İstifçilik Sendromu ve Çöp Ev Hikayeleri

İstifçilik Sendromu ve Çöp Ev Hikayeleri

Dilimize istifçilik (İngilizcesi: Hoarding) olarak geçen; gerekli gereksiz, tehlikeli-sağlıksız ayırt edemeyip, her şeyi biriktirmenin tıbbi literatürdeki karşılığı dispozofobi.

Obsesif kompülsif bozukluk ve bir çeşit ruh hastalığı esasen. İsraf kaygısıyla sahiplenme, eşyaları kurtarma ve saklama huyuna orta yaş ve üstü kişilerde daha fazla rastlanıyor.

Gençlerde ise mailleri ya da mesajları silememe ve bu yüzden yeni bir telefon alamama örneğine benzer hafif şekillerde görülebiliyormuş.

Koleksiyoncular ise mali karşılığı olan değerli nesnelere önem verir ve ellerine geçen her şeyi doğal olarak biriktirme eğilimi göstermezler. Bu karmaşık durumu dağınıklıkla da karıştırmamak gerekli.

Eşyayla özdeşleşerek anılara sarılan ancak kendi rahatsızlığının da farkına varan kişileri, hijyen ve uyku sorunları yaşadığına ikna edip psikoterapi ile tedavi etmek, katlanılabilir bir düzeye çekmek mümkündür. Yanıt alınamaması durumunda pek tavsiye edilmese de çeşitli antidepresanlara başvurulabilir.

İleri safhalarda çöplere dahi dadanan istifçinin zamanla yaşam alanı daralıyor ve bir çöp evde yaşadığından sağlığı da bozuluyor. Böcek, fare ve kameraman istilasını saymıyoruz bile.

Bir istifçi; ödünç aldığı eşyaları dahi vermek istemez, son kullanma tarihinin üstünden aylar geçmiş yiyecekleri saklayabilir, eşyaları attığı durumda ilgili hatıralarını unutacağını düşünür, şişe-fatura-eski gazete ne bulursa bir kenara ayırır, yaşamaya uygun olmayan mekanlarda yaşar.

Sadece eşyalar ile sınırlı kalmayalım; bazı hastalar evlerinde gereğinden fazla hayvan besleyip biriktirmeye başlayabiliyor. Kedi örneğin. Çöp yığınlarıyla baş başa kalıp aileden kopma sık yaşanır bir durum.

Dennis DiClaudio’nun “Paranoyak” adlı kitabı, ruh sağlığından şüphe duyanlara rehber olabilir. Citizen Kane (Yurttaş Kane) filmini de izlemenizi öneririm.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*