Kanada → İkinci El Eşya Dükkanındayız

Kardeşim ve eşi Kanada’da yaşıyor. Onlardan video vb içerikler istediğimde aşağıda okuyabileceğiniz metinle birlikte iki de gayet eğlenceli video göndermişler.

Kendilerine teşekkür ediyor, paylaşımlarını merakla beklediğimizi ifade ediyoruz. Hatta “Kanada” adıyla müstakil bir kategorimiz bile oluşturuldu. Bu videoları YOUTUBE kanalımızda da izleyebileceğiniz ifade edelim.

İşte O Yazı:

Burası ikinci el bir mağaza ve içeride gördüğünüz her şey satılık çok düşük fiyatlara.

Bu en küçük olanlarından biri. İkinci el sistemi oldukça yaygın. Ev eşyası, giysi kıyafet, mobilya, akustik piyanolar aklınıza gelen gelmeyen her şey. Sebebi evinizdeki eşyaları çöpe atamıyor olmanız. Zaten atabileceğiniz bir çöp yığını yok. Temizlikten parlayan bir şehir malum…

Alberta’nın en büyük şehri olarak geçse de nüfus 1 milyon. Belki az nüfustan, belki sistemin işleme şeklinden, belki her ikisinden ve daha birçok sebepten…

Çok temiz ve düzenli. Konuya devam edeyim… Eğer bir koltuğu veya bir eşyayı atmak istiyorsanız şehir dışına kadar taşımanız ve hatta ücret ödemeniz gerekiyor.

Zor olduğu için dolayısıyla ya da mecburi (ne derseniz) gereksiz israf olmuyor, paylaşım oluyor ve herkes mutlu. Ya da diğer bir yöntem, oldukça yaygın ve güvenli olan ‘KIJIJI’ online satış sayfası.

Artık kullanmak istemediğiniz her türlü eşyayı bu siteden paylaşabiliyorsunuz. Eğer alıcıysanız makul fiyatlara bütün evinizi bu şekilde de döşeyebilirsiniz. Hatta ücretsiz ilanlar dahi var.

O ilanlar arasında kahve fincanı gördüğüm bile oldu. En azından onu geri dönüşüme atabilirdi o kişi ama demek içine sinmemiş ve belki birinin ihtiyacı olabilir diye düşünmüş. Değişikler gerçekten…

Bir de kiliselerin mağazaları var ve yine kullanmadığınız her eşyayı buralara bağışlayabiliyorsunuz. Alışveriş yapması ise oldukça keyifli.

Bu arada, mesela bütün o tatlı villa tipi evlerin bahçelerinde, kendi belirledikleri gün ve saat aralığında kullanmadıkları eşyalarını satılığa çıkardıklarını da görebilirsiniz buralarda.

Tabi bütün bu anlattığım sistemin son derece temiz ve düzenli işlediğini ve insanların birbirine sonsuz bir güven duygusu ile yaklaşıp işlerini yürüttüğünü de söylememe gerek yok sanırım.

Yazar: Gözde CAN

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

4 Yorum

  1. Ne güzel işte, sat ya da takas yap gibi şeyleri çok seviyorum. Para meselesi değil, paran olsa bile her şeyi yeni almak gereksiz.
    Avrupa’da birçok yeri biliyordum da Kanada hakkında pek fikrim yoktu. Teşekkürler paylaşımınız için.

  2. Keşke ülkemizde de böyle stabil bir sistem uygulanabilse diyeceğim ama hayalden öteye gidemeyecek. Oysa bu tür organizasyonlarda sürekli tüketime gerek kalmayacağı için birçok alanda tasarruf sağlanabiliyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*

Kanada'den Son Makaleler

Başa Dön