İlk Türk Bilim Kurgu Dizisi Kavanozdaki Adam

Faik Baysal’ın aynı isimli tiyatro eserinden televizyona uyarlanan dört bölümlük TV dizisi Kavanozdaki Adam, 1987’de o yıllarda henüz tek kanallı olan TRT için çekilir. Rejisör Mesut Uçakan tarafından senaryolaştırılan 80’lerin bu travmatik prodüksiyonu; beyin naklinin doğuracağı sonuçları zamanın teknolojisi ile son derece yıpratıcı bir biçimde anlatmaktadır. Kimlik, dönüşüm ve yabancılaşma ekseninde oldukça ses getiren bu medikal proje, sinema eleştirmenleri tarafından ilk bilim kurgu projemiz hatta “psikolojik gerilim” olarak kabul görecektir.

“Beyninde tümör olduğunu ve en fazla 3 aylık ömrünün kaldığını öğrenen Ahmet Mekin, başta dirense de ailesi için profesörün teklifini kabul eder. Kan davası kurbanı doğulu bir kişinin beyni, ünlü yazar Bay Şerifoğlu’na takılmıştır. Ameliyat başarılı geçse de ünlü bir yazarın bedeninde okuması yazması bile olmayan cahil bir kişinin beyninin olması ciddi sorunlara neden olur. Şerifoğlu, ameliyatın ardından kendisini beynin sahibi Mehmet Ekinci olarak kabul edecek, sigaraya başlamak çorbayı höpürdeterek içmek gibi doğal tepkileriyle bedenini yadırgayacaktır.”

Ameliyattan sonra yazar, kendisini öldüren kanlılarının yanına gider, onları balta ile öldürür ve idama mahkum edilir. Suçu işleyen beyindir ancak cezasını vücut mu çekmelidir? Bu noktada suçlu olarak beyin naklini gerçekleştiren doktor işaret edilir. Ahmet Mekin, psikolojik gelgitleri karakter ve şive geçişlerini son derece profesyonel bir biçimde izleyici ile buluşturmaktadır.

Öte yandan kendisini beyin nakline adamış Metin Serezli, etik kuralları hiç sayan “ailesinden kopuk” profesör rolüyle öne çıkar; ölen gencin kimliğini bilmediği gibi ailesinden de izin alınmamıştır. Doktor Kenan Aksal beyin naklini gerçekleştiren ilk kişi olmak üzere iş yaşamına fazlasıyla yoğunlaşmış ve ailesini ihmal eder olmuştur. 

“Doğulu insan tipiyle, Türk insanın inanç ve düşüncesiyle batının kefere insanı birbirine tamamen zıttır, biz orada bir kol böbrek naklinden bahsetmedik” diyen yönetmen Mesut Uçakan, “Türk insanına batı kimliği uymaz” diyerek yapımın bir bakıma alt metnini de ifşa eder. Milli Türk Talebe Birliği bünyesinden yetişen sinemacı Uçakan’a göre “beyin nakli başarısızlığı” batının doğuya hakimiyet denemelerinin ve kimlik dayatmalarının sonuçsuz olacağının bir ispatıdır. Yönetmen İskilipli Atıf Hoca (1993) ile de karşımıza çıkacaktır.

Kavanozdaki adam baltalı yazar mıdır yoksa kuralları hiçe sayan, sonraları canavar ilan edilecek profesör müdür? Yorum sizin. 

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*