IELTS Nedir?

IELTS Sınavı Hakkında Bilgiler

Yüksek eğitim ve göçmenlik başvurusu için dünyadaki en popüler sınav olan IELTS (International English Language Testing System), uluslararası düzeyde geçerliliğe sahip; dünya çapındaki üniversiteler ve şirketler tarafından kabul edilen bir seviye belirleme sistemidir. 1989 yılında Cambridge Üniversitesi ve British Council tarafından başlatılan dil yeterliliği programı İngilizce’nin resmi iletişim dili olarak kullanıldığı ülkelerde çalışmak veya eğitim görmek isteyen kişilerin dil seviyesini ölçer.

Avrupa ve Amerika’daki akademik kurumların neredeyse tamamı tarafından kabul IELTS; akademik ve genel amaçlı olmak üzere iki türde yapılır. Akademik sınav İngilizce dil yeterliliğinin arandığı bir ülkede lisans eğitimi almak veya çalışmak isteyenler için gereklidir. Staj veya göçmenlik başvuruları için ise genel amaçlı sınava başvurulabilir.

IELTS sınavına hazırlanmak için adayların upper-intermadiate veya üstü düzeyde genel İngilizce dil bilgisine sahip olmaları gereklidir. Adaylar IELTS sınavına istediği kadar başvuru yapıp sınava istediği kadar girebilir.

Her yıl 1,5 milyon kişinin başvurduğu sınavda başarısız olma durumu yoktur. Sınav sonucu 1 (İngilizce bilgisi yok) ile 9 (uzman) arasında değişen seviye derecelendirme sistemi üzerine kurulmuştur. Üzerinden iki yıl geçmiş sınav sonuçları geçersiz kabul edilir. 3 saat civarındaki testte temel amaç katılımcının İngilizce dilindeki dinleme, okuma, yazma ve konuşma kabiliyetini tespit edebilmektir.

SINAV FORMATI NEDİR VE SINAV NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

2 saat 45 dakikalık toplam sınav süresi ile IELTS 4 aşamadan oluşur: Dinleme (30 Dakika), Okuma ve Yazma (60 + 60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika). Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı aynı gün, 3 gün önce veya 3 sonra yapılabilir.

ABD, aday öğrencilerden 6,0 seviyesini asgari olarak talep ederken Birleşik Krallık’ta çoğunlukla istenen seviye 5,5 ila 7,0 arasındadır.

Türkiye’de bir çok eğitim kurulu uygulama testleri ve çalışma desteğinin yanı sıra, IELTS sınavına kayıt dahil çok çeşitli hizmetler sunuyor. Deneyimli IELTS uzmanlarından oluşan ekipler sayesinde ihtiyacınız olan sonuçları elde edebilecek, daha iyi bir kariyer ya da yurtdışında eğitim almak adına hedeflediğiniz sonuca kolayca ulaşabileceksiniz.

Alanında uzman profesyonellerimiz tüm sorularınızı yanıtlamak için hazır.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*