İnternetten Alışverişinin Avantajları ve Dezavantajları

Mağazalarda yakından gördüğünüz ve incelediğiniz bir ürünü hemen almayıp İnternet’ten araştırmak ve sonrasında sipariş etmek, özellikle tasarruf sevdalılarının vazgeçilmezi.

Marka sahipleri açısından ise durum tartışmalı. Kimi; depo, çalışan vs masraflardan tasarruf kaygısıyla müşterilerini online alışverişe yönlendirirken kimi mağazaların ise kepenk indirme noktasına geldiğini biliniyor.

Bilindik yöntemlerin sıkıcılığı… Kalabalık mağazalar, dibinizde biten görevliler, beklenen ödeme sıraları ve kaybedilen zaman… Zamanın ne kadar değerli olduğunun farkında olanlar ise market alışverişlerini dahi bir iki tıkla çözebiliyor, fiziksel ve zihinsel olarak yoruluyor. Sebzeyi meyvesi kendim seçerim diyenlerdenseniz gıda alışverişlerine bir süreliğine erteleyebilirsiniz.

Mağazada İnceleyip İnternetten Satın Almak:

Bu araştırmanın kalem sahibi olarak ben, kazandığı zaman bakımından durumu savunmakla birlikte henüz yeterli bilincin oturmadığı kanaatindeyim. Artısı ve eksisiyle bir çözümleme yapabiliriz o halde:

  1. Mağaza açıldı mı kapandı mı diye düşünmeden 7/24 alışveriş yapabilir, karmaşadan uzak durabilir, indirim ve kampanyalardan çok daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Ayrıca sadece online satışa özel olarak üretilen ürünler de var.
  2. Kitap, kırtasiye ve sarf malzemesi ürünlerini e-ticaret avantajıyla çok daha ucuza alabilirsiniz.
  3. Bayiler her zaman pahalı satar! Bir kaç gün beklemek sorun olmayacaksa aynı ürün için neden 200-300 TL daha fazla para veresiniz ki? Üstelik taşıyan da yorulan siz olmayacak, beğenmediğiniz taktirde iade edebilecek, para puan ve kupon kazanabileceksiniz.
  4. Oldukça pahalı olabilen oto yedek parçalarını güvenebileceğiniz satış kanallarından satın almayı denemelisiniz.
  5. Adidas ve Nike mağazalarında denenen ayakkabıları internetten sipariş etmek en bilindik yöntem! Can sıkıcı ve zaman alıcı iade süreçleri bu sayede minimize ediliyor.
  6. Parfüm, gözlük ve saat siparişlerinde A plus replikalar piyasayı işgal etmiş durumda aman dikkat! Lens ve sağlık ürünleri siparişlerinde de dikkati elden bırakmamak gerekiyor.

Gelecekte mağazaların satış yapılan yerler değil, ürünleri tanıtan ve deneten tedarik noktalarına evrileceği düşünülüyor.

Kimi zincir marketlerde teknolojik ürünlerin internet fiyatı mağazadan daha ucuz olmakla birlikte internetten mağaza teslim sipariş vermek de olası. Ürünü mağazada inceleyin, akıllı cihazınız üzerinden mağaza teslim sipariş verin, ürünü teslim alarak mağazadan çıkın. Bu kadar basit!

Maaşından ciddi bir oranı her ay devlete vergi olarak veren benim gibi bordrolu çalışanlar için “yaşasın internet alışverişi.”

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*