İnternetten Para Kazanmak İmkansız Değil

İnternet üzerinden para kazanmak imkansız değil.

Kolay para tuzağına düşen veya rekabette korkan bir çok kişinin kısa süre sonra sıkılıp denemekten vazgeçtiğini görüyoruz. Çaba göstermeli, hatalardan korkmamalı ve gerektiğinde başa dönebilmelisiniz.

Size ve ailenize fırsatlar dünyası internetten para kazandıracak yöntemleri, detaylarla boğmadan anlatmaya başlıyoruz o halde.

Arkanıza yaslanın, kahvenizi elinize alın ve okumaya başlayın! Sorularınız varsa yorum kısmı üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Blog Oluşturmak ve Ortaklık Programı Kullanmak

Ziyaretçi potansiyeli olduğuna inandığınız özel konu ve içerikleri bir blog ya da web sitesi üzerinden takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Özgün ve kaliteli içerik üretebilmek hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri forumlar ve R10 gibi başarılı rehberler üzerinden edinebilirsiniz.

İlerleyen dönemlerde ortaklık kurabileceğiniz tüm firmaları bu süre zarfında araştırmanız isabetli olacaktır.

Çoğu firma, ortaklık programlarına sahip olduğundan yol haritasını sağlam oluşturmak ilk aşamada çok önemlidir. Böylece ziyaretçilerinize kullanışlı ürün ve servisleri sunabileceksiniz.

Ortaklık programı, bir ürünü web siteniz üzerinden takipçilerinize tanıtmak ve referans kodunuz üzerinden satmak anlamına gelmektedir. Eğer aranılan ürünlere yönelik kaliteli içerikler oluşturup onları blogunuz üzerinden satış sayfasına yönlendirirseniz yapılacak olan satıştan pay almayı başarabilirsiniz.

Özetle ziyaretçi sitenize gelir, linke tıklar, satış sayfasına gider ve son adımda ürün veya hizmeti alırsa payınızı alırsınız.

Niş blog kavramı belli bir hizmet veya ürüne ihtiyaç duyan mikro kitleye yönelik yapılan pazarlama faaliyetlerine verdiğimiz isimdir. Evvela niş blogunuzun oluşturulması için adımlar atmaya programlamalısınız. Size ödeme yapıp yapmayacak markaları araştırarak işe koyulabiliriz.

ek iş fikirleri

  • Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon, ortaklık programı üzerinden %10 komisyon vermektedir. Ürünleri incelemeli ve konunuz ile alakalı olanları belirlemelisiniz. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı hizmetinden faydalanarak ürününüzün aranma hacmini kontrol etmelisiniz. Ortaklık programına katılmaya karar verdiniz diyelim; ne kadar fazla trafik siteniz üzerinden o kadar yüksek satış potansiyeli anlamına gelecektir.
  • Skimlinks, Share-A-Sale ve Clickbank itibarlı diğer ortaklık ağlarından bazılarıdır. Ürünlerinin satış ve pazarlanmasını isteyen firmalarla bu siteler üzerinden tanışabilir, komisyon ortaklığı yapabilirsiniz.
  • Son önerimiz; aracıları kaldırarak hedeflediğiniz nişte yer alan firmaları kendinizin araştırması yönünde olacaktır. Özetle win-win durumu için, belki de böylesine bir teklifi ilk defa sizden duyacak firma sahipleri ile görüşmeler yapmanız gerekebilir.

Blog sitenizin konusunu belirlediniz, üzerinde çalışmak istediğiniz niş hakkında kısa notlar almaya başladınız, kendinize uygun ortaklık programını da belirlediğinize göre sitenizi geliştirip trafik kazanmaya başlamalısınız.

ek gelir

İlk işiniz bir domain yani alan adı ve sunucu satın almak olmalı. Ülkemizde güvenerek sunucu hizmeti alabileceğiniz çok az firma mevcuttur. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz Güzel Hosting kullanmanız olacaktır. Alan adınızı ve sunucuyu buradan aldıysak adımlarımızı hızlandırabiliriz.

Bog kurabilmek için ihtiyacınız olan içerik yönetim sistemi, Dünyada genel olarak kabul gören WordPress olabilir. Sunucu hizmeti aldığınız firma, WordPress’in belirlediğiniz alan adına kurulması konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Dakikalar içinde halledilebilecek bir iştir. Tumblr veya Blogger’da tercih edebilirsiniz elbette.

WordPress kurulumunu gerçekleştirdikten sonra ücretli veya ücretsiz temalardan birini seçebilirsiniz.

Tasarımınızı dilediğiniz şekilde özelleştirmeniz mümkündür. Tema, sitenizi ziyaret eden takipçilerinizin gördüğü mizanpaj özetle kozmetik bütünlük anlamına gelir. Ne kadar başarılı ve göze hoş gelen bir tasarım seçerseniz başarı oranınız o oranda artacaktır.

ek gelir

Başlangıç aşamasında cebinizden çıkacak olan yıllık miktar 10 doları geçmez. Ücretli tema tercih ederseniz fiyat bir miktar artabilir ancak üstesinden gelinemeyecek bedeller değildir.

Pek çok firma; alan adı ve sunucu hizmeti için tek seferlik yahut senede bir şeklinde ödeme almakta, sürenin dolmasına yakın e-posta ve sms ile ulaşarak hatırlatma yapmaktadır.

Bu aşamaya kadar geldiyseniz, blog adresinizi oluşturma işlemini başarıyla tamamlamışsınız demektir. Artık içerik girmeye başlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken; sürekli bahsettiğimiz ortaklık programları vasıtasıyla seçtiğiniz ürünleri, detaylı bir şekilde özetleyebilecek sade ve kaliteli içerikler üretmektir.

Bahsettiğimiz “Anahtar Kelime Planlayıcısı” aracından faydalanmanız durumunda seçili ürünlere yönelik aramaların ne düzeyde olduğunu kolay bir biçimde analiz ederek vakit kazanabilirsiniz.

İçerikleriniz kaliteli ve özgünse, diğer siteler paylaşımlarınızı referans gösterebilir, bu da sayfa otoritesinin gelişmesi ve kaliteli organik trafik anlamına gelir.

Arama yaparak sitenize gelen kişilerin alım yapıp yapmayacağını bilemeyiz. Düzenli olarak kaliteli içerikler üreterek trafik çekmeli, bu ziyaretleri satışa dönüştürmenin yollarını aramalısınız.

E-Ticaret Sitesi Kurarak Ürün Satmak

Shopify gibi “tıkla-kur-ürün yükle-sat” tarzı kişiselleştirilebilir siteler karmaşık e-ticaret sitelerini saatler içinde yayına almayı oldukça kolay hale getirmişlerdir.

Bundan faydalanarak ürünlerinizi veya farklı firmaların ürünlerini kolayca satışa çıkarabilirsiniz. İnternet üzerinden para kazanmanın en eski metotlarından birisidir ve halen rağbet görür.

İlginç ürünleri uygun maliyetlerle bulup hedeflediğiniz kitleye pazarlamaya çalışmalısınız.  Orta düzeyde bir sermayeye sahipseniz, kesinlikle kendi e-ticaret sitenizi hayata geçirmek daha mantıklı olacaktır.

AliExpress, DinoDirect veya LightInTheBox gibi kanallar bu tür ürünleri bulmanıza olanak sağlar. 14 günlük ücretsiz deneme paketi sunan Shopify’ın giriş paketi aylık 29 dolar ve satış üzerinden yüzde 2 komisyon alınmakta.

Kar marjı düşük olsa, stok takibi ve envanter gibi işlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Müşteri alım gerçekleştirdiğinde üreticinizden ürünü alacak ve doğrudan müşteriye nakledilmesini sağlayacaksınız. Envanter tutmaya, depoda saklamaya, kargo ve iadelerle uğraşmanıza gerek yoktur.

ek gelir

Stok Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanmak

Shutterstock ve iStockPhoto gibi platformlar üzerinden aylık binlerce dolar para kazanan fotoğrafçılar dahi var. Ülkemizde bu sistemlerin tercih edilmediğini düşünmeyin, 30 bin fotoğrafçının rekabeti yüksek bu ortamda bu yol ile para kazandığı biliniyor.

Pazarlanabilir Becerini Fırsata Çevir

Becerilerinizi pazarlayarak gelir elde edebilirsiniz. Sahip olduğunuz yetenekleri bir liste haline getirerek işe koyulabilirsiniz.

BionlukSadeceonGuruFreelancer ve UpWork gibi farklı adreslere kaydolarak iş teklifleri beklemeye başlayabilirsiniz. Sorumlulukları yerine getirmediğiniz zaman bazı yükümlülüklerle karşılaşabilirsiniz ve bu hususu detaylı analiz etmekte fayda vardır.

Uzmanlığınız bir üründür! Danışmanlık ve koçluk hizmeti vermek isteyenlerin sahip oldukları kaliteli nitelikleri Savvy.is veya Coach.me gibi platformlar üzerinden pazarladığına da tanık olmaktayız.

YouTube Kanalı Oluşturarak Para Kazanmak

Para kazandırma programında kısıtlamalara gidilse bile YouTube kanalı oluşturmak hala önemli bir kazanç kapısıdır. Son 12 ayda minimum 1.000 aboneyi ve 4.000 saatlik görüntülenmeyi yakalamanız durumunda kanalınızda para kazanma sistemi aktif olacaktır.

İnternetten para kazanmak istiyorsanız her gün milyonlarca videonun izlendiği YouTube’u değerlendirmeyi mutlaka düşünebilirsiniz. Her 1.000 görüntülenme size belirli miktarda para kazandıracaktır. Ne kadar ziyaretçi o kadar para demek! Eğitici, eğlendirici ve kaliteli içerikler sunabilmelisiniz.

Yandex Toloka ile Para Kazanmak

Yandex’in de Google Adsense’e benzer bir para kazanma servisi var. Toloka adını verdikleri bu servis aracılığıyla bazı görevleri tamamlayarak kazanç elde edebiliyorsunuz. Sistemi akıllı cihazlarınız üzerinde de kullanmak olası.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak binlerce lira kazanmak mümkün. Gözünüz korkmasın, derin teknik altyapı ve bilgiye sahip olmanız gerekmez. Eğer kitlenizi belirlediyseniz, ne yazıp neleri paylaşacağınıza karar verdiyseniz dakikalar içinde bir blog sahibi olabilirsiniz.

Blog sayfalarını güncellemek sosyal ağlarda paylaşım yapmak kadar kolaydır ya da Word Excel kullanabilmek kadar.

Google’ın Adsense gelir paylaşım programına kayıt olmanız, size verilen kodları sayfanıza yerleştirmeniz ve kaliteli içerik üretmeye devam etmeniz gerekiyor.

Ne kadar ziyaretçi o kadar fazla TIK ve dolayısıyla ziyaret ve kazanç demek. Sadece Adsense değil elbet! Yüksek trafiğe sahip siteler farklı reklam ve tanıtım kanalları üzerinden de kazanç imkanına kavuşabiliyor.

Ek iş sağlayacak küçük iş tavsiyeleri ve Instagram’da ürün satışı yapmak başlıklı paylaşımlarımıza da göz atmanızı öneririz.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*

İş Tavsiyeleri'den Son Makaleler

parasız eğlen

Parasız Eğlenme Yolları

Dağınıklıktan Kurtul, Kullanmadıklarını Hediye Et Minimalizm etkisinde süreç hızlanır. Kullanmadığınız giysi, kıyafet,
Başa Dön