Karantina günleri için tavsiyeler

Karantina Günleri için Eğlenceli Tavsiyeler

Karantina Günleri için Tavsiyeler – Evinizde veya sabit ikametinizde yapmayı ertelediğiniz bir çok işiniz için bu gibi dönemerde kolayca vakit bulunabilir.

Misal; kullanmadığınız kitap, eşya ve kıyafetlerinizi yardım amaçlı düzenleyebilir, enerjiniz yerindeyse yerleri cilalayıp duvarları boyayabilir, vakit ayıramadığınız arkadaş ve akrabalarınızla çevrimiçi görüşmeler planlayabilirsiniz.

Başladığınız ve yarım kalan bir çok yazılı materyali bitirebilir, yazılmayı bekleyen notlarınızın üzerinden geçebilir, özetle tüm işleriniz için konforlu ortamlar bulabilirsiniz.

Hatta Udemy gibi çevrimiçi eğitim platformları için zaman ayırabilirsiniz ki kişisel gelişiminize önem veriyorsanız bundan daha iyi fırsat bulunamaz.

Kendi adıma konuşursam evimi ve evde olmayı seviyorum. Benim için zorlayıcı bir durum yaşanmasa da dijital dünyadan uzak yaşlılar ve büyükler için sıralı alternatif yaratabilmek biraz zor.

Bu noktada düzenli olarak arayıp sormamız moral takviyesi açısından mühim. WhatsApp kullanabiliyorlarsa hatta Facabook vb nispeten kullanımı kolay sosyal ağlara erişimleri varsa “kameralı” hal hatır sormaları artırabiliriz.

Önemli numaraları bir kenara not etmelerini hatırlatmak, maske ve benzeri temizlik ürünlerini tamamlamak, düzenli kullandıkları ilaçlar varsa tedarik etmek, emekli iseler maaşlarını nasıl elden alabilecekleri konusunda yardımcı olmak ilk akla gelenler.

Karantina Günleri ve Sesli Kitaplar

Okan Bayülgen; yazar Stefan Zweig’ın “Satranç” adlı eserini mükemmel seslendirmiş, bir liste hazırlayacaksanız kesinlikle ilk sıraya almanızı tavsiye ediyorum.

Usta, sesli kitap konusunda kalite çıtasını öyle bir yere koymuş ki aşabilmek zor. Onlarca yüzlerce sesli kitap alternatifine YouTube üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. 2 buçuk saatlik ve üzerindeki dinletiler uzun gelirse kısa radyo tiyatroları ile start alabilirsiniz.

Engelli kardeşlerimiz ilgili belediyelerin ve gönüllülerin seslendirdiği kitaplıklara da ulaşabilir ön ayak olabilmek mühim.

Sesli kitaplar konusunda Storytel profesyonellik adına daha ciddi işler yapıyor ancak maalesef ücretli. Tüm Youtube sesli kitap arşivini bitirecek kadar zamanınız varsa bu platformu da denemenizi tavsiye ederim.

Karantina günleri

Ev Temizliği Sıkıcı da Olsa Gerekli

Normal zamanlarda malumunuz ev hanımları ve evden çalışanlar hariç tümüyle işimizde gücümüzdeyiz lakin evde kaldığımız vakitler arttığı için fark etmeden sağı solu dağıtıp kirletebiliyoruz.

Ara sıra hafta bir iki toz alalım özellikle elektronik aletler çok toz çekebiliyor, varsa çiçeklerimizi sulayıp canlandıralım, çatımız varsa ayıklayalım, garajımız aletlerimiz varsa gözden geçirelim. Evet sıkıcı ancak temiz pak bir evde oturmak da gayet motive edici. Kalabalık bir evdeysek işleri bölüşebiliriz böylece daha kısa sürede bitecektir.

Hayvan Dostlarımız Unutmayalım

Karantina dostumuz bu garipler, siz evde olduğunuz için mutlu mesut ancak bakımları oyunları da ihmal edilmemeli, düzenli kullandıkları ilaçlar olabilir yedeklenmeli, ara sıra bahçeye balkona çıkarıp hava aldırabiliriz.

Bu arkadaşlarla güzel kısa videolar çekebilir bir YouTube kanalı bile oluşturabilirsiniz.

Ben şahsen Ginepig’leri çok seviyorum çok da isterdim böyle bir zamanda bakıp oynayayım foto video çekeyim ancak yalan yok hanım izin vermiyor. Korkuyor.

Özetle dostlarımızla vakit geçirmek kafayı dağıtma adına çok eğlenceli seçenekler.

Karantina Günleri ve Sanal Detoks

Sık kullandığımız sosyal ağlarda bir sürü garip isim, kim olduğunu hatırlayamadığımız insanlar ve gereksiz gruplara abonelikler olacaktır.

Dijital dünyada temizlenmek arınmak için bundan iyi bir fırsat bulamazsınız. Kullanmadığınız sosyal ağları kapatın gitsin, maillerinizi tek tek açıp inceleyip gereksizleri spam’e gönderin. Sizi saatlerce kilitleyen uygulamaları uçurun.

Benim gibi epub kitap okumaya meraklı olanlar fiziksel olanlara geçebilir. Özellikle akıllı cihazlarda bir yığın kullanmadığımız program olacaktır.

Fotoğraflarınız varsa Google Photos’a yedekleyin ve yer açın derim. Son olarak kullanmadığınız platformlara ait abonelikleri iptal edebilir bu sıkıcı süreyi mali olarak artıya geçerek atlatabilirsiniz.

Online Kurslar & Konserler ve Eğitimler

Sanal detoks itici geldiyse dijital dünyaya çok kapılmadan kafa dağıtıcı bir konfor alanı yaratılabilir.

Bizim gibi kapalı alanlarda izole durumda olan Dünyaca ünlü müzisyenler, oyuncular ve alanında uzman ünlü isimler Youtube ve benzer sosyal mecralarda hemen hemen her akşam yayın yapıyor.

Alın çayınızı kahvenizi ve bu gizemli maceraya atılın. Yine girişte belirttiğimiz UDEMY muazzam kurslar eğitimler sunuyor mutlaka incelemelisiniz. Yabancı dil konusunda desteğe ihtiyacınız varsa yine muazzam avantajlı bir ortama sahibiz.

Balkon Bahçeciliği Çok Zevklidir

Sıfır deneyime de sahip olsanız YouTube’da yüzlerce “nasıl yapılır” videosu bulabilirsiniz. Sürekli söylediğimizin farkındayız ancak bir hobi başlatıp onu mükemmelleştirecek en uygun zamana sahibiz.

Nane, fesleğen, roka, maydanoz ve biberiye gibi kolay yetiştirebileceğimiz bitkiler, balkon bahçeciliğine başlamak için ideal.

Nisan ayları organik pazarlarda tohum ve fide bulmak için idealdir ancak evden çıkamadığımız düşünüldüğünde bunları çevrimiçi sipariş etmek en mantıklısı. Bir bakmışsınız balkondan domates, limon, biber vs topluyorsunuz bundan daha güzel bir hobi olabilir mi?

Karantina Günleri

Mutfakta Yaratıcı Olun

Konserveler raflarda sıra sıra dizilmeyi, kekler kabarmayı bekliyor. Olmadı mı canınız sağolsun vaktimiz çok tekrar tekrar deneyebilirsiniz!

Yaşadığınız çevrede yaşlılar ihtiyaç sahipleri varsa yaptığınız yemekleri götürün ve evsizlere yardımcı olabilecek, sokak hayvanlarına destek olabilecek projeleri araştırın. Bir bakmışsınız Dünyaca ünlü bir şef olmuşunuz kim bilir.

Karantina'da Neler Yapılır

Arkadaşlarınızla Sanal Partiler Düzenleyin

Zoom veya Skype üzerinden organize olarak akşam sohbetleri düzenlemek eğlencelidir. Mali olarak son derece de avantajlıdır; neyi giymeliyim, nasıl gideceğim nasıl döneceğim endişeleriniz olmaz. Alırsınız bir fincan kahvenizi ekran karşısında keyfinize bakarsınız. Kahkaha şu an en ihtiyacınız olan şey ve emin olun muazzam sohbetler yaşayacaksınız.

Karantina Günleri, Karantina'da Eğlencelik

Fotoğrafları Sanal Dünyaya Taşıyın

Benim gibi yaşı ileri arkadaşlar için siyah beyaz ve benzeri eski fotoğraflar hayatın gerçekleri ve dolapları biraz karıştırarak yüzlerce örneğini bulabiliriz. Öncelikle CamScanner tarzı bir program ile dijitale aktararak dosyalayın ve bulut sunuculara Google Photos tarzı kolay erişebileceğiniz alanlara yükleyin. Alın sizi 1 hafta kilitleyecek eğlenceli bir hobi. Sonrasında belki binlik bir yapboz denersiniz.

Karantina günleri için Bunlar Yetmez Diyenler için Faydalı Linkler Rehberi:

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

10 Yorum

  • Evde olmayı çok seviyorum bu tip sıkıntılar yokken de çok seviyordum hal böyle olunca insanın eli biraz geniş oluyor. Çok teşekkürler umarım iyisinizdir.

 1. Balkon bahçeciliğini bırakın evimin kocaman bahçesi var kaç yıldır bir şey ekmiyoruz. Yazınız tam zamanında ilham verdi. Harekete geçmem lazım..

  Sağlıklı ve sıkılmadan güzel günler..

  • Cem hocam çok eğlencelidir bir vakit ayırsanız başından kalkamazsınız. Önce ufak ufak başlayın yorulmayın, bir iki fide ekin inceden çapalayın. Ne şanslısınız. Umarım web sitenizde fotoğraflarını paylaşırsınız.

 2. öneriler süper
  plan dahilinde evde yapılacak çok şey var benim açımdan
  zaman nasıl geçiyor anlayamıyorum
  hiç ama hiç sıkılmadım
  bu normal mi bilemiyorum :)))
  sevgiler

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*