çadır, çadır seçmek, çadır seçimi

Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak bölgelerde kamp yapmayı planlayanlardansanız, seçtiğimiz çadırın 2 kişi için uygun olup olmadığı mutlaka kontrol edilmeli. Yine yaz ayları için sineklik ve güvenlik için kilit, olmazsa olmaz.

Çift fermuarlı – çift tenteli – modeller bu açıdan oldukça önemli. Bazı çadırlar küçük ve basık olabiliyor. Almadan önce içine girerek gerekirse en boy olarak detaylıca incelenmeli.

Kurulum itibariyle kolay ve kapladığı yer bakımından taşınabilir oluşları da avantajlı olacaktır.

Boyu 1.80 ve üstü olanlar için bazı modeller sorun yaratabilir; web siparişiyle alacaksanız; – ayaklarınızın çadır dışında kalmaması adına – ebat bilgilerine tam olarak hakim olduğunuza emin olun.

İlk ekstra bilgiyi paylaşalım: şişme yataklar alarak rahat rahat yatmak isteyen, eşyalarıma yer bulamıyorum diyen çiftler 3 kişilik çadırları tercih edebilir. Bazı modeller balkonlu oluyor ve bol malzeme için yer imkanı sağlıyor.

Çadır tercihlerinde havalandırma önemlidir. 2 kişi kalacaksanız 5-6 saat sonra havanın azalmaya başladığını fark edebilirsiniz.

Bazı modellerde yandan önden ve arkadan havalandırma pencereleri oluyor. Saatlerce yürüdükten sonra botlarınızı çadıra almak ve havasız bir çadırda onlarla uyumak sizce ne kadar sağlıklı?

Bir soru: “Güneş tam tepede olduğu zamanlarda uyumak isterseniz çadırımızın iç sıcaklığı nasıl olacak?” Ürün almadan önce mutlaka kullanıcı yorumları detaylı olarak incelenmeli. Elbette su geçirmez ve çift tenteli olması gerektiğini söylemeye gerek yok. Bir de bilgi: “Yazın çift tente kullanmanıza gerek yok. Bu sayede sağlıklı bir havalandırma elde edebilir, sabahın köründe kan ter içinde dışarı çıkmazsınız.”

Benim gibi kamp olaylarında yeniyseniz; giriş seviyesi ürünler alarak deneme yanılma yoluyla ilerleyebilir veya yorumlara bakarak uzun süre işinizi görecek bir çadır alabilirsiniz.

Yoğun rüzgarlı bir alanda kamp yapacaksanız malzemenizin sağa sola savrulmaması için kullanım kılavuzunu iyice okumalısınız. Sabitleme önemli.

İnternet siparişi verdiğiniz zaman kazık ve benzeri kurulum ürünlerinin tam olarak bulunduğuna emin olun. Eksik çıkarsa bulabilmek kolay ancak dağ başında kayıp ekipmanlarla uğraşmak istemezsiniz.

Tepsi çadır tabir edilen yuvarlak modelleri motosiklet veya bisikletle taşımak sorun yaratabilir. Bunu da kontrol edilecekler listenize ekleyin.

Açıkta kamp kurduysanız, yağmur riski de yok ise çadırın dış tentesini mümkün mertebe açık bırakın. Bu sayede çadırın içinde oluşabilecek nemi engellemiş olursunuz.

  • Çadır sıcak tutmaz, sadece dış etkilerden korur bu yüzden uyku tulumu da önemli.
  • Hangi türde çadır olursa olsun mutlaka çift kat olanlar tercih edilmeli.
  • Kural şudur: “Eşek gibi taşırsanız kral gibi yaşarsınız.” Büyük çadırdan korkma.
  • Kurulum videoları için “How to put .. tent” kısmında noktalı yerleri doldurman yeter.
  • İdeal çadırlar çift kapılı olanlar. Gece çıkmak istediğinde arkadaşını ezmezsin.
  • Garajlı çadırlar çanta, ayakkabı gibi malzemeleri korunaklı bir biçimde muhafaza eder.
  • Cepli çadırlar ıvır zıvırı saklamak için idealdir.
  • Termos tercih edeceksen mutlaka Stanley olmalı. Temosların Rolls-Royce’udur.
  • Son kural: “Çift katlı bir çadır, orta derece bir uyku tulumu ve kesinlikle iyi bir mat al.”

Bazı çadır direkleri ebatları itibariyle sırt çantalarında taşımaya müsait olmayabiliyor. Uygun çadır seçimi kadar uygun çanta seçimi de önemli. Çadır tabanının sağlam olması delinmemesi önemli bir kriter.

Zemin için branda muşamba tercih ederseniz çok faydasını görürsünüz. Kamp yapacağınız araziye uygun çadır tercihi bu aşamada oldukça önemli. Karlı ve fırtınalı zamanlar için başlangıç ürünler yerine daha profesyonel ekipmanlar tercih edilebilir.

Rüzgarlı havalarda veya yüksek rakımlarda tentenin gerilip iskeleti daraltması, dolayısıyla iç mekanın daralması sık karşılaşılan bir sorundur.

Bu kamp malzemeleri bize kaça patlar sorusuna da cevap verelim: 100 $

2018 itibariyle rakamları kabaca paylaşalım; iki kişilik çadır: 25 $, mat-uyku tulumu-şişme yastık-termos-kamp ocağı-çakı-lamba ve elbette sırt çantası: 65 $. 

Peki Nerede Kalalım: Cunda Adası Ada Camping, Bozcaada Kamp Alanı, Asos Club, Fethiye Kabak Koyu, Gökova Akyaka Orman Kampı, Marmaris Çubucak Orman Kampı ve Datça Aktur Kamping “nerede kalalım” sorunuza cevap olabilecek ekonomik konaklama mekanları. En iyi kamp alanları, sorusuna umarız cevap verebilmişizdir.

Bir hevesle başladığınız kampçılık, uygun ekipmanlar tercih edilmezse kabus olabilir. Yine de kamp sevdası bitmez diyenlerdenseniz Decathlon’u ziyaret edebilirsiniz. N11 ve Hepsiburada’da da güzel ürünler var. Mağazada incelediğiniz bir ürünü internet sitesi üzerinden alırsanız indirimli olabilir.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*