizden olduğu için tarifleri de sağda solda sıkça aranıyor.

En lezzetli köfteyi yapabilmek için bazı önerileri, püf noktalarını derlemek istedik. Damak tadınıza uygun tarifi deneyerek bulabilirsiniz.

Sıfırdan bir şablon tarif vermek yerine önemli olduğuna inanılan bazı notları paylaşmak yardımcı olabilir.

Bol yağlı kıymalık köfteye kuyruk yağı (ya da böbrek yağı) ilavesiyle bir malzeme hazırlanabiliyor. 1 gece derin dondurucuda bekletilecek kuyruk yağının harcın üzerine rendelenmesi denenebilir.

Az tutulan ekmeği kıymayla bir çektirmek de farklı bir öneri. Piştikçe suyunu kaybedebilecek kıyma kullanmak yerine yarım yağlı eti zırhtan çektirin tuz ve karabiber harici malzeme koymayın denmekte ancak çalışan kişiler ve kalabalık aileler için pratikte kolay değil.

Bu arada ızgaraya kuyruk yağı sürmek seyyar köfteci lezzeti verebiliyormuş. Ustaların genel ittifakı şu şekilde; böbrek artı kuyruk yağı, kabarması için karbonat (veya kabartma tozu) ve mangal ateşinde usulünde mühürleme.

 • Soğan suyu acılık katacağı için suyunun sıkılarak posasının kullanılması öneriliyor.
 • Teflon tavalar yerine döküm tavalar tercih edilmeli.
 • Soğan ve ekmek koymanın lezzeti düşürdüğünü iddia eden tarifler bulunmakta.
 • Normal kıymadan çok daha ucuz ancak kıvamlı lokanta kıymasından bahsedilmekte.
 • İki defa çekilmiş dana-kuzu kıyma karışımının en iyi malzeme olduğu iddia edilir.
 • Yüzde 70 antrikot, yüzde 30 kuzu but karışımı da denenebilir.
 • Karışımın en az 3 en fazla 24 saat dinlendirilmesi uygun olur.
 • Izgara ya da döküm tavada yağ sürmenize gerek yoktur.
 • Köfte asla yağda pişirilmemeli, ızgarada, kendi yağıyla pişmelidir.
 • Döküm oluklu tava kullanmak yağın köfte ile temasını engeller.
 • Pişirme sırasında köftenin suyu içinde kalmalı ancak yağı da gitmeli.
 • Bayat ekmekleri kabuğuyla koymak köfteyi sertleştirir.
 • Karabiber, soğan ve tuz harici malzeme kullanmıyorum diyenler ağırlıkta.

Et tazeliğini kaybettiğinde aşçılar kötü koku gitsin diye malzemeye baharatı doldurmakta, dışarıda lezzet arayanlar bu hususa dikkat etmeli. Yani kaliteli etten yapılan bir köftenin soğan ve tuzdan başka bir lezzet vericiye ihtiyacı yokmuş.

Kasabınıza kuyruk yağlı köftelik kıyma siparişi vererek işin yüzde 70’ni hallediyorsunuz.

Çok yağlı et alırsak yağ bırakan köftelerimizin şeklide bozuk olur, az yağlı et kullanırsak da köftelerimiz kuru olur. Orta yağda bir döş eti seçebilmeniz konusunda yine kasabınız yardımcı olacaktır.

Döş eti genelikle rulo haline getirilip vitrinde sergilenen etlerdir.

Kasap, kıymayı çekmeden önce “aynasını aldırmak daha doğrusu aldırabilmek” önemli bir diğer başlangıç noktası. Kıyma makinesinin ağız kısmı “ayna” olarak bilinir.

Makine içinde kalan kıyma ne kıyması, ne kadar süredir orada, sıcakta bozuldu mu bozulmadı diye düşünmeyeceğiz artık. Bazı uyanıklar çıkan kıymayı tekrar içine atmaya çalışacağı için bunu da mutlaka engelleyin.

Umarım farklı denemeler yaparak aradığınız sokak köftesi lezzetini yakalayabilir ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

2 Yorum

 1. Güzel bir tarif denemeyi düşünüyorum ama kuyruk yağı nedeniyle kalorisi yüksek mi olur? Kaloriyi düşürmek için kuyruk yağı kullanmasak çok mu kötü olur?

  • Sevgili Kıvanç, kasaplara sorduğum zaman kuyruk yağının çok ağır ağdalı olduğunu ve dozunda kullanılması gerektiğini söylediler. Hatta bir çok kişi kullanmıyor ancak yine de damak tadıdır. Belki de sevebilirsiniz. Güzel bir et-kuzu karışımı ile istediğiniz anne köftesi lezzetine ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*