internetten para kazanmak

İnternetten Para Kazanma Yolları: Garantili Yöntemler

İnternetten para kazanma ile alakalı paylaşımların çoğu, kamp ateşi hikayesi tadında ve çoğu birbirinin aynısı yazılar, şişirme köpürtme işler ne yazık ki..

Afrika’daki madenlere ortak olabilmemiz için 100 dolar isteyen avukatlar (!), Bulgaristan’dan gelip sizinle evlenmek için can atan ancak yol parasını bir türlü denkleştiremeyen ateşli kadınlar ve benzeri bir çok sanal tuzağın kıyısından köşesinden döndük veya paralar kaptırdık.

Hal böyle olunca insanların (çoğumuzun diyelim); internetten para kazanma fikirleri veya anket doldurarak para kazanma gibi web sonuçlarına itibar etmemelerini anlayışla karşılamak gerekiyor. Yine de bu temkinli halin olası para kazanma durumlarına engel bir bariyer olabileceğini de atlamamak gerek.

Şuraya sıkıştıralım; bu tip yazıları yazarken; faydalı olacağımı düşünerek gerçekten motive oluyorum ve emin olun zaman ayırıp tamamını okursanız bana hak verecek, hayatınızdan kopup giden bir 5 dakika olmayacağını fark edeceksiniz.

Çoğumuz bilgisayar başında epey vakit geçiriyoruz hatta bendeniz, işim gereği neredeyse 10 saat, zaman zaman daha fazla ekran başında oluyorum.

Eve giderken telefonun ekranına, eve gelince de TV’na bakıyorum. Mütemadiyen ekranlara bakma bir şeyler okuyup tıklama durumu söz konusu.. Tabi olayın sosyolojik tahlili bir yana bu kadar çok zaman geçirmenin “nasıl bir artısı” olabileceğine de kafa yoruyoruz.

Girişte işaret ettiğim üzere, internetten para kazanmak mümkün mü sorusuna tatmin edici cevaplar aramak için buradayız. En bilindik başlıklar karşınıza çıkabilir, motivasyonunuz düşmesin, emin olun toplama bir yazı olmayacak ve motivasyonu son derece yüksek bir şekilde karşınızdayım..

İnternet Sitelerinden Para Kazanmak

Bir internet sitesi kurarak para kazanma fikri, okumayı hiç olmadığı kadar sevmediğimiz düşünüldüğünde bayat bir adım gibi gözükür ve tetikleyici hiç bir yönü yokmuş gibi algılanır.

Özgün bir konu ya da alan bularak (belirleyerek) ilk adımı atabilirsiniz. Elbette yazmayı ve üretmeyi seviyor olmanız gerekir. Aksini iddia edenler olsa da yazıları sağdan soldan toplayarak veya çalarak bir web sitesi oluşturmak orta ve uzun vadede zaman ve para kaybından başka bir işe yaramayacaktır.

Giriş seviyesi arkadaşlarımızı düşünerek derin terminolojiyle ilerlemeyeceğim; başta Google reklamları, web sitelerimizin  – bunlara sade blog’lar da dahil – temel kazanç kaynaklarıdır.

Bu yazıyı okurken sayfa içine yedirilmiş görseller ve reklamlar görebilirsiniz. İşte bunlar söz konusu reklamlardır ve neredeyse her sitede bunlara rastlamak mümkündür. Tıklandığı, görüntülendiği hatta izlendiği miktarda site sahibine para kazandırırlar.

Her şey iyi gitti; ürettiniz, paylaştınız, yazdınız ve ortalama bir trafik yani ziyaretçi sayısı elde ettiniz diyelim kazancınız sadece Google reklamları ile sınırlı olmayacak; e-posta adresiniz veya sosyal ağlarınız üzerinden size ulaşacaklar ve para karşılığı paylaşımlar yapmanızı hatta kendileri için de yazmanızı isteyecekler.

Sitenizde link vermenizi, tanıtım yazısı yazmanızı, ürün incelemesi yapmanızı daha aklınıza ne gelirse talep edebilirler. Tüm bu saydığımız kırılımlar en kaba tarifiyle ortalama yayılım gücüne sahip bir web sitesinin kazanç kaynaklarıdır.

Hadi gelin sizlerle bir senaryo oluşturarak ilerleyelim. Diyelim bu web sitesi sizin.

Devamlı olarak yazıyorsunuz ve paylaşıyorsunuz; güzel de bir arkadaş network’ü kurdunuz etkileşim halindesiniz. Emin olun yıllık gelirinizin 300 dolar olması içten bile değildir. Döviz cinsinden belirtmemin nedeni, bu makaleyi 3 sene sonra da okuyabilecek arkadaşlar için ortalama bir geçerlilik sunabilme hassasiyetimden ileri geliyor.

Bir çok blogger arkadaşımın bu kazançların çok çok üzerine çıktığına hatta maaşlı bordrolu işlerini bırakarak sayfiye kasabalarına taşındıklarına şahit oluyorum ve sohbetlerimiz gerçekten keyifli oluyor..

Buraya da bir dipnot düşeyim, uzun süredir aranızda olmayışımın nedeni ufak bir kaza geçirmemle alakalıydı. 29 Aralık 2019 sabahı işe gitmek üzere evden çıktım ve kayıp düşmem sonucu sağ el işaret parmağım kırıldı. Şu sıralar klavye hızım yerine geldi lakin gayet tatsız süreçlerdi. Aranızda fizik tedavi uzmanı varsa DM’den beklerim.. Neyse devam edeyim;

Burada kritik nokta şu arkadaşlar, her zaman en olumsuz senaryoları düşünerek ilerlemeliyiz.

Buna benzer bir çok yazı görebilirsiniz ancak kimse kitabın ortasından konuşmaz. Gün gelir arama sonuçlarında geriye düşebilir, Google reklam hesabınızı kapatabilir, göz önünde oluşunuzu kıskanacak insanlar web sitelerinizi maniple etme yollarını arayabilir daha neler neler.. Dolayısıyla “benim nasıl olsa web sitemden aylık şu kadar gelirim var..” rahatlığıyla ne hareket edin, ne de borçlanma yoluna gidin.

İnternetten para kazanma imkansız değil!

Tüm bu listeleyeceğimiz iş fikirleri, kazanç dalgalanmalarına son derece açık yapılardır ve emin olun bir ayı bir ayını tutmaz. Kesinlikle; “ben artık bir kasabaya yerleşeyim, nasıl olsa akıyor..” diye düşünmemek gerekir.

Maaşlı işini gücünü bırakarak bu sevdalara kapılan nice koç yiğitlerin maddi manevi çöküşüne tanık oldu bu gözler.. Aman dikkat!..

Elbette tüm bu paragrafları Han Duvarları haline getirebilir ve sayfalarca yazabilirim ancak niyetim işin özünü kavramanızı sağlamak. Kabaca zihninizde oturduysa bir sonraki başlığa geçebilirim,

Anket Doldurarak Para Kazanmak

Birisi bana anket doldurarak para kazanabileceğimi söyleseydi yaşı cinsiyeti fark etmez ciddi manada kalbini kırardım. Bir cuma akşamıydı sanırım can sıkıntısından mesainin bitmesini beklediğim anlardan birinde “aman ne çıkar ki..” diyerek önüne ilk çıkan siteye kayıt oldum ve şansım da yaver gitti.

Şanslıydım derken yüzlerce dolar kazandığım aklınıza gelmesin sadece iki kez 20’şer dolar aldım. O da nakit değil sanal kart olarak ve bir iki ay içinde…

Buna benzer bir çok site olsa da en azından kefil olabileceğim site YSENSE, burada sistem; yaşınızı, cinsiyetinizi, medeni durumunuzu ve çoluk çocuk sahibi sahibi olup olmadığınızı sorgulayarak anketler sunuyor. 5 dakikada tamamlananlar da var 10 dakika sürenler de var.

Ortalama anket başına 0,45 USD veriyorlar ve bazı günlerde peşi sıra 4-5 anket doldurduğum da olmuştu. Chrome eklentisinin yanı sıra Türkçe forum sitesinin olması avantajlı zira hem etkileşimde oluyor hem de aklınıza takılanları sorabiliyorsunuz.

Bu tip yapılar şöyle ilerliyor ki en sık karşılaşılan insanları anketlerden soğutan süreç, çöze çöze ilerliyorsunuz 6. soruda şak sistem sizi atıyor.

Haliyle soğuyor saydırıyorsunuz, “yalancılar, dolandırıcılar..” Benim de başıma çok kez geldi ancak algoritmanın benim ankete uygunluğumu bilmem-kaçıncı soruda algıladığı da muhakkak.

Ben şahsen bu anket mevzuyla alakalı aklınıza takılan ne varsa cevaplamaya hazırım.. Bunun için de kendimize yıllık bir 150 dolar yazalım, bir sonraki sanal iş fikriyle devam edelim,

Tarayıcı Üzerinden Sanal Madencilik Yapmak

Kullanıcıdan yine en kaba tarifiyle ekstra hiç bir şey yapmasını, kalem oynatmasını dahi istemeyen şahsen yeni tanıştığım bir gelir kapısı.

Unutmadan notunu düşelim, sanal paralara duyulan heyecan yitip gitmiş gibi gözükse de özellikle Çin kaynaklı Corona virüsünün kağıt paralarla da bulaşabildiğini öğrenmemiz başta Bitcoin olmak üzere tüm dijital paralara olan talebi artırabilir.

Daha doğrusu artıracağına kesin gözüyle bakılıyor. Durumun masa başı yaratıldığını esasen Dünyada dijitalleşme ile birlikte paraların da sanal olacağı tezi de yine bu hastalıkla ilişkilendiriliyor.

Kazanacağınız tutar tamamen bilgisayarınızın gücü ve referans linkler ile ne kadar yayılabildiğimiz ile alakalı.

Crypto Browser adı verilen bir tarayıcıyı bilgisayarınıza ya da akıllı cihazınıza indirerek sürece dahil oluyorsunuz. Bu tarayıcı bilgisayarınızın işlemcisini kullanarak arka planda çalışıyor ve azar azar Bitcoin toparlamanıza vesile oluyor. Artısı gerçekten kazandırıyor eksisi ise işlemcinizi kullandığı için “eğer son hızda çalış..” seçeneğini tanımlarsanız cihazlarınızda bir miktar ısınma yapabiliyor.

Bunu da söylememek olmazdı. Eğlenceli geldiyse ve detaylı bilgi almak isterseniz ister yorum kısmı üzerinden ister e-posta üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Saydığım ilk ikisi kadar gelir getirmese de giriş seviyesi bir kullanıcı için yıllık 40 dolar yazabiliriz hanemize. Bence en önemli artısı ortalama bir sosyal ağ veya web sitesi üzerinden tanıtılırsa ağınıza dahil olacak kullanıcılar için de ekstra kazanç sağlayabilmesi. Katılanlara mali olarak bir eksisi veya kesintisi söz konusu değil sadece firmanın tanıttığınız için size özel ödediği bir bedel.

Bionluk ile Para Kazanmak

Sizin için değerli olduğunu düşündüğünüz paraya çevirmeye değer yeteneklerinizi bu yönde arayışları olan kişilere pazarlamamıza imkan veren Bionluk üzerinden ciddi manada gelir elde eden bir arkadaşım var üstelik tam zamanlı bir işi olduğu halde.

Keza ben de ara sıra yazarak veya içerik üreterek ekstra gelir elde ediyorum. 30 TL’lik bir işiniz var diyelim 6 TL’sini Bionluk komisyon olarak alıyor ve hesabınıza 24 TL yatırıyor.

Biraz İngilizce biliyorsanız, tercihinizi ödemelerini dolar üzerinden yapan Fiverr‘dan yana kullanabilirsiniz. Fiverr’da üretici değilim ancak işim gereği bir çok Freelance arkadaşla tanışma ve iletişim kurma imkanım oluyor belirtmek isterim.

Bionluk’ta aylık 50 dolar kazanç elde etmemiz üstelik bunu mevcut işimizi zorlamadan akşam 1-2 saat ayırarak yapmamız hiç de zor değil. O halde bir 50 USD’de buradan hanemize yazalım.

Bir not: “Yazmak sizin için vakit ayırabildiğiniz bir tutkuysa; r10, wmaraci, bionluk, fiverr ve sadeceon gibi siteler üzerinden satış yapabilirsiniz. Bazıları komisyon almayan bu forum ve alışveriş sitelerinde ilan vererek kendini müşteri ağınızı oluşturabilirsiniz.

Fiverr’ın ise bana göre en büyük avantajı aldığınız ‘hizmetleri kendi hizmetinizmiş gibi’ kar koyup satabilmeniz zira İngilizce bilmediği için bu platformlardan yararlanamayan çok sayıda insan var.”

Instagram Üzerinden Para Kazanmak

Yukarıda saydığım 4 başlık bizzat benim de dahil olduğum ve para kazandığım süreçlerdi. Bununla beraber toparlayacaklarım ise deneyimlerim ve arkadaşlarımın kazançlarını baz alarak özetleyeceğim alanlar;

Adına influencer denen, takipçilerini etkileyerek yönlendirme imkanı bulunan kişilere ulaşmanızın gerekli olduğu durumlar olabiliyor.

Firma sahibi olabilirsiniz, tanıtmak öne çıkarmak istediğiniz bir ürün olabilir vs. Instagram özelinde organik takipçiye sahip kişilerin tanıtım bedeli adı altında önemli paralar kazandığını çoğumuz biliyoruz.

Öngörüleriniz ve gerekli motivasyonunuz varsa Instagram’da ilerleyebilirsiniz. Zor bir alan olarak gözükebilir ancak emek vermeden de kazanç elde edilmiyor. Son naçizane tavsiyem çabalarınızın boşa gitmemesi adına parayla takipçi ve beğeni almamanız yönünde olacak.

İster bin takipçiniz olsun ister 300 bin, etkileşim oranınız yüksek, hitap ettiğiniz kitle üzerinde etkiniz varsa, Instagram’dan para kazanmamanız imkansız.

Ek Kazanç Yolları

Evinizde veya çevrenizde bulunan, kullanmadığınız ürünleri internet üzerinden satmak da ek gelir elde etmek adına akla ilk gelen yollardandır. Özellikle elektronik başta olmak üzere ev eşyalarının ve kıyafetlerin sanal dünyadaki ikinci el pazarı oldukça aktiftir. İkinci el materyal satışında internetten para kazanmak adına Facebook gruplarını, Sahibinden.com’u veya şimdilerde çok meşhur olan Letgo’yu kullanabilirsiniz.

Instagram üzerinden satış yaparak para kazanmak tüm dünyada oldukça popüler özellikle de kadınlar arasında. Instagram üzerinden para kazanmak için tek yapmanız gereken, varsa yaptığınız el emeği işlerinizi, satışını yapmak istediğiniz ürünleri başarıyla fotoğraflamak ve düzenli olarak hesabınızı canlı tutarak etkileşim kurmak. Hashtag kullanımını da ihmal etmezseniz daha fazla kişiye ulaşabileceğinizi belirtelim.

Marka olmaya uygun alan adlarını yani domain’leri, daha önce satın alınmamışsa alabilir ve daha sonra satabilirsiniz. Eğer güzel domainler yakalar ve alırsanız bir süre sonra iyi bir fiyattan satabilirsiniz. Örneğin; Gorkemcan bizim domainimiz ve com da alan adı uzantımızdır. 

Uygun fiyatlı kiralık evler bulmaya yarayan Airbnb, ek gelir elde etme adına güvenilen bir yeridir. Eğer platformda kiraya veren olursanız iyi bir kazanç sağlayabilirsiniz. Sistem evinizin bir odasını gezgin birisine veya şartlarınıza uyanlara kiraya vermeniz esasıyla işliyor.

Satış Ortaklığı ile Para Kazanmak

Affiliate marketing denen, benim de zaman zaman kullandığım satış ortaklığı sistemi şu şekilde işler; firma satış ortağına, ki burada “referans linki” ile paylaşımlar yapan siz oluyorsunuz; eğer ürünümü satmaya aracı olursan ve bana müşteri gönderirsen veya o benden satın alma senin üzerinden gerçekleştirirse, ürünün bedeli üzerinden belli bir komisyon oranında sana ödeme yaparım der.

100 liralık bir ürününü satmaya aracı olursanız, 20 lirası firma tarafından size ödenir. Web sitelerinin ve blogger’ların sen sevdiği pasif gelir kapısı işlerden biridir.

Sizlerle birlikte birçoğunu benim de kullanıp faydalandığım ek kazanç yolları üzerine kafa yorduk umarım beğendiniz, bizler için de heyecanlıydı zira uzun süre sonra vakit ayırıp yazabildim.

Emin olun; çok da vakit ayırmadan ayda 100 doların üzerinde para kazanan dostlarım var ve bana göre onlardan biri olmamanız için hiç bir neden yok zira çoğumuz geniş bant internet bağlantısına ve ortalamanın üzerinde bilgisayarlara sahibiz.

Bu arada muhtemelen internetten para kazanma ile alakalı zihninizi kurcalayan sorular oluşmuştur lütfen yorum kısmı üzerinden bizlere ulaşmaktan ve sormaktan çekinmeyin.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

1 Comment

  1. İnternetten para kazanma geçmişim 2008’de bir maille başladı. Araştırınca affiliate marketing ile ürün satarak para kazanmayı öğrendim ve hatrı sayılır paralar kazandım. O zamanlar anket doldurup para kazanma yöntemi de popülerdi. Hatta makale yazıp paralar kazanmaya çalışan arkadaşlarım da vardı. Aslında herkesin yabancısı olduğu ama gerçek para kazandıran sistemler internette çokça var. Sadece sizin gibi doğru bilgiler veren siteleri takip etmek yeterli olacaktır. Elinize sağlık güzel yazı..

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*

İnceleme'den Son Makaleler

Otomatlar Katil Çıktı!

1978’den 1995’e kadar toplam 37 Amerikalının düşen otomatların altında kalarak öldüğü istatistiğini
Başa Dön