instagram takipçi nedir

Instagram’da Takipçi Satın Almak Ne Kadar Doğru?

Son yıllarda; özellikle işletmeler ve sanal mağazalar, “instagram takipçisi” satın alarak hesaplarını köpürtme yoluna gidiyor.

Elbette sadece Instagram özelinde düşünmemek gerek; özellikle forum sitelerinde veya tanıtımlarla karşımıza çıkan paralı ya da ücretsiz bir çok kanal başta Twitter olmak üzere sevilen sosyal ağlarınızı uçuracağı garantisini vermekte. Ne kadar doğru sizler için inceleyelim dedik:

Sahte Takipçilere Ürün Satamazsınız!

Takipçi satan sitelerin neredeyse tamamı, sizden hesabınıza dair bilgiler isteyecek ve siz de tereddüt etmeden vereceksiniz.

Önceden takip etmediğiniz fakat takip etmekte olduğunuz binlerce hesap gözünüze çarpabilir. En iyi durumda artık hesabınızı kontrol edemez hale gelebilir kötü senaryoyla ise hesabınızı kaptırabilirsiniz.

Bu durumun nedeni, takipçi artırmak için hesap bilgilerinizi paylaşmış olduğunuz kişilerin hesabınızın kontrolünü ele geçirmesi ve bot hesap olarak kullanmasıdır. O site; hesabınızı sizin bir vakitler yaptığınız gibi başka insanların takipçi sayısını artırmak için kullanıyor demektir.

Hesap bilgilerinizi kimseye vermemeniz gerektiğini söylememize gerek yok sanırım.

Sahte takipçiler ne sattığınızla ne paylaştığınızla ilgili olmayacağı için kısa sürede geldikleri gibi giderler. Döngü sizin tekrar para verip tekrar takipçi satın almanız şeklinde işler.

Dikkatli bir göz, Türkiye’de organik gıda işi yaptığını iddia eden bir hesabı Tanzanya’lı sıfır paylaşımlı Makalele’nin takip etmeyeceğini bilir. Instagram’a üye olurken kullandığınız telefon ve e-mail adresi de yine spam’e maruz kalacaktır.

Çok takipçim olursa; “büyük olduğumu” düşünürler, takipçilerin artar, hatta fenomen (influencer) bile olabilirim diye düşünenlere de sormak gerek; “Bu iş bu kadar kolay olsaydı 3-5 bin TL bütçe ayıran herkes Instagram’da uçup gitmez miydi?” → Bir bilgi: “Selena Gomez’i Kasım 2018 itibariyle Instagram’da 144 milyon kişinin takip ettiğini biliyor muydunuz?”

Veri güvenliği şirketi Imperva’ya göre bu tip botlar, şifrenizi çalmak ya da bir virüsle sizi enfekte etmek isteyenler, 2010’da hayatımıza giren Instagram’da yüzde 28,9’luk bir paya sahip durumda! Şüpheli bir hesap sizi takip ettiğinde, “rapor” a tıklayarak durumu Instagram’a bildirmelisiniz.

Instagram Takipçisi Satın Almanın Zararları Nelerdir?

Çokça söylediğimiz gibi, sahte takipçiler etkileşime girmez, paylaşmaz, fayda sağlamaz. Çoğu zaman bu hesaplar gerçek kişilere bile ait değildir ve genelde BOT hesaplardır.

Markalar reklam vermeyi düşündükleri hesapları farklı analiz programları ile incelerler ve inanın köpürtme hesapların yanında bile geçmezler. Bir markanın ya da şirketin sosyal medya hesabını yönetiyorsanız – ki halihazırda işim budur – asla ama asla bu tip yollara tevessül etmemelisiniz. → Hadi bir bilgi daha: “FAKE hesaplar genellikle fotoğrafsız ve 0 paylaşımlı profillerdir.”

Analizler; botların iyi huylu, muhtemelen kendini daha gerçekçi göstermek için sizinle bağlantı kurduğunu göstermekte ancak bu tip hesaplar insanlara saldırmak için de kullanılıyor.

Bot, size spam veya phishing girişimleriyle özel mesajlar gönderebilir ve bilgilerinizi ele geçirme yoluna gidebilir. Bot olduğunu düşündüğünüz bir hesap varsa profiline gidin, sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun ve “Rapor” u seçin. Bu aynı zamanda, hesabın takipçi listenizden engellenmesi işlemini de gerçekleştirecektir.

Detaylarla boğulmayalım milyon takipçisi olduğunu iddia eden bir hesabın beğeni sayısının 400-500 arasında olması, bu takipçilerin büyük bir bölümünün sahte olduğunu gösterir. Araştırmalara göre 1000 takipçili bir hesapta takipçilerin %8’i etkileşime girmekte.

Başınıza neler gelebilir?

Hadi şansınız yaver gitti ve FAKE hesaplar etkileşime girdi diyelim; çoğu durumda bu hesapların İran, Pakistan, Hindistan, Malezya kökenli olduğunu görebilirsiniz.

Bu hesaplar paylaşımlarınızın altına dilleri döndüğünce birtakım yorumlar yapabilir. Yorumları tercüme ettiğinizde ise genelde cinsellik, “takibe takip” ve siyasetle alakalı şeyler olduğunu görmeniz kuvvetle muhtemeldir. Acı kaybımız diyerek paylaştığınız bir fotoğrafa “harika dostum..” diye bir yorumun gelmesini kimse istemez.

Spam kaynağı olan çer çöp takipçiler arkadaşlarınıza da “musallat” olabilir. Bu da sizi takip eden organik ve gerçek dostlarınızın sizi takibi bırakmasına neden olacaktır. Kadınsanız, saydığım tüm bu ihtimallerin olasılığını katlayabilirsiniz.

Instagram, son kullanıcıya kaliteli ve eğlenceli bir deneyim sunmak istediğinden güçlü algoritmaları ile bu tip manipülasyonları jet hızıyla tespit eder inanın, şanslıysanız öncelikle uyarır tekrarlarsanız sizi uçurur.

Saydığımız tüm bu öneri ve tavsiyeleri Twitter ve Facebook sayfanıza da uyarlayabilirsiniz. Mantık hemen hemen aynıdır.

Bizden size son bir tavsiye: Takipçi satın almak yerine söz konusu bütçeyi Instagram’da reklamınızı yapmak için kullanın. Bu sayede ülke ve şehir belirleyerek profilleme yapabilir, sektörünüzle alakalı kişilere ulaşabilirsiniz.

Biraz tuzlu olabilir ama emin olun son derece organik ve kaliteli geri dönüşler alacaksınız. Kalabalıksa vardır bir hikmeti demek mi mantıklı organik yollarla ilerlemek mi yorum sizin?

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

1 Comment

  1. Merhabalar; insanoğlunun para için yapmayacağı şey kalmamış. Zaten böyle insanlara ne derler; “gözünü toprak doyursun!” derler. Evet, gerçekten böyle insanların doyacağı yok, gözlerini toprak doyursun inşAllah! Selam ve saygılarımla.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*

İnceleme'den Son Makaleler

Otomatlar Katil Çıktı!

1978’den 1995’e kadar toplam 37 Amerikalının düşen otomatların altında kalarak öldüğü istatistiğini
Başa Dön