Home Office Çalışma Rehberi

Hevesliler İçin Home Office Çalışma Rehberi

Ecnebilerin “home office” dediğinin cemiyet sözlüğündeki karşılığına “akşama kadar evde oturuyormuş” olarak rastlamak mümkündür. Ne kadar çok para kazanırsanız kazanın; dürüm sipariş eden, şiş bir suratla gezen, kılıksız ve asosyal bir kişi olarak tanınacaksınız. Dağınıklık ve obezite gibi muhtemel diğer yan etkilerden de bahsetmek olasıdır. Eğer kadınsanız; üzülerek söylüyorum ama bina görevlileri ve çevre esnaf tarafından “birilerinin evden pek çıkmayan dostu ve kapatması”, acınarak bakılan ilk sıra “dedikodu malzemesi” olarak görüleceksiniz. Gürül gürül çalışan matkap ve elektrik süpürgesi sesleri, binada koşuşan çocuklar, bir şeyler soran yan komşu ve benzer dış etkenler konsantrasyonunuzu bozabilir yahut daha bir izole olmak adına Ege’de bir tatil kasabasına taşınabilirsiniz.

Tabi çalışan bir eşe sahip arkadaşların gündüz fasulye ayıklamak, kedi köpek gezdirmek, perde asıp ampul değiştirmek, çocuğu okuldan almak gibi ekstra angaryalarla uğraşması kuvvetle muhtemeldir. Mali bakımdan ne kadar rahat olursanız olun, kapınıza vergi levhası da assanız, Halep müftüsü de olsanız aile ve akrabalarınızın gözünde “ayak uzatıp evde takılan” bir kişisinizdir artık.

Olumlu taraflarından da bahsedilebilir. Sıkıcı pazar gecelerinin ardından yaşanan pazartesi sendromları, yol masrafları, kar-kıyamet, yağmur-trafik, 40 kişinin kullandığı ultra steril ofis tuvaletleri gibi rezilliklerle artık muhatap değilsiniz tebrikler.

Home ofis için gerekli malzemeler listesi

  • Gereksiz eşyalardan arındırılmış ferah, aydınlık ve izole bir oda.
  • Rahat bir masa, hızlı bir bilgisayara ek olarak yeterli bir bağlantı hızı.
  • Müşterilerinizin 5 yaşındaki kızınızla muhatap olmaması için ayrı bir telefon.
  • Belirlenecek standart home ofis çalışma saatleri.
  • Anlayışlı bir aile ve uzak durulması gereken akrabalar listesi.
  • Küçük Google olmak adına ufak tefek eğlendirici ofis oyuncakları.

Home ofis ile esnek çalışma modelini tercih eden arkadaşlar, ufak tefek bakım onarım işlerini ve boncuk gibi hayalcilikleri saymazsak genel olarak bilişim sektöründe çalışırlar; freelance gazetecilik, yazarlık-editörlük-redaksiyon, grafik tasarım ve e-ticaret & haber sitesi yönetimleri, makale yazarlığı, uygulama geliştirme yazılım işleri öne çıkan alanlardandır. Son yıllarda online yatırım işleri de ofislerden bağımsız yapılabilmekte.

Home ofis için evrak işleri ve maliyet

  • Bordrolu bir çalışan değilseniz şahıs şirketi kurmak için 200 euro ayırmalısınız.
  • SGK prim ödemesi, aylık ödeyeceğiniz muhasebeci ve KDV ücreti dikkat çekici.
  • Üç ayda bir ödenecek kira stopajı, geçici vergi ödemesi de atlanmamalı.
  • Yıllık ödenecek defter tasdik ücreti gelir vergisi bulunur.

Daha kurumsal bir yapı tercih ederseniz sekreterlik hizmetleri de sunan sanal ofisleri tercih edebilirsiniz. Posta kargo takibi, ofis ekipmanların toplantı alanlarının kullanımı gibi avantajları bulunuyor.

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

1 Comment

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*