haksız üyelikler

Haksız Üyelikleri Engelleme ve Şikayet Yolları

GSM operatörleri, Katma Değerli Servisler (VAS) sunan firmalarla gelir paylaşımı üzerinden anlaştığından, denetimleri sıklaştırmadığı zaman dilimlerinde kullanıcılarına zaman zaman mağduriyetler yaşatabiliyor.

Öncelikle belirtelim, akıllı cihazlarınızla mobil internet üzerinde gezdiğiniz sırada; girip çıktığınız sitelere ve olası tıklamalarınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Özellikle gece saatlerinde +18 site ve sayfaları görüntülememekte fayda var. Sorunlu tanıtımlar en sık göze çarpılmayacağına inandıkları bu saatlerde yapılıyor.

Hat kimin üzerine ise hukuki olarak da muhatap o olduğundan; “çocuğum girmiş, abone olmuş – haberim yoktu” gibi açıklamalarınızın yasal bir karşılığı bulunmamakta.

Bu arada ay ay faturalara da dikkat etmek gerekli. Bu gibi firmalar 5 ila 14 TL’ye varan haftalık ücretlendirmelerle ya da gözden kaçabilecek daha düşük bedellerle aboneleri mağdur edebiliyor.

Bilinmeyen bir servise isteğiniz dışında abone olduğunuzu ve hattınızdan düzenli olarak ücretlendirildiğinizi fark etmeniz durumunda evvela “iptal (servis adı), ya da sadece iptal” ile mevcut üyeliğinizi iptal etmelisiniz.

Sonrasında firmaların müşteri hizmetleri numarası üzerinden yetkili bir kişi bulmanız en doğrusu olur. Hangi saatte hangi tanıtım URL’i üzerinden abone olduğunuzu sorabilirsiniz.

Cihazınızın marka ve modeli dahil tüm detaylı bilgileri saati – dakikasına kadar sizinle paylaşmaları gerekiyor. Burada kritik nokta sinirlerimize hakim olabilmek.

İletişimi doğru kurabilirsek ödediğimiz bedelleri dahi geri alabilmek olası. Hat sahipleri genellikle başlarına bir şey geldiği zaman “mobil ödemeyi” kapatma yoluna gidiyor. Gerçekten mobil ödeme kullanmayacaksak iptal etmek en doğrusu.

Eğer aldığınız cevaplar halen tatmin edici değilse ve yasal yollarla takibe gitmek istiyorsanız; Şikayetvar, Tüketici Hakem Heyeti, BİMER veya BTK’nın ilgili sayfası üzerinden ilerleyebilirsiniz.

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*