ilk buluşmada yapılmaması gerekenler

İlk Buluşmada Yapılmaması Gerekenler

Cırtlı Cüzdanla Hesap Ödeme

İlk buluşmada yapılmaması gerekenler kontrol listesinde ilk sırada yer alan cırtlı erkek cüzdanları; tertip cüzdanı, bunu kullananlar da; liseli ve ezik olarak damgalanıyor.

Bir vakitler, cırtlı cüzdanları konforlu bulup kullanan biri olarak mahalle baskısına dayanamadığım için istemeye istemeye kendisinden vazgeçmek zorunda kalmıştım.

Siz de en azından bir süreliğine, hiç değilse ilk buluşmanızda böyle yapın ve olur olmaz zamanlarda cart curt sesler çıkaran cüzdanınızı – o sıralar 14 yaşında değilseniz – en azından ilk buluşmada yanınızda bulundurmayın!

İlave olarak; ödemeyi ısrarla yemek kartıyla yapmaya çalışmak, buluşmanın sonunda yenmiş ya da yenmemiş kırıntıları paketletme ısrarı, bahşiş bırakmamak ve tabi ki “hesabı yarı yarıya ödeme hamleleri” bir çok kültürde hoş karşılanmayan, buluşmanızın tekrarlanmayacağını peşinen garantileyen hal ve hareketler.

Bilindik sofra ve hijyen kurallarını elbette atlamayacağınızı, partnerinizi de bekletmeyeceğinizi düşünerek bu gibi beylik ifadelerin altını çizme ihtiyacı duymuyoruz.

randevu

Nerede Susup, Nerede Nasıl Konuşacağını Bilememek

Rahatça konuşabiliyorsunuzdur ancak söz konusu başlık partnerinize hitap etmiyorsa yahut bulunduğunuz ortama uygun değilse hem karşınızdakini sıkar hem de patavatsız damgası yersiniz.

Sarhoş olup ‘seni öpebilir miyim’ diye sormak, sıkıntıdan telefonu didikleyip sürekli saate bakmak, madde bağımlısı gibi tüm gece manasızca sırıtmak ve cevaplarını beklemeden arka arkaya sorulan sorular sorup farklı bir kişi gibi gözükme çabaları üstünüzün çizilmesine neden olabilir.

Nerelisin.. Eee anlat.. da denmemeli bence.. En azından yolu yordamı akışı var. Her şeyin kusursuz ilerlediği bir senaryoda, bir anda gaza gelip sesli hayaller kurmaya yahut eski ilişkilerden bahsedilmeye de başlanmamalı.

Para, siyaset ve din diyanet konuları; hayat gayesi-gelecek kaygısı-varoluş sancısı, burçlar, evlilik ve çocuk sahibi olmak ve alakalı mevzular da ilk buluşmada dikkatle ele alınması gereken sıkıcı olma potansiyeli yüksek konu başlıklarıdır.

Motor sporları konusunda kitap yazabilecek birikime sahip bir kişinin lastik ebatları hakkında yapacağı gereksiz ve sıkıcı sunum ya da tüm sohbet boyunca Mavi Akım enerji projesinden bahsetmek gecenin tatsız noktalanmasını garantileyecektir.

Tabi verdiğimiz son örnekler, gidişata ve kişilere göre eğlenceli bir bakış açısıyla da ele alınabilir. Elbette ilk buluşmada konuşulacak mevzular diye bir genellemeden bahsedilemez.

İlk buluşmada yapılmaması gerekenler tamam peki neler yenir?

Sağa sola bulaşabilen ağdalı soslu Spagetti vb bulaşık yemekler seçmek yahut yeni nesil burgercilere gitmek yerine nispeten sorunsuz yiyecekler tercih edebilirsiniz.

Daha önce hiç Suşi yememiş bir kişinin iddialı davranmasına gerek olmasa da tutup kimseyi tavuk dönerciye, kelleciye dürümcüye götürmeyin!

İlk buluşmada kürdan kullanma ihtiyacı duyarsanız bunu “ilk kez” karşınızda oturan birinin yanında yapmak sizce ne kadar doğru?  “Bardağınıza boca ettiğiniz kolanın taşacağını görüp, eğilip taşanı höpürdetmek”  misal… Karşınızdakinin tabağına çatalınızı da daldırmayın. Zeytinin çekirdeklerine de dikkat! (Zeytinin ne işi var ilk buluşmanızda?)

Toparlayalım; daha ilk dakikalarda bir garsona bir de karşınızdaki kişiye bakıp “sen bilirsin.. sen karar ver” diyeceğinize boynunuza “eziğim” tabelası asıp yüksekçe bir yerden atlayın daha iyi..

Yine özetle gidilen orta üst bir restoransa baştan sonra her adımınız için sağlam bir yol haritanız olsun, olasılık ve ihtimalleri baştan sona düşünün. Nereye gideceğiz, neyle gideceğiz, nasıl döneceğiz, ne yiyebiliriz gibi..

Ağustos sıcağında ya da Aralık soğuğunda buluştunuz.. Buluşabilirsiniz… Vıcık vıcık toplu taşıma; metrobüs, minübüs mü kullanacaksınız? Yemeğe gitme zahmetli görülürse, çay-kahve de aşırı sıkıcı derseniz eğlenceli bir şeyler de düşünülebilir.

İlk Buluşmada Kesinlikle Yapma

Ufak Rötuşlar

Kıyafet ve davranışlarınızla farklı bir kimliğe bürünmenize; zehirli yılan ısırmış da felç olmuşsunuz gibi donup kalmanıza gerek yok! Kendiniz olun ve akışına bırakın ki daha sonraları “en bu muydun” tartışmaları olmasın!

Birlikte yemek yiyecekseniz menüye atılmayın ve ilk siz bakmayın. Rahat olun, karşınızdaki sizin gibi bir insan neticede.. Şirinlikler şakalardan yüz bularak “sevgili miyiz biz şimdi”, “şimdi çıkıyor muyuz biz” gibi sorular da sormayın!

İlk buluşmada konuşan, konuları açan taraf olmak yerine “izleyen taraf” olabilirseniz gizeminizi korur heyecanınızı bir nebze azaltabilirsiniz. Yine de uzun sessizliklere mahal vermeyin ki sıkıldığınız düşünülmesin.

İlla yemek olsun diyenlerdenseniz; pahalı yerler yerine bildiğiniz, tanıdığınız ortalamanın üstü bir mekana gidebilirsiniz.

Samimi olduktan sonra Ramazan Çadırına gidip salatanın suyuna ekmek de banabilirsiniz lakin ilk buluşma önemlidir.  İlk randevunuzun başında ve sonunda; minnet edermişcesine, elinizi fırıncı küreği gibi uzatıp tokalaşmayın, emlakçıyla buluşmuyorsunuz.  Bu da bir anda aklıma gelenlerden. Hele ki az bilindik bir kuraldır: “El sıkışılacağı zaman önce sosyal durumu yüksek olanlar, kadınlar ve yaşlılar el uzatır.”

Cimriliğin yanı sıra; çok para harcayıp karşınızdakini etkilemeye çalışmak da eleştirilir.

İlk buluşmada hesabı erkeğin ödemesi gerekir ancak 3-5 Tl için son noktada valeyle garsonla; “şunu da biz yemiş miydik ki..” diyerek adisyonun başında at pazarlığı yapmak, devamında işi bitmiş ıslak mendille sağı solu silmeye kalkışmak, yemekte ayarı kaçırıp soda üstüne soda içmek; ola ki gecenin devamı oldu diyelim, mekana üç beş vermemek için sokak aralarına park edilmiş aracı bulmaya çalışmak da emin olun ayıplanacaktır.

İlk buluşmada yapılmaması gerekenler listemizde bir başka altın kural: “Ne kadar güzel ve ya yakışıklı olursanız olun ‘kendinizi övecek kadar’ düşmüşseniz vay halinize.” Konudan konuya zıplıyorum farkındayım.

randevu nedir

Sonuç Olarak!

Her buluşma; özelinde farklıdır. Cinsiyet, yaş, içinden bulunulan toplum, statü ve mali imkanlardan bağımsız bir şeyler karalamaya çalıştık!

Erkeklere hitaben yazılmış parodi bir yazı olduğunu, otorite olmadığımdan pek de ciddiye alınmaması gerektiğini ifade edelim. Moral bozmaya gerek yok. Sonuçta sonsuza kadar yalnız kalmayacaksınız. Ha bir de ilk buluşmayı uzun tutmayın ve alelacele ikincisini ayarlamaya çalışmayın!

İlk Buluşmada Yapmaman Gerekenler başlıklı bu yönlendirici yazımızda; flörtle ilk buluşma, sevgiliyle buluşmada ne giyilir, uzaktan sevgiliyle ilk buluşma ve erkekle ilk buluşmada ne yapılır gibi ilişki detaylarına değinmeye çalıştık. Umarım beğenir ve anılarınızı bizlerle paylaşırsınız.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*