sosyal imleme, imleme, imleme siteleri

Faydalı Olabilecek Az Bilinen İmleme Siteleri

Favori linkler veya çoğunlukla bizim tarafımızdan oluşturulan içeriklerinin, kaliteli olduğu düşünülen sitelerden kalıcı link sağlamak veya ziyaretçi çekmek amacıyla düzenli olarak paylaşılması işlemine sosyal imleme ya da social bookmarking diyoruz!

Bu kitabi izah sonrası daha da meraklananlar için; sosyal imlemede kullanabileceğiniz bazı güncel ve az bilinen siteleri listelemek, bazı özet bilgiler vermek isteriz:

Facebook – Twitter ve Pinterest gibi devler başta olmak üzere; Mix.com (Eski StumbleUpon) ve Reddit öne çıkanlar! Sıfırdan bir ağ oluşturabileceğiniz gibi bütçenize bağlı olarak “hazır sayfalar” da alarak ilerleyebilirsiniz.

MediumStoriaPocket Google Bookmarks ve Folkd sık kullanılanlar listenize ekleyebileceğiniz; tanınmış, benim de ara sıra kullandığım alternatif siteler! Bu gruba profesyonel bir iş ağı olduğu için Linkedin’i dahil etmeyi uygun bulmuyorum.

Yukarıda saydığımız 10 yapıyı OFF PAGE SEO kapsamında düzenli olarak kullanmanız; dramatik trafik artışlarına veya anlık yükselmelere kısa vadede yardımcı olmasa da uzun vadede faydalı olacağına inanılır.

Elbette Facebook ve Twitter’da tirajlı sayfalara sahip olmanız avantajlıdır. Her ne kadar Facebook eski popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de “bence” ihmal edilmemeli!

imleme nedir

Vaktim var daha başka neler yapabilirim diyenler için sözlük sitelerinde yazmalarını ve paylaşmalarını önerebiliriz. Beklemeden Eksisözlük hesabı sahibi olmak yani satışı kimilerine göre maliyetli olsa da yazı kalitenize bağlı olarak “ücretsiz” üye olabileceğiniz farklı sözlük ve forumlar da bulunuyor.

Buralarda hızlıca bir hesap sahibi olmak hem sosyal çevrenizi geliştirip tanınmanızı sağlar hem de etkileşiminizi dolayısıyla hitlerinizi artırabilir.

Sosyal İmleme Nedir?

UludağSözlük → blog yazanlar için faydalı olabilecek BlogSözlükInstela ve Nar Sözlük sizlere ilk etapta önerebileceklerim! Harici bir çok farklı site de mevcut elbette! Kısa bir arama ile kolayca bulabilirsiniz.

Saydıklarım haricinde R10 ve Donanım Haber gibi etkileşimi yüksek sitelere yorumlar yapmak; özgün içerik ve görseller paylaşmak, kaliteden taviz vermeyip “tüm bu işlerin”  bir hobi olduğunu akıldan çıkarmamak  içeriklerinizi ve motivasyonunuzu tetikleyebilecek son önerilerim…

1979'da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu olan yazar, Vatan gazetesinde başladığı kariyerinin ardından farklı görevler üstlendi, özel kurumlarda yöneticilik yaptı. Online gazetecilik eğitimini BBC'de tamamlayan, 2008'den itibaren dijital dünyanın içinde yer alan Görkem CAN; kişi ve kurumların faaliyetlerine destek oluyor, bilgi ve deneyimiyle yönlendirici rol oynuyor.

8 Yorum

  1. Güzel bir yazı olmuş. İmleme siteleri bizim gibi blog yazarları için önemli internet sayfaları. Bu sitelerde olabildiğince aktif paylaşımlar yapmalı ve internet sayfalarımızı imlemeliyiz. Hem arama motorları botları için hem de organik tıklanmalar için kaliteli kaynak sağlıyorlar. Özellikle blog yazmaya yeni başlayanlar için faydalı bir makale olmuş. Görkem hocam teşekkür ediyorum.

    • Zaman ayırıp yorumlarınızı paylaştığınız için asıl ben teşekkür ederim. Özellikle Pinterest son aylarda popülerliğini artıran mecralardan. Denenebilir.. Farklı ve her yerde olmayan bilgileri harmanlamaya çalışıyoruz…

  2. Blog yazmaya yeni başlayan biri olarak, çok faydalı bir yazı olmuş bizlere. Blogunuza ilk kez geliyorum, çok başarılı ve zengin içeriğe sahip bir blog. Tebrik eder, devamlı başarı dilerim. Sevgi ve muhabbetle,

  3. Günaydın. İmleme siteleri çok iyi yani yüksek değerli siteler kullanım için en iyileri ama küçük imlemeler alabileceğimiz arşiv paylaşırsanız çok mutlu oluruz. Elinize sağlık hocam 🙂

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

*