haber sitesi

Haber Sitesi Kurmak ve Tavsiyeler

Haber sitesi kurmak; ister yerel veya ulusal olarak düşünülüp kurgulansın ciddi bir istihdamı ve kapsamlı ön analizleri gerektirir. Çoğu zaman dakika dakika güncellenmesi şart onlarca alt kategori ile hakkıyla baş edebilmek için konusunda tecrübeli, objektif habercilik yapabilecek profesyonellerle çalışmalısınız. 

Ajans abonelikleri ise ne yazık ki son derece pahalı ve yine maliyet kalemlerinin ilk sıralarında yer alıyor. Hazır bir şablon bulup bir kaç yüz lira sermaye ve kopya içeriklerle bu işin home ofis yapılabileceğine inanmak hayalciliktir. Atlatma haberler, özgün röportajlar ve görsellerle beslemediğiniz müddetçe; hele ki sabırsızsanız, bir haber sitesini sıfırdan güçlü rakiplerin arasından kurtarmak hedef kitleye ulaştırabilmek imkansızdır.

Son yıllarda mobil internet kullanımının da artışı göz önüne alındığında kullanacağınız temanın akıllı cihazlara uygunluğu – market uygulamaları (Android & iOS) için tasarım bütçeleri ayırabilmek olmazsa olmazlardan.

Sınırlı özelliklere sahip ücretsiz haber sitesi yazılımlarında mobil uyumluluk, güncelleme ve teknik destek bulunmaz. Her an tehlikelere açıktır veya açıklar bulunabilir. Sonradan modül ekleme imkanı olmayacağı için uzun soluklu – başarılı bir yönetim mümkün olmaz.

Gündüz ve gece editörleri, ofis giderleri, lisanslı yazılımlar; tanıtım-reklam ve köşe yazarları ücretleri ise haber sitesi kurmak isteyenlerin gözünü korkutabilecek diğer sabit maliyetler dendir. İşin son derece önemli sabit ‘hukuki danışmanlık’ ücretlerinden bahsetmiyoruz bile. Üstelik bu bedelleri göze alsanız dahi yatırımınızın geri dönüşü için aylar boyunca bekleyebilirsiniz. Özel reklamlardan gelir elde edebilmeniz için reklam-verenlere minimum 70 K ziyaretçiniz olduğunu belgeleyebilmelisiniz. Adsense; haber siteleri için düşük TBM (tıklama başı maliyet) sunmaktadır. Dolayısıyla bu mali hususu da bir kenara not almakta fayda var. 

Haber Sitesi Kurmak Bize Kaça Patlar?

İnternet haberciliği, en kaba tabirle ‘masa başı bir iş’ olarak görüldüğü için engelli istihdamını düşünmek, bu arkadaşlarımıza uygun iş imkanı yaratabileceği için bütçeleri kısabilmeye imkan sunar. Eğer bu fiyatlara birilerini çalışmaya ikna edebilirseniz, asgari ücretinin işverene maliyeti 2017 senesi itibariyle 444 Euro’dur. İster iletişim fakültesi öğrencisi yeni mezunu, ister engelli ya da evden çalışmaya hevesli veya emekli motive kişiler bulun, 5 kişinin 2220 € luk istihdam maliyetinden bahsetmek olasıdır. Ofis Giderleri+Yazılım Barındırma Hizmetleri+Tanıtım Bütçesi+Ajans Finans Maliyetleri gibi bir üst paragrafta saydığımız giderleri eklemedik bile.

DHA, aylık 125 € + KDV gibi bir bedeli 2016 senesi için talep etmekteydi.

Devasa ve detaylı bir haber sitesi kurmak istemiyoruz. Bir futbol takımının haber sitesi, yahut memurlar veya emekliler için daha dar kapsamlı bir yapı düşünüyoruz derseniz maliyetler de düşebilir. Kar zarar paylaşımı üzerinden iş ortaklığını kabul edebilecek 2-3 kişi ile haber sitesini idare etmek nispeten daha kolay ancak risklidir. İlk günlerde “OK hallederiz” diyerek 2 gün sonra çekip gidenlere fazlaca rastlandığından buradaki temel kriteriniz “iş disiplinine” sahip uzman kişileri bulabilmek olmalıdır. Haberleri kendiniz yazmayı göze alabilirseniz ajans maliyetlerinden de bir yere kadar kurtulabilirsiniz ancak görsel kullanımına dikkat etmekte yarar var.

 • 7/24 açık kalacak profesyonel server’lar için barındırma (hosting) ücreti: 35 €
 • 5 yıl için alınması tavsiye edilen alan adı (domain) ücreti: 75 €
 • Paylaşımlı bir haber teması için ücret: 75 €

Görüldüğü gibi amatörler için 200 € luk bir minimum giriş maliyetinden bahsetmek olasıdır. Acemileri iştahlandırmak istemediğimi, tamamen kabaca listelediğimi ve ilk etapta dikkate alınmaması gerektiğini belirtmem gerekli. İçinde “haber” kelimesi geçen, kısa ve akılda kalıcı bir alan adı seçerek işe başlayabilirsiniz. Mümkün olduğunca “com” uzantılı bir alan adı tercih edilmeli. Farklı firmalara göz gezdirip kampanyaları takip ederek daha düşük barındırma-domain teklifleri bulabilirsiniz. Fiyat performans konusunda en iyi olduğunu iddia eden GoDaddy, bir web sitesinin sıfırdan kurulumu hakkında yardımcı olduğu için bu siteye de göz atmanızı öneririz. Kullanıcı dostu ve kolay yönetilebilir olduğu için SÖZCÜ gazetesi dahil bir çok kurumsal gazete WordPress tercih etmekte.

Hala motivasyonumuz tamsa şu 20 soruya cevap bulalım

 1. Haber sitesi hedef kitlesi belirlendi mi?
 2. Akılda kalıcı ve kısa bir alan adı bulabildik mi?
 3. Haber sitesi yazılımı için tercih ettiğiniz altyapı nedir?
 4. Profesyonel bir logoya sahip misiniz?
 5. Ajans aboneliği için bir bütçeniz var mı?
 6. Sabit bir ofis (haber merkezi) ve telefona sahip misiniz?
 7. Sosyal medya hesaplarınız ile etkileşim halinde miyiz?
 8. Editör kadrosu yeterli mi? Türkçeyi düzgün kullanabiliyor muyuz?
 9. Temel habercilik kurallarından haberdar mıyız?
 10. Tanıtım bütçesi belirlediniz mi?
 11. SEO konusunda bilgili miyiz?
 12. Reklamlarla boğulmayan sayfalar sunabilir misiniz?
 13. Haber kaynaklarına sahip misiniz?
 14. Spot, uygun görsel seçimi ve kurgusu konusunda bilgili miyiz?
 15. Marka olmayı hedefliyor, kaynak belirtebiliyor musunuz?
 16. Sık güncellenen, beklentileri karşılayan bir site miyiz?
 17. Google News uyumlu bir altyapıya sahip misiniz?
 18. Habercilik ve gazetecilik deneyiminiz var mı?
 19. Taklitten uzak ve finansal açıdan güçlü müsünüz?
 20. Özgün görsel ve saha haberleri kullanıp röportajlar yapabilir misiniz?

Haber Sitesi Kurmak ve Hukuki Gereklilikler

Profesyonellik, istikrar ve kalite sunduğunuzu, yüzlerce haber sitesi arasından sıyrılarak ilerlediğinizi varsayalım. Alacağınız reklamlar karşılığında fatura kesmeniz gerekeceğinden bir şirket kurmanız gerekebilir. Gelişmeye paralel hukuki sorumluluklar doğabileceğinden KÜNYE belirlemeli ve tekzip vs gibi işlerle muhatap olabilecek bir yazı işleri müdürü tanımlamalısınız. Künye, yerimizi yurdumuzu ve tüm iletişim bilgilerimizi sitede tam olarak paylaştığımız sabit sayfadır. Bunlar olmadığı zaman hukuki olarak sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu işi profesyonelce ve bir hukuki sorumluluk içinde yapmamız gerekiyor.

“Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmez..” Bu işlere bulaşacak, haber sitesi ne kadar kazandırır ve benzeri sorulara cevap arayacak heyecanlı arkadaşlara ne diyelim bilemiyorum. Emin olun; bu işten tek para kazanacak, sizlere basit temalarını satacak, kurulum hizmeti verdiğini iddia edecek firmalar olacak.

Günde 5K Ziyaretçi Eşittir 50 TL Günlük Kazanç!

Her gün 5 bin kişinin sitenizi ziyaret edebilmesi; paylaşımlarınızın kalitesi ile doğru orantılı. Binlerce indeksli sayfa, binlerce özgün görsel ve kaliteli haber bir o kadar röportaj gerekli. Ziyaretçi sayınız arttıkça sitenize zarar vermek isteyen kişiler de çoğalacak. Dakikalar içinde müdahale edebilecek bir webmaster dahi olsanız gerçekten zor bir iş..

50’yi bırakalım ve daha da geniş düşünerek günde sadece Google Adsense kanalı ile günlük 150 TL’lik bir gelir elde ettiğimizi düşünelim. Elimize geçecek aylık para, 2018 itibariyle 4.650 TL civarı olacak. Bu sizi döndürmeye yetecek mi? Çalışanlar, Hosting Giderleri, Ofis, Ajans Abonelikler vs…

Hala Bir Haber Sitesi Kurmayı Düşünüyor musunuz?

Haber siteniz bölgesel mi yoksa yerel mi olacak? → Bir çok genel site arasından nasıl sıyrılacaksınız? → Kullanacağınız haber sitesi yazılımı ücretli mi yoksa ücretsiz mi ? → Bir logo tasarladınız mı? → Haber ajanslarına aboneliğiniz olacak mı ?→ Sağdan soldan haber toplayarak daha doğrusu aşırarak yapacağınız derme çatma bir haber sitesinin başınıza ne gibi sorunlar doğurabileceğinin farkında mısınız? → Haber merkeziniz neresi olacak → Gece editörleriniz kim olacak → Bu işi 24 saat sürdürebilecek enerjiniz, mali imkanlarınız ve motivasyonunuz var mı? → Tanıtım bütçesi olarak ne kadarlık bir meblağ ayırdınız? → Siyasetçi, sporcu, magazin figürü ya da buna benzer kişilere bir telefonla ulaşabilir misiniz? →  Röportaj yapabilir misiniz → Ekibinizde gazetecilik eğitimi alan kaç kişi olacak → Bir kaç yıl sonra adınıza açılması muhtemel davalarla baş edebilecek misiniz? 

Belirli meslek gruplarını hedefleyen memurlar.net benzeri daha dar kapsamlı (!) bir haber sitesi oluşturabilirsiniz elbette. Söz konusu sitenin 2018 yılı itibariyle 14 milyon indeksli sayfası mevcuttur ve bu sadece Google için geçerli. Bu rakamlara ulaşabilmek için harcayacağınız süreyi söyleyerek size hayata küstürmeyelim. Görüleceği üzere haber sitesi kurmanın elle tutulur bir yanı yok.

Yerel Haber Sitesi Kurmak

Söke, Nazilli gibi yerlerde veya Karadeniz’in şirin bir ilçesinde yaşayanlar için küçük ölçekli bir haber sitesi kurmak eğlenceli bir uğraş haline gelebilir. Yerel basın, özellikle seçim zamanlarında amirlerin partililerin akınına uğrayabiliyor. Kendinizi kabul ettirebilirseniz orta vadede çorba kaynatabilirsiniz. 

Ama Ben Haber Sitesi Kurmayı Çok İstiyordum

Kurma arkadaşım! Bu kadar Han Duvarları yazdık ve anlattık sana! Hala haber sitesi kurmayı nasıl isteyebilirsin. Kalemine güveniyorsan sıkılmadan blog yazabilirsin, sadece belirli iş gruplarına hitap eden sade bir web sitesi de yapabilirsin. Hatta daha hızlı geri dönüşler alacağın popüler bir YouTube kanalı da.. Lütfen haber sitesi sevdandan vazgeç. Emeğine, zamanına ve en önemlisi parana yazık.

Yine de profesyonel haber sitesi kurmak konusunda ücrete tabi profesyonel danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız reklam [at] gorkemcan.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Öncesinde sizi bu işe girmemeniz konusunda ikna etmeye çalışacağım ısrarlı olursanız birlikte yola çıkacağız…

1979 → Bilgi & Medya ve İletişim → Star & Kanal 6 & Hür FM → Vatan Gazetesi → Turkcell → Bilge Adam → Boxer Dergisi → NTT Docomo → StarGrup → Realista Turkey - Şu sıralar AOF Tarih bölümü öğrencisi. - Yekta'nın BABASI

7 Yorum

 1. Bu içerikten çok faydalandım. Gazete Kritik isimli haber sitesinin haber editörüyüm. Bahsettiğiniz gibi haber sitesi yönetmek oldukça zor. Şuan hali hazırda sahadan haber toplayıp materyalleri bana ulaştıran iki tane muhabirimiz var ama yeterli olmuyor.

  Hiç bir şekilde ajans aboneliği kullanmıyoruz.

  Hedef kitlesi biraz sol ve CHP’li kısım sanırım siteyi kurtaran kısım da burası. Bu cenahtan oldukça fazla ziyaretçimiz var. Muhalif haberlerimiz oldukça yüksek ziyaretçi çekiyor.

  CHP Milletvekilleri tüm basın bültenlerini ve açıklamalarını e-posta adresimize gönderiyorlar. Günlük en az 20-30 milletvekilinden haber metni geliyor.

  Sahadaki muhabirlerimizden de bir o kadar haber geliyor.

  Onun dışında internette yayınlanan genel haberleri kendimize göre manşetlendirip, kendimize göre başlıklandırıp yayınlıyorum.

  CHP’li belediyelerden aldığımız özel reklamlar haber sitesinin masraflarını karşılamaya yeterli oluyor ancak bu reklamlar sadece özel günlerde oluyor. Örneğin Ramazan Bayramı, 19 Mayıs, 30 Ağustos gibi özel günlerde oluyor.

  Sonuç itibari ile internet haberciliği yapmak oldukça zor. Hem rekabeti yüksek hem de belirttiğiniz gibi maliyetli.

  Gün boyu bilgisayar başından kalkamadığımı da ayrıca belirtmek isterim.

  Böyle güzel bir içerik için tekrar teşekkürler.

  • Sevgili Vural, haber siteleri normal web site ve kısıtlı bloglara göre çok daha fazla dikkat gerektirir ki siz zaten profesyoneller olarak bunun farkındasınız. Bir haberci olarak tarafsız kalmak çok önemli. İşin kitabi kısmı – teknik detaylar illaki bir şekilde halledilir anca sabit okuyuculara kavuşabilmek için tarafsızlığı ilk sıralara almak şart.

 2. Sanırım dön dolaş herkesin gönlündeki aslan ama siz o aslanı acımadan öldürmüşsünüz – ki çok da iyi yapmışsınız – 200 liralık tema ve 150 liralık hostingle, yasal olmayan botlarla bu işleri kotarabileceğini zanneden bir kaç hevesli amatörü bile caydırdıysanız sevabı size yeter. Çok aklı başında ve ayağı yere basan bir yazı olmuş. Tebrikler.

 3. Haber sitesi sayısında son zamanlarda inanılmaz bir artış var. Yeni açılan pek çok sitenin günlük olarak bir kaç yüz kişiden fazla ziyaretçi çekebildiğini zannetmiyorum. Haber sitesi açmak kolay ama yürütmek gerçekten zor. Haber kadar hızlı tüketilen pek az şey vardır. Sürekli yeni ve farklı haber peşinde olmalı, bunları süratle ve doğru şekide sitenize eklemeli ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşmalısınız. Bitmek bilmeyen bir yarış adeta…

  En önemlisi de hızlıca bir takipçi kitlesi edinmelisiniz. Yoksa, bunca büyük haber sitesi arasında sitenizin kaybolup gitmesi kaçınılmaz.

  • Haber sitesini sevk ve idare etmek gerçekten zor bir iş. Ekip lazım, para lazım, zaman lazım en önemlisi sabır lazım… Yerel ve bölgesel haberler belki.. Haber sitelerinin reklam çöplüğüne döndüğünden hiç bahsetmiyorum bile.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*