En Çok Para Kazandıran Meslekler

Sizler için, iyi para kazandırdığı halde pek tercih edilmeyen neredeyse sıfır maliyetli meslekleri listelemek isterim.

4 kişilik bir ailenin asgari geçim sınırını aylık kabaca 1500 dolar olarak belirlersek bu miktarın üstünü “çok kazandıranlar” kategorisine sokabiliriz sanırım. Gelin başlayalım;

Tır Şoförlüğü

Kanada ve ABD’de ortalama bir TIR şoförünün yıllık kazancı 80 bin dolar civarındadır. Ülkemizde ise Psikoteknik ve SRC belgelerini tamamlayan şanslı adaylar 20 bin dolar senelik gelir elde etme şansına sahip. 

ABD’de tır şoförlüğü yapan Adanalı Ayşe’nin haberlere konu olan hikayesinin, atama bekleyen kadınlara ve genç arkadaşlara ilham vereceğini ümit ediyoruz. Ailenizden ayrı kalmaya dayanabilecekseniz, uyku apnesi vb sorunlarınız yoksa, ağır vasıtalar ile aranız da iyiyse mutlaka değerlendirin derim.

Sözleşmeli Subay ve Astsubaylık

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapacak uzman çavuş, astsubay, subay maaşları ada ve doğu tazminatlarıyla birlikte aylık 1500 doların üzerine çıkabilmekte. Bahsettiğimiz bu tutara kıdem, sınıf, görev, aile, çocuk vb. gibi kalemlerin eklendiği biliniyor.

Polislik

90’ların ortasında polis akademisi hayalleri kuran birisi olarak söyleyebilirim ki polislik kesinlikle kutsal ve son derece onurlu bir meslek, canımızı malımızı emanet ettiğimiz düşünüldüğünde daha iyi şartları hak ediyorlar.

Yine de insanımız; mesaisi yok, lojmanı zor diyerek mesleği “en zorlu işler” sınıfında ilk sıraya yazıyor hatta küçümseyebiliyor. Bu arada bir polis memurunun maaşı 1100 dolar civarında. Yazının yeterliliğini kaybetmemesi için aylık gelirleri sürekli dolarla ifade ediyoruz. 

Pazarcılık

Açıklayıcı olması açısından bizzat kendimden örnek vereyim! Cumartesi günleri sadece yarım gün çalışarak ayda 200 dolar kazanabiliyorum. Mevsime ve meteorolojiye göre aşağı yukarısı oluyor tabi. (2022 itibariyle bıraktım.)

Bu işi haftada 4 gün yaparsanız yazının girişinde belirttiğimi “aylık gelir sınırını” oynaya oynaya aşarsınız.

Kolay sinirlenmeyen, sahte paraları ayırabilen, kolay kolay yorulmam diyen biriyseniz, erken kalkıp geç yatmayı da sorun etmezseniz yeni işiniz şimdiden hayırlı olsun! Bence üstteki 4 meslek içinde kazanç potansiyeli en yüksek olan pazarcılıktır ki ben yarım gün yapıyorum düşünün.

Çobanlık

Türkiye’de kast sistemi olsa sanırız en alta bu garipleri yazarlar. Ne kullandıkları oy oydan sayılıyor ne kız veriliyor daha da neler neler.. Ülkemizde aylık 10-12 bin TL maaş vereceğiz denmesine rağmen çoban bulunamıyor arkadaşlar.

Her yaz karşımıza çıkan rutin ajans haberlerinden ancak gerçek bu. Ser hayvanı tak kulağına MP3’nü biraz da gözün köpekte koyunda olsun mis gibi pastoral iş, oku kitabını ne istersen yap.

Şimdilerde Suriyelilerin kaptığı bu işi ben yapardım şahsen. Üstelik İngilizce bilmenize de yoğun tahsile de gerek yok. Bu paraların beğenilmediğine hala inanamıyorum.

Gemi Adamlığı

Karada çalışanlar kira, yeme-içme, temizlik, rutin faturalar vb kalemler için binlerce TL harcamak zorunda iken; gemide çalışan yağcı, gemici, kamarot gibi kişilerin böyle masrafları yoktur ve aldıkları maaşın neredeyse tümü kendilerinde kalır.

Özellikle bekarlar veya evinden ayrı kalmayı sorun etmeyecek kişiler için son derece cazip bir meslektir. Vasıfsız da olsanız sıkı çalışarak 1500 doların üzerine rahat rahat çıkabilirsiniz.

Bitki Yetiştiriciliği

Toprakla çiçekle aram iyi ancak mantar ve solucan yetiştirme bana göre değil diyenler, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan nadir bitkileri yetiştirmeyi deneyebilir. Yine de mantar ve solucan işini bir düşünün derim. Özelikle yeriniz müsaitse “düşünülecekler” listenize eklemelisiniz.

Kahvaltıcılık

Tek ihtiyacınız olan lezzetli çaylar, dikkat çeken bir ticari araç, bol hijyen ve bol güleryüz! Biraz erken kalkacaksınız ancak mesainizin öğle saatlerini aşmayacağı düşünüldüğünde kazançlar gayet güzel. Çoğunlukla kimsenin sorun etmeyeceği yol kenarlarında bekliyorlar ve çokça da müşterileri oluyor emin olun. 

Günün Sözü → İbn-i Haldun şöyle demiştir: “Kıtlık zamanlarında insanları öldüren şey açlık değil fazlaca alıştıkları tokluktur.”

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

4 Yorum

    • Tırlar ev gibi. Sadece Avrupa çalışsan muhteşem olur. ABD’de Kanada’da çok iyi paralar kazanıyorlar. Hedef baskısı yok mobbing yok! Al malını yükünü teslim et budur. Keşke Kanada’da olsaydım.

    • Ayakkabı Recep. Gömlek vs de oluyor yanında. Geçen 20 TL sahte para verdiler dikkatli olmak lazım! Bu arada biraz durgun işler, eski tadı tuzu yok.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*

İş Tavsiyeleri'den Son Makaleler

parasız eğlen

Parasız Eğlenme Yolları

Dağınıklıktan Kurtul, Kullanmadıklarını Hediye Et Minimalizm etkisinde süreç hızlanır. Kullanmadığınız giysi, kıyafet,
Başa Dön