Instagram’da Ürün Satışı Yapmak

Instagram’da Ürün Satışı Yapmak

Sosyal medya, son derece güçlü ve etkili bir pazarlama aracı haline geldi.

Hal böyle olunca kalburüstü bir çok marka yahut küçük ölçekli bireysel kullanıcının da dikkatini çekiyor. Daha az zahmetli kullanımı ve ücretsiz oluşu popülerliğini daha da artırıyor. İştah kabartan Instagram için öneri listesi üzerinden ilerlemenin faydalı olacağına inanıyoruz:

Akılda Kalıcı Bir İsim Şart

Halihazırda aktif bir hesabınız yoksa akılda kalıcı bir isim bularak ilk adımı atabiliriz.

Seçeceğiniz bu ismin sektörünüzle alakalı olması şart. Bayan giyim yahut ayakkabı üzerine perakende satış yapan bir kişinin “online butik” için uygun olabilecek bir hesap adı bulabilmesi önemlidir. Hemen karar vermeden önce eş-dost-arkadaşlar üzerinden küçük bir anket yapılabilir.

Etkileyici Görseller Önemlidir

Görselliğin hayatın her alanında önemli olduğu günümüzde uygun fotoğraf ve imajları belli bir mizanpaj altında konumlandırmak, kozmetik bir çekicilik adına önemli.

Yerli yabancı onlarca rakibinizin olacağı düşünüldüğünde aradan sıyrılabilmek adına düşük bütçeler ayırabilmelisiniz.

Ürün fotoğrafçılığı başlı başına bir sektör ve hakkını vererek yapabileceğinize inanmıyorsanız bir süreliğine uzak durmakta fayda var. Kolajlar ve filtreler dikkatle, bütünlüğü bozmayacak ve gözü yormayacak şekilde konumlanmalı.

Ürünlerinizi Tam Olarak Tanıtın

Tamamen orijinal ürünler satmıyorsanız; “birebir”, yahut “replika” ifadelerini kullanmaktan çekinmeyin. Sabit müşterileriniz olsun istiyorsanız tam ve net olarak ürünlerin açıklamasını yazmalısınız.

Kullanacağınız ifadeler reklam ve satış odaklı olursa güven kazanmak hususunda sorunlar yaşarsınız. Kitlenizin size her an ulaşabilmesi için; sabit telefon, adres ve mail adresi paylaşmayı ihmal etmeyin.

“İade kabul etmiyoruz..” gibi rahatsız edici cümleleri profilinizin ilk satırında kurmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine “iade koşulları” net olarak ifade edilebilir. Özetle hesap bilgileriniz açık ve net olarak belirtilmeli.

Etiketsiz Paylaşımlar Yapmayın!

Ürünlerinizle alakalı etiketleri kullanmak hızlı geri dönüş alabilmek adına önemlidir.

Sattığınız ürünlerle alakalı etiketleri kullanırsanız akışta kaybolmaz ve yeni takipçiler kazanırsınız. Rakipleri takip etmek, sorulara hızlı cevap vermek, kargo ve ödeme biçimleri hakkında detaylı bilgi vermek güven kazanmak adına önemlidir.

Instagram üzerinden ürün satışı yapmak ve ek gelir elde etmek istiyorsanız; giyim, aksesuar, saat, ayakkabı, kozmetik ve makyaj malzemeleri alanlarında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Telefon aksesuarları da takipçi çekebilen başlıklardandır. Küçük bütçelerle Çin’den ürün ithal eden orta ölçekli firmalar Instagram desteğiyle güzel paralar kazanabilmekte.

Şık paketler, küçük hediyeler müşteri güvenini sağlayacak detaylardandır. İster gerçek hayatta ister sanal dünyada çalışın; esnaf olabilmek önemlidir. Mali olarak sizi suistimal eden kullanıcılarla muhatap olmuyorsanız iade ürün almaktan çekinmeyin.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*