kisisel blog nedir, instagramda kisisel blog ne demek, instagram da kisisel blog nasil kapatilir, instagram kisisel blog ozellikleri, instagram kisisel blog yapma, instada kisisel blog nasil yapilir, instagram kisisel blog nasil yapilir, instagram hesabi kisisel blog yapma, kisisel gelisim blog, kisisel bloglar, Kişisel blog siteleri, Kişisel blog yazıları, Kişisel blog ne Demek, En iyi kişisel bloglar, Kişisel blog sitesi örnekleri, Günlük blog yazıları

Kişisel Bloglar Kaliteli Bilgi Kaynaklarına Nasıl Dönüşür?

En iptidai teknede pusula demirbaştır. Yol haritaları rotaları; fırtınada yapacakları bellidir, iş akışları ve planları bellidir. Yolcu tekneleri kapsamlı, balıkçı tekneleri ise daha farklı dizayn edilmiştir. Büyüklük Allah’a mahsus; kağıt toplayanların bile rutinleri ve sokakları vardır.

Özetle ister bordrolu ve fularlı isterseniz tek kişi çabalayın “biz bu işi veya hobiyi neden sürdürüyoruz ve hedeflerimiz nedir” sorularına tatmin edici cevaplar bulabilmeliyiz.

Enteresan Bilgiler, Mizanpaj, Bütünlük

Magazin figürü, popüler bir isim yahut +18 bir karakter olmadığınız ya da koca ayağı fotoğraflayıp ilk röportajı sunmadığınız müddetçe; “canım neyi ne zaman isterse o zaman paylaşırım, o zaman yazarım.” öz güveninin altını doldurmak zordur.

Sade hayatlar ve mutlu insanlar bu tip seçimler yapamaz mı demeyin.

Elbet mümkündür ancak sürekliliği tartışılır. Her sabah şakır şukur uçurduğu ve fotoğrafladığı güvercinleri olan, bu konu hakkında bilgili er kişinin, sırf maddi kaygılar – gazlamalar uğruna moda dünyasının içine atılarak zorlama içerikler üretmesi sağlıklı bir doğum değildir!

Kuş mevzunu asla en dip olarak çizmek istemedim affola. Bu da olmaz canım demeden motivasyonumuzu dinç tutacak örgüyü oluşturabiliriz. O halde bu kategorinin anafikrini “sadelik ve sağlamlık” olarak belirleyebiliriz.

Hız, Kalite, Süreklilik

Akıllı cihazların ve buna bağlı olarak mobil ziyaretlerin gün geçtikçe arttığı günümüzde seçtiğimiz temanın müsaitliği sorgulanmamalı.

Zihinlerde yer kaplayacak sempatikliğin sürekliliği ve unutulmama & süreklilik adına etkileşimde kalmak, yorumlar yazmak, yazılanları cevaplamak son derece önemlidir.

Arama motorlarından sekip gelenler yerine sadık okuyuculara sahip olmak motivasyonunuzu artıracaktır emin olun.

Hasta olabilirsiniz, sıkılıp yazmak istemeyebilirsiniz, yıkıcı yıpratıcı durumlarla karşılaşabilirsiniz; elbet bu zihni kalabalıkta blog sürekliliğini düşünmek zorlama ve okuyanı sıkacak suni makaleler ürettireceği için kara gün yedeklemeleri yapmak “yapılacaklar listemizde” üst sıralarda yer almalı.

Dominant Olmamak, Açık Kapı Bırakmak

Seçilen dil ve hitap şeklinizin kesin ve keskin ifadelerle dolu olmaması gerekir.

Orijinal belgeler ve sanat eserlerini “birincil” bilgi kaynakları olarak nitelendirirsek, “en azından benim için” arkaik döneme denk gelebilecek son 15 yılın ürünü blog sitelerini nereye nasıl konumlandırırız bilemiyorum.

Yine de en azından şimdilik aracı olabilecek blog’lara karşı bu kadar katı olmamak gerek. Bilimsel bilginin peşindeyken dikkat edilecekler başlıklı gelişime açık bir liste oluşturursak hem okuyucular hem de blog yazarları için faydalı bir kapanış olacağına inanıyorum:

Maydanoz suyu ile yağları yakmak, altı dolu bir ifade gibi gözükse de bir hekim yahut akademisyen olmadığınız müddetçe bu ve benzer paylaşımların ucunun açık bırakılması faydalı olur.

Kaynak göstermekten korkmamak, ilgili akademik sayfalara ve gerekiyorsa üniversite yayımlarına yönlendirmek önemlidir. Takipçilerimizin İngilizce bilebileceğini akıldan çıkarmadan yabancı dilde veriler de (PDF) dozunda paylaşılabilir.

Okuyucu da yayıncı da olsanız yüzde 100 doğruluktan bahsedilemeyeceği için altını sürekli çizeceğimiz şüpheyle yaklaşın vurgumuz büyük resmin görülmesini er ya da geç sağlayacaktır.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

2 Yorum

  1. Sevgili Görkem, tanıştığıma çok sevindim. Çalıştay hepimiz için faydalı oldu, bunun yansımasını zamanla bloglarımızda da göreceğimizden eminim. İyi pazarlar…

    • Ben de aynen inan.. Çok motive edici oldu. Umarım bu tip vesilelerle daha sık görüşebiliriz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*

Blog Yazarlığı'den Son Makaleler

Başa Dön